Özersay, engelli istihdamı ve uçak biletleri hakkında alınan kararları duyurdu

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Özersay, engelli istihdamı ve uçak biletleri hakkında alınan kararları duyurdu

Özersay, engelli istihdamı ve uçak biletleri hakkında alınan kararları duyurdu

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, toplantının içeriği hakkında açıklamalarda bulundu. Özersay, engelli istihdamı konusunda önemli kararların alındığını ve aynı zaman öğrencilerin de uçak biletleri konusunda %15'lik indirim sağlanacağını duyurdu.

Özersay, engelli istihdamı ve uçak biletleri hakkında alınan kararları duyurdu
A- A A+

Kıbrıs Postası

Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, toplantının içeriği hakkında bilgiler verdi.

Toplantıda alınan kararları sıralayan Özersay, araç otomasyon sisteminin yıl sonuna kadar tamamlanmasını öngördüklerini dile getirdi.

Özel sektörde engelli vatandaşların istihdam edilmesi konusunda da kararlar alındığını aktaran Özersay, engelli bireylerin maaşlarının 4 yıl boyunca fondan karşılanacağını ve maaşlarına ek olarak asgari ücretin %80'i kadarının da yine aynı fondan ödeneceğini açıkladı.

Son olarak da öğrencilere müjde veren Özersay, THY'nin Türkiye'den KKTC'ye gelecek öğrencilerin alacağı biletlerde %15'lik bir indirime gidileceğini duyurdu.

Toplantıda alınan kararlardan satır başları şu şekilde:

-Apostolos Andreas Manastırı'nın tadilatının ikinci etabına başlanacak.

-Geçit hakkı ile ilgili olarak mevzuatta değişikliğe gidildi; yol ve gaz konusunda da geçit hakkında yeni bir tanıma gidildi.

-Güzelyurt, İskele ve Mehmetçik Belediyelerinin gelirlerinin yükseltilmesi konusunda kararlar üretildi

-Bazı otellerin sahillerde izin alarak yapmaları gereken iskelelerle ilgili tüzükte değişikliğe gidildi: Buna göre İskele Ruhsat Ücretleri'nde güncelleme yapıldı.

-E-maliye sisteminin bir devamı olarak Maliye Bakanlığına ilgili firma ile yeni sözleşme yapılması kararı alındı.

-Araç otomasyon sistemi yıl sonuna kadar tamamlanacak.

-1 Ocak 2020 itibariyle seyrüseferlerin internet üzerinden ödenebilmesi için çalışmalar hızlandırılacak.

-Yapılacak olan sözleşmelerle birlikte internetten ödeme sistemi yaygınlaştırılacak.

-Özel sektörde engelli yurttaşlarla ilgili olarak 4 yıl boyunca Sosyal Sigorta ve İhtiyaç Sandıkları Fonundan yapılacak. Aynı zamanda engelli vatandaşların maaşlarına ilaveten yine ilgili fondan her bir engellinin asgari ücretin %80 katkı maaş alması mümkün olacak. Böylece özel sektörde engelli vatandaşların çalışması için teşvik olacak.

-Haspolat Meslek Lisesinin adı Osman Örek Meslek Lisesi olarak değiştirilecek.

-Genel Tarım Sigortası Fonunda değişiklik yapıldı; böylece muz üretiminin de çeşitli doğal afetlerden etkilenmesi nedeniyle muz üreticilerinin zararları da fon tarafından karşılanacak.

-THY'nin KKTC seferlerinde sonuç alındı, bir süre önce gönderilen resmi yazılar sayesinde bugün KKTC'ye gelen öğrencilerle ilgili THY %15 indirim yapmaya karar verdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER