Çeler'in "Sosyal Sigortalar zarara uğratılıyor" iddiasına Sucuoğlu'ndan yanıt

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Çeler'in "Sosyal Sigortalar zarara uğratılıyor" iddiasına Sucuoğlu'ndan yanıt

Çeler'in "Sosyal Sigortalar zarara uğratılıyor" iddiasına Sucuoğlu'ndan yanıt

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin, özel bir banka tarafından faiz oranlarının arttırılması nedeniyle zarara uğratıldığını iddia etti, Çalışma Bakanı Sucuoğlu ise iddiayı yanıtladı, faiz oranının düşmesi için girişim başlattıklarını açıkladı.

Çeler'in "Sosyal Sigortalar zarara uğratılıyor" iddiasına Sucuoğlu'ndan yanıt
A- A A+
Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne Milletvekili Zeki Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi ile özel bir banka arasında bir faiz krizi yaşandığını iddia etti, kendi Bakanlığı döneminde aldığı tedbirlerin, şu anki Bakan tarafından yok sayıldığını savundu.

"BANKA, FAİZ ORANINI YÜZDE 13,50'DEN, 26'YA ÇIKARTTI"

Aralık 2018'de Sosyal Sigortalar Dairesi'nin borç yapılandırmasında olduğu bir bankanın, faiz oranlarını bir anda yüzde 13,50'den; yüzde 26'ya çıkarma kararı aldığını ifade eden Çeler, faiz yükseltme kararı alan bankada o dönem, İhtiyat Sandığı'nın, mevduatta 100 milyon TL'si bulunduğunu kaydetti.

"Mevduattaki parayı çekme emri verdim, banka kararından vazgeçti"

Bankanın faiz yükseltme kararı üzerine derhal, İhtiyat Sandığı Dairesi'nin mevduattaki 100 milyon TL'sini geri çekmesi emrini verdiğini söyleyen Çeler, bu hamlesi sayesinde, bahsi geçen özel bankanın faiz artırma kararından vazgeçtiğini iddia etti.

"İKİNCİ KEZ YÜKSELTMEK İSTEDİLER"

Çeler, Nisan 2019'da, aynı bankanın, yine aynı şekilde faiz yükseltme kararı aldığını, bu kez derhal İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunu acil toplantıya çağırıp kayıtlara da geçirerek İhtiyat Sandığının mevduattaki parasını peyder pey çekip başka bir bankaya yatırılması kararını aldırdığını, bu hamlenin ardındansa, Banka yönetiminin toplantı talep ettiğini kaydetti.

"BİZ DEVLETTEN KAR ETMEYECEĞİZ DE KİMDEN EDECEĞİZ?"

Banka yönetiminin, toplantıda, "Biz devletten kazanıp kar etmeyeceğiz de kimden edeceğiz?" dediğini iddia eden Çeler, aradan geçen 1 haftanın ardından görev süresinin sona erdiğini söyledi.

"ATTIĞIM ADIMLAR GERİ ALINDI, BANKA FAİZ ORANINI YÜKSELTTİ…"

Çeler, konuyu mevcut Bakan Faiz Sucuoğlu'na ilettiğini fakat herhangi bir adımın atılmadığını; hatta, kendi attığı adımın da geri alındığını savunarak, özel bankanın, faiz oranlarını yüzde 13,50'den, yüzde 26'ya çıkarttığını, Daire'nin ciddi zarara uğratıldığını savundu.

"BU DEVLETİ ZARARA UĞRATMA DEĞİLDİR DE NEDİR?"

Bankanın faiz artırım kararının ardından Sigortalar Dairesi'nin kaybının 1 milyon 400 bin TL olduğundan söz eden Çeler, "Normalde 1 milyon 707 bin TL ödenen taksit, artık 1 milyon 830 bin TL olarak ödeniyor. Borç 2020 Haziranda bitecek. Bu devleti zarara uğratma değildir de nedir?" diye sordu.

HALKIN PARTİSİ'NE ÇAĞRI…

Bugün gerçekleşecek Bakanlar Kurulu'na çağrıda bulunan deren Çeler, "Başta Halkın Partisinde kabinede bulunan arkadaşlara konuyu tekrar hatırlatmak isterim ki bugünkü bakanlar kurulunda belki "temiz siyaset namına" konuyu dile getirip, içerden de takipçisi olurlar. Çünkü UBP gene bildiğimiz UBP, şaşmadık. Aksi olur, ilgilenmezlerse, başta söylediğim gibi..." diyerek isyan etti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Zeki Çeler'in paylaşımı üzerine açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iddialar üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduklarını açıkladı.

Bakanlık, iddia edilen ilgili bankanın 22 Nisan 2019 tarihinde Zeki Çeler'in bakanlığı döneminde Bakanlığa göndermiş olduğu yazılı talebi üzerine konu Sosyal Sigortalar İdare Meclisi'nin gündemine geldiğini ve 30 Nisan 2019 tarihinde Zeki Çeler'in bakanlığı döneminde tüm seçeneklerin değerlendirildiğini açıkladı.

"NE KADAR İLGİNÇTİR Kİ…"

Bakanlık açıklamasına, ilgili bankanın faiz yükseltme talebinin Sosyal Sigortalar İdare Meclisi tarafından kabul edildiği belirtilerek, şöyle devam edildi:

"Ne kadar ilginçtir ki Şubat 2019 tarihinde boşalan Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Başkanlığı'na Zeki Çeler'in bakanlığı süresince atama yapılmamış, İdare Meclisi Başkanlığı mevkii boş kalmış ve başkanlığı meclis üyelerinden birisi geçici olarak sürdürmüştür."

"KREDİ FAİZİNDE İNDİRİM İÇİN GEREKLİ GİRİŞİM YAPILDI"

Bakanlık açıklamasında, Sosyal Sigortalar İdare Meclisi'nin, günümüzün ekonomik koşullarının değişmesi ve banka faizlerinin düşme eğilimine girmesi ile birlikte; ilgili bankaya söz konusu kredinin faizinde indirim yapılması yönünde gerekli girişimin yapıldığı belirterek, "Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla önemle duyurulur" ifadelerine yer verildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER