Barış Pınarı Harekatı'na destek, Akıncı'ya eleştiri açıklamaları

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

Barış Pınarı Harekatı'na destek, Akıncı'ya eleştiri açıklamaları

Barış Pınarı Harekatı'na destek, Akıncı'ya eleştiri açıklamaları

Karadeniz Kültür Derneği ile Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na destek belirterek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı harekata yönelik açıklamalarından ötürü eleştirdi.

Barış Pınarı Harekatı'na destek, Akıncı'ya eleştiri açıklamaları
A- A A+
Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Murat Zeki Civelek yazılı açıklamasında, "Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs Barış Harekâtı ve Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarının tarihi realiteyle uyuşmadığını belirtmek isteriz" dedi.

Civelek, "Barış ve Savaş" gibi kavramlar üzerinden politik algılamalar yaratarak kamuoyunu etkilemenin, haklı ve meşru bir mücadele neticesinde kurulan "KKTC Cumhurbaşkanlığı" makamına "yakışmadığı" görüşünü ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Kıbrıs Barış Harekâtı, aklı başında her Kıbrıs Türkünün teyit edeceği üzere adadaki Rum zulmüne son veren ve sadece Kıbrıs Türküne değil, aynı zamanda Rumlara da barış getiren haklı ve meşru bir girişimdir. Kıbrıs Barış Harekâtı gibi Barış Pınarı Harekâtı da bölgede artan terör eylemlerine yönelik haklı ve meşru bir müdahaledir. Türkiye yıllarca bölge ülkelerinin halklarına ev sahipliği yapmış bir ülke olarak her daim mazlum halkların haklarını korumayı kendisine vazife bilmiştir. 1914 yılından bu yana emperyalizme karşı mücadele veren biz Türkler, haklı ve onurlu bir mücadelenin ve barış doğuran savaşlar ile savaşlar doğuran barışların ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Hatta 19. Yüzyıldan beri kara propagandaya maruz kalmanın, aşağılanmanın, uluslararası baskılara maruz kalmanın da ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Sayın Akıncı gibi bizler de bölge barışından yanayız. Sayın Cumhurbaşkanı da çok iyi biliyor ki bölgenin kan gölüne dönmesine sebep olan ülke Türkiye değil, terör örgütleriyle kirli ilişkiler kuran, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'in enerji kaynaklarına göz diken devletlerdir. Buna rağmen kendi bencil çıkarları uğruna herhangi bir sivili katletmekten çekinmeyen emperyalist devletleri tek kelimeyle eleştirmeden, doğrudan Türkiye'yi suçlamak Sayın Akıncı'nın toplum liderliği sıfatına uygun düşmeyen sığ bir bakış açısı ortaya koymuştur."

Civelek, ayrıca Cumhurbaşkanı Akıncı'nın bölgenin etnik unsurlarını sayarak bunlar arasında işbirliği ve diyalog çağrısında bulunmasının da izahının güç bir tavır olduğunu savundu. Civelek, "Bölge halkları arasında etnik ayrımcılığı körükleyen, ayrıştırmalar yapan ve bunlar üzerinden planlar geliştirenlerin emperyalist devletler ile onların destek sağladığı PKK/PYD gibi terör örgütleri olduğunu Sayın Akıncı'nın bilmemesi oldukça tuhaftır" dedi.

RAUF RAİF DENKTAŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ

Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça da, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı açıklamalarından ötürü eleştirerek, "Bulunduğunuz makam Kıbrıs Türklerinin temsil noktasıdır. Siz kimden yanasınız" diye seslendi.

Akça, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya yönelik; "Kıbrıs Türklerinin toplu katledilmesini bilmiyor olamazsınız. Türk Milletinin de buna izin vermeyip, yüz binlerce gönüllüyle canını vermek üzere kardeşlerinin yardımına koştuğunu ve can verdiğini unutmuş olamazsınız. Sadece Kıbrıs Türklerinin değil, insanlık onurunu kurtaran bu harekata 'Barış Harekatı' denmez de ne denir?" dedi.

Bugün Suriye'de olanların"27 ülkenin sınırlarının değişme zamanı geldi" diyerek başlatılan kanlı sömürü planlarının bir parçası olduğunu da ifade eden Akça, şunları kaydetti:

"Faşist devletler ve faşist zihniyet acımasızca bu planı uygulamaktadır. Demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi kavramalarla kendini gizleyen, terör örgütlerini kurup, yöneten Faşist Devletlerin merhameti yoktur. Sayın Akıncı, mesele asla Kürt, Arap, Türk meselesi değil. Bu piyon devlet kurulduğunda, denizin altında ve üstünde şu anda Akdeniz'de yedi düvelin hedefi Kıbrıs Türklüğü ve Türkiye olacaktır. Demek istediğimiz sizin o bahsettiğiniz 'kan akması" işte o zaman başlayacaktır."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER