Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşüldü

loading
24 Eylül, Perşembe
£

9.79

8.97

$

7.70

Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşüldü

Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşüldü

Meclis Genel Kurul toplantısında Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşüldü... Görüşmede tasarı madde madde görüşülerek ikinci görüşmesi sona erdi; tasarının ivediliği olmadığından üçüncü görüşmesi yapılmadı.

A- A A+
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda daha sonra "Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Önerisi" ele alındı.

Öneri sahibi Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Sunat Atun'un öneriye ilişkin komite raporunu okumasının ardından ilk sözü, HP Milletvekili Hasan Topal aldı.

TOPAL: "ÜLKENİN İSRAF EDECEK ZAMANI, TOPRAĞI YOK"

Hasan Topal konuşmasında, KKTC'nin en önemli sorunlarından birinin israf olduğunu söyleyerek, "Ülkenin israf edecek zamanı, toprağı yoktur. İsrafla yaşamazsak birçok şeyi çözeriz" dedi.

Topal, organize sanayi bölgelerinin konumunun önemli olduğunu ve dere yatakları içine yapılmaması gerektiğini söyledi.

Sanayi bölgelerinde üretim olması gerektiğini dile getiren Topal, bazı sanayi bölgelerinde lüks mağaza ve galerilerin de yer almasını eleştirdi.

NAMİ: "İCRAATLAR SAĞLIKLI ŞEKİLDE HAYATA GEÇMELİ"

CTP Milletvekili Özdil Nami, tasarının öngördüğü değişikliklerin ülkedeki yatırımların ve özel sektörün önünü açacağını söyleyerek, yasa tasarısının bir önceki hükümet döneminde tamamlandığını, önemli olanın icraatların sağlıklı şekilde hayata geçmesi olduğunu kaydetti.

Özel yatırımcıların ihtiyaçlarına cevap vermenin önemli olduğunu ama kontrolsüz yatırımların da engellenmesi gerektiğini söyleyen Nami, bugün bu yasa tasarısıyla bunun sağlanacağını ve özel sanayi bölgelerinin oluşacağını belirtti.

Tasarıyı desteklediklerini kaydeden Nami, yatırımların çevre ve imara olası etkilerinin göz önünde bulundurulduğunu ve icraatlar aşamasında da buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

ÖZYİĞİT: "YASA TASARISININ BELEDİYE BACAĞI EKSİK"

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, sanayi bölgelerinin yapılacağı yerlerin belirlenmesindeki kriterlerin önemli olduğunu belirtti.

Kiracı olarak başvuranların arasındaki kimin hak sahibi olacağı kararının da önemli olduğunu dile getiren Özyiğit, hak sahiplerinin şaibelere yer vermeyecek şekilde belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Özyiğit, yasa tasarısının belediye bacağının eksik olduğunu söyledi.

ATUN: "SANAYİ BÖLGELERİNİN TEMİZLİĞİYLE İLGİLİ YETKİ KARMAŞASI YOK"

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Sunat Atun, sanayi bölgelerinin temizliğiyle ilgili yetki karmaşası olmadığını ve düzenlemenin net olduğunu kaydetti.

Atun, belediyelerin sanayi bölgelerinin temizlik işinden sorumlu olduğunu ve bu hizmeti onların götürmesi gerektiğini söyledi.

Yasa tasarısının sanayi tesislerinin sanayi bölgeleri dışında hizmet vermesine olanak sağlayacağını kaydeden Atun, özel sanayi bölgelerinin önünün açılacağını belirtti.

Daha sonra yasa tasarısı madde madde görüşülerek ikinci görüşmesi sona erdi, tasarının ivediliği olmadığından üçüncü görüşmesi yapılmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER