Çeler: "Teşviklerin amacı, gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamaktır"

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.63

7.83

$

6.86

Çeler: "Teşviklerin amacı, gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamaktır"

Çeler: "Teşviklerin amacı, gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamaktır"

TDP Milletvekili Zeki Çeler, dörtlü koalisyon döneminde basına yapılan destek konusuna değinerek, teşviklerin amacının "gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamak" olduğunu belirtti.

Çeler: "Teşviklerin amacı, gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamaktır"
A- A A+
TDP Milletvekili Zeki Çeler, dörtlü koalisyon döneminde basına yapılan destek konusuna değindi.

Çeler, bu teşviklerin belli kriterlere göre verildiğini, KKTC vatandaşı çalıştıranlara ve sendikalaşmaya önem verildiğini, dolayısıyla bunların da kriterler arasında yer aldığını kaydetti.

Çeler, "Teşviklerin herkese verilmesi mümkün değil. Burs verilirken de belli kriterler belirlenir. Kriter, yürütmenin vizyonu çerçevesinde hazırlanır." dedi.

Bu teşviklerden sosyal güvenlik kurumlarının da yararlandığını söyleyen Çeler, uygulamada sıkıntı yaşandığının söylendiğini, bunun doğru olmadığını, yeni basın kurumlarının kriterleri karşılayarak başvurularını yaptığını söyledi.

Çeler, teşviklerin amacının "gazetecilerin kaleminin özgür olmasını sağlamak" olduğunu belirtti.

Çeler, yabancı işçilerin kayıt dışılığa düştüğünü, çok kötü koşullarda çalıştırıldığını, bazı işçilerin çalışma izni çıkarması gerektiğini dahi bilmediğini söyledi.

"BUNUN ÖNÜNE GEÇME NOKTASINDA SINIFTA KALDIK"

İşçi ve İş Bulma Kurumu'nun görevlerinin Çalışma Dairesi dışında, başka kurum ve şirketlerin üstlenmesinin yasak olduğunu kaydeden Çeler, ancak bazı danışmanlık şirketlerinin para alarak, yurt dışından işçi getirdiğini, getirdikleri işçilerin kayıt dışı kaldığını, özellikle Filipin ve Bangladeş'ten çok sayıda kişinin bu şekilde ülke getirildiğini belirtti. Çeler, "Bunun önüne geçme noktasında sınıfta kaldık" dedi.

Çeler, af yapılmadan önce yeni gelecek olanlara yönelik önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Zeki Çeler, kayıt dışına çıkanların ülkeden deport edildiğini, işverenlere de ciddi şekilde ceza uygulanması gerektiğini söyledi.

Affın resmi gazetede yayınlandığı an sistemin nasıl olacağını ve bilgilendirme mekanizmasının hazır olup olmadığını soran Çeler, yabancı işçilerden burada var olanların uyumlaşma kriterleri, işvereni olmadan işçilerin kayıt altına gireceği sistemin, yabancıların nasıl bir ülkeye geleceklerine yönelik bilgilendirmenin ve yatırımlarını yapanların ödüllendirilmesine yönelik sistemin hazır olup olmadığını da bilmek istedi.

Çeler, aftan sonra denetimlerin nasıl yapılacağını da sordu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER