Başbakan Tatar: "Rum tarafı oyuna geliyor, elindekini de kaybedecek"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

Başbakan Tatar: “Rum tarafı oyuna geliyor, elindekini de kaybedecek”

Başbakan Tatar: “Rum tarafı oyuna geliyor, elindekini de kaybedecek”

CNN Türk’e konuşan Başbakan Tatar, “Rum tarafı öyle bir oyuna geliyor ki ellerindekini de kaybedecekler. Libya ile varılan mutabakat bütün dengeleri değiştirmiştir. Yeni bir harita ortaya çıkmıştır” dedi. 

Başbakan Tatar: “Rum tarafı oyuna geliyor, elindekini de kaybedecek”
A- A A+

Libya'nın başkenti Trablus'taki Temsilciler Meclisi ile Türkiye arasında imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” konusunda CNN Türk’e açıklamada bulunan Başbakan Ersin Tatar, “Yapılan anlaşma bütün dengeleri değiştirmiştir, yeni bir harita ortaya çıkmıştır” dedi. 

“KIBRIS DAHA ÖNEMLİ BİR HALE GELDİ”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kararlılığı ve Libya ile varılan mutabakatla, artık Kıbrıs’ın daha önemli bir yer haline geldiğini söyleyen Tatar, “İngiltere Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra Türkiye ile de ilişkileri gerçekleştirmek durumundadır. Bu süreçte lehimize adımlar atılması için çalışacağız” şeklinde konuştu. 

“RUM TARAFI OYUNA GELİYOR”

Uluslararası hukuka göre; Girit gibi adaların kıta sahanlığı veya münhasır ekonomik bölge (MEB) talebi olamayacağını söyleyen Tatar, “Doğu Akdeniz'de 1.800 km'ye yakın kıyısı ile en büyük sınırlara sahip olan ülke Türkiye'dir” şeklinde konuştu. Tatar, “Rum tarafı öyle bir oyuna geliyor ki ellerindekini de kaybedecekler. Libya ile yapılan anlaşma bütün dengeleri değiştirmiştir. Yeni bir harita ortaya çıkmıştır” dedi. 

“LİBYA DA BU KADAR ZAMANDIR HAKSIZLIĞA UĞRUYOR”

Başbakan Tatar, şöyle devam etti: 

“Türkiye Libya ile yaptığı anlaşma ile yeni bir harita belirledi. Bu harita ile Rum Yunan ikilisinin Mısır hatta İsrail’e bile haksızlık yaptığı görülüyor. Deniz hukukuna göre küçücük bir ada ülkesinin böyle talepleri olamaz. Doğu Akdeniz’de en uzun sahil şeridi olan ülke Türkiye’dir. 1960 anlaşmaları da ortadadır. Rumlar kadar Türklerinde hakları vardır. Türkiye’nin işi çok iyi yönetmesi ile KKTC’nin hak ve çıkarları korunacaktır. Türkiye’nin girişimleri ile Libya’nın da hakları korunacak.”

KIBRIS’TA AYRILIK

 “Kıbrıs’ta nihai bir çözüme yönelik girişimlerin netice vermemesi bizi ayrılığa götürebilir” diyen Başbakan Tatar, müzakerelerin iki halkın egemenlik ve eşitliği temelinde bir ortaklık cumhuriyeti için yapıldığını, ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin her seferinde masaya tuzaklarla dolu bir anlaşma getirdiğini belirtti.

Tatar “Bir ortaklık cumhuriyeti için görüşmeler yapılıyor. Egemen eşitlik temelinde. Ama karşı tarafın niyeti tuzaklarla dolu bir anlaşma metni geliyor masaya…..”dedi.

Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta yakın bir zamanda anlaşma olmasını beklemediğini de aktardı.

Tatar, “Benim şahsen öyle bir beklentim yok. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapılan değerlendirmelerde de karşı tarafın düşüncesine bakılırsa bir anlaşma mümkün değil. Kendi haklarımızı korumamız için masada iyice tartışmamız gerekir” dedi.

KKTC’NİN TANINMASI

Başbakan Tatar, KKTC’nin tanınması noktasında yapılan temaslar ve girişimlerin devam ettiğini de vurgulayarak, tüm ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteği ile KKTC’nin önemli başarılara imza attığını kaydetti.

Tatar, dünyanın en önemli ülkelerinin bile KKTC gerçeğini kabul ettiklerini kaydetti.

GÖRÜŞ FARKLILIĞI

Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile kendilerinin Kıbrıs konusunda görüş farklılığı olup olmadığının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“Ben aynı zamanda UBP’nin Genel başkanıyım bizim için vazgeçilmez unsur Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğüdür. Çünkü ne olacağı hiç belli olmaz. Ancak Cumhurbaşkanı Akıncı ve arkadaşları garantörlük noktasının bir tabu olmadığını, başka bir mekanizma ile değiştirilebilineceği görüşündedir. Bize göre karşı tarafın ortaklıktan anlayışı eşitlik temelinde değil. Bu konuda ısrarcı olmamız gerek. Bana göre kalıcı çözüm adı ne olursa olsun iki devlet egemen eşitlik temelinde ve Türkiye’nin garantörlüğünde olmalı. Kimseyi zorla evlendiremezsiniz. Kıbrıs ta 50 senedir görüşmeler var ama Rum tarafının düşüncesi hala değişmedi. Şu anda bir evlilik göremiyorum ben.”
Başbakan Tatar, turizm ve eğitim sektörlerinin KKTC için önemini de vurgulayarak, ,direkt uçuş engelinin aşılması halinde KKTC’nin çok daha iyi bir noktaya geleceğini söyledi.

Kapalı Maraş’ın konusunda da değerlendirmelerde bulunan Tatar, Maraş’ın tamamen vakıf malı olduğunu vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar, vatandaşlık konusuna da önemli mesajlar verdi.

Tatar, 1974 ten sonra KKTC ye gelip yerleşen, çocuğunu burada doğuran ve okutan insanların vatandaş yapılması gerektiğine dikkat çekti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER