"Hükümet bütçe sonrası gidici"

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.93

9.01

$

7.67

Arıklı: “Hükümet bütçe sonrası gidici”

“Hükümet bütçe sonrası gidici”

Hükümet içerisinde ciddi sıkıntılar olduğunu, ayrıca Türkiye ile ilişkilerinin de iyi olmadığını iddia eden YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, UBP-HP hükümetinin bütçeden sonra bozulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

A- A A+

Kıbrıs Postası - Rahmican Çalışkan

Fotoğraf: Osman Taşralı

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, hükümet içerisinde ciddi sıkıntılar olduğunu, hükümetin bütçeden sonra bozulma ihtimalinin çok olduğunu kaydederek, “İçeriden bazı bilgiler alıyoruz. Hükümet her an yıkılabilir. Dolayısıyla yeni bir hükümet kurulmaz, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce erken seçim gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

2020 Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili konuşan Arıklı, YDP’nin özellikle Yüksek İstişare Kurulu’ndan Parti Meclisi’ne kadar tüm organlarında kendisinin aday olması konusunda ciddi baskı olduğundan bahsetti ve“Şu anda da köy istişare toplantılarımızı yapıyoruz, tabanımız ile konuyu istişare ediyoruz” dedi.Tabandan da çok yoğun bir ilgi ve destek ve heyecan olduğuna dikkat çeken Erhan Arıklı, 3-4 bölge toplantısı daha yapıp, daha sonra güzel bir şölen ile adaylığı ilan edebileceklerini aktardı.

“2020 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ, DİĞERLERİNE BENZEMEYECEK, ORTALIK KARIŞACAK”

Bölge ziyaretlerinin tamamlanmasının Ocak ayına sarkabileceğini, 2020 Cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer seçimlere benzemeyeceğini, ortalığın karışacağını belirten Arıklı,“Başka adayların çıkarılabileceği ve başka kişilerin desteklenebileceği yönünde söylentiler olunca çok büyük tepkiler aldık” ifadelerini kullandı.

“ÇATI ADAY KONUSUNDA CİDDİ TEPKİ ALDIK”

Çatı aday konusunda partinin ciddi tepki gösterdiğini açıklayan Erhan Arıklı,ilk turda her partinin kendi adayı ile seçime girebileceğini, başarabilirlerse ikinci tura kalacağını, başaramazlarsa, tabanın kendiliğinden, doğal olarak bir yönelişe gireceğini ve ikinci tura kalan iki aday arasından birisini tercih edeceğini söyledi.

“AKINCI’YA ÇALIŞAN UBP’Lİ VEKİLLER OLABİLİR”

Geçen seçimde UBP’den Akıncı’ya çalışan vekiller olduğundan, şimdi de aynı şeyler olabileceğinden bahseden Arıklı, “Önemli olan ikinci turda adayların, halkın duygularına, düşüncelerine hitap edebilmeleri” şeklinde konuştu.

“İKİNCİ TURA KALAMAZSAK…”

İkinci tura, Mustafa Akıncı, Tufan Erhürman ve Ersin Tatar’ın kalabileceğinin öngörüldüğünü, kendilerinin de YDP’nin ikinci tura kalabileceğini söylediklerini kaydeden Erhan Arıklı,“Eğer biz ikinci tura kalamazsak, kalan adayları davet ederiz, yetkili kurulumuzla görüştürürüz, kurulumuzu tatmin edecek şekilde kim konuşursa, o kişinin arkasında elimizden gelen gayreti gösteririz” dedi.

“SEÇİMDEN ÖNCE BAŞKA GELİŞMELER OLABİLİR”

Toplumda ciddi sıkıntı olduğunu, bütçe görüşmeleri olduğunu, bu sıkıntılar yaşanırken, adaylıkları açıklamanın kamuoyunda çok da yankısı olmayacağına dikkat çeken Arıklı, seçimden önce başka gelişmeler olabileceğini işaret etti.

“HÜKÜMET HER AN YIKILABİLİR, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDEN ÖNCE ERKEN SEÇİM OLABİLİR”

Hükümet içerisinde ciddi sıkıntılar olduğunu,hükümetin Türkiye ilişkilerinin iyi olmadığını vurgulayan Arıklı, dolayısıyla UBP-HP hükümetinin bütçeden sonra bozulma ihtimalinin çok olduğunu kaydederek,“İçeriden bazı bilgiler alıyoruz. Hükümet her an yıkılabilir. Dolayısıyla yeni bir hükümet kurulmaz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce erken seçim gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

“SOLCULUK, ÖTEKİLEŞTİRİLENDEN, EZİLENDEN YANA OLMAKSA ASIL SOL PARTİ YDP’DİR”

“Aday olursanız sol kesimin oylarını nasıl almayı düşünüyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Erhan Arıklı,sol kesime hitap eden herhangi bir söylemlerinin olmayacağını dile getirdi. Kendilerini merkezin tam ortasında konumlandırmış bir siyasi parti olduklarını anlatan Arıklı, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin partisi olduklarının altını çizdi. Normalde bu söylemin, sol bir söylem olduğunu, asıl sol düşünceye sahip partinin YDP olduğunu savunan Erhan Arıklı,“Solculuk, ötekileştirilenden, ezilenden, hakkı gasp edilenden yana olmaksa, Kıbrıs’ta bunu yapan tek parti biziz. Solcu geçinen partilerin hemen hepsi, özelde ırkçıdır. Bana göre asıl sol parti YDP’dir” diye konuştu.

“2020 SEÇİMİNDE FEDERALİST VE İKİ DEVLET İDEOLOJİSİ ÇARPIŞACAK”

2020 yılının Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde federalistler ve iki devletliden yana olan ideolojilerin çarpışacağını, YDP’nin de iki devletlilikten yana olduğunu ifade eden Arıklı, KKTC’nin varlığını korumak için yemin ettiklerini anımsatarak,“Akıncı seçildiği zaman, yemin ediyor, sonra da federasyonu konuşuyor. Federasyon KKTC’nin ortadan kalkması demek. Yemin ne oluyor? Ben yeminime sadık kalıyorum” dedi.

“FEDERALİZME KARŞI ÇIKMAMIZIN SEBEBİ; İLKESEL, BELLİ FEDERASYON TARİFİ DE YOK”

YDP’nin kurulduğu andan itibaren Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ciddi destek verdiğini, Akıncı’nın bu meseleyi çözeceğine inandıklarını belirten Erhan Arıklı, federalizme karşı çıkmalarının sebebinin ilkesel olduğunu,belli federasyon tarifinin de olmadığını savundu.

“50 YIL DAHA BEKLENMEMELİ, BAŞKA ALTERNATİFE YÖNELMEK GEREK”

Adada bir yapı kurulacaksa, KKTC’nin yaşayacağı, korunacağı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam ettiği bir sistem kurulmasını istediklerinin altını çizen Arıklı, Akıncı’nın başlangıçtaki görüşlerinin de bu yönde olduğunu, ancak Akıncı’nın zaman verdiği tavizlerden dolayı, federal yapıdan ziyade üniter devlete gidiş olduğunu işaret etti. Dolayısıyla Akıncı’ya desteği kestiklerini aktaran Erhan Arıklı, 50 yıldır devam eden müzakere sinsilesi olduğunu ve bir yere varılamadığını, bir 50 yıl daha beklenmemesi, başka alternatife yönelmek gerektiğinin altını çizdi.

“KORKULAR YARATIRSAK, TESLİM OLMA YÖNÜNDE ADIMLAR ATARSAK OLMAZ”

Başka açılımlar da yapılması gerektiğini, diğer devletler ile ilişkiye geçirilebileceği zemin yaratılması gerektiğini belirten Arıklı, geçmişte hava ambargosunu deldiğini, hiçbir şey olmadığını,spor ambargosunu deldiğini, yine bir şey olmadığını söyledi.Yine olsa yine ambargoları delebileceğini, ancak Meclis’inde yanında olması gerektiğini belirten Erhan Arıklı,“Ancak korkular yaratırsak, teslim olma yönünde adımlar atarsak olmaz, biz buna karşıyız” değerlendirmesini yaptı.

“AMBARGOLARI DELELİM, KKTC’NİN DÜNYA İLE ENTEGRESİNİ SAĞLAYALIM”

Her şeye rağmen KKTC’nin önünü açmanın mümkün olduğunu, tanınmanınşart olmadığını düşünen Arıklı,şunları söyledi: “Tanınma şartını önümüze koyduğumuzda diğer devletler ürker, neticede BM’nin aldığı kararlar var, bu kararın arkasına sığınan Güney Kıbrıs, AB, ABD ve Rusya var. Biz tanınmanın dışında birçok açılımlar yapabiliriz. Ambargoları delelim, KKTC’nin dünya ile entegresini sağlayalım. Bunları yapabiliriz. Tekrar, tekrar federasyon konuşmaktan vazgeçin, gidin evcilik oynayın”

“AKINCI, TÜRKİYESİZ BİR KIBRIS PROJESİNE HİZMET EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın güvenlik ve garantilerden bahsetmediğini, dolayısıyla Türkiyesiz bir Kıbrıs projesine hizmet ettiğini belirten Arıklı,ABD, AB, İsrail gibi dış güçlerin Türkiyesiz bir Doğu Akdeniz istediklerini, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dışlamak, hidrokarbon yataklarından mahrum bırakmak istediklerini belitti.

GÜVENLİK VE GARANTİLER KONUSU…

KKTC’nin varlığı ve Türkiye’nin Kıbrıs’ta olmasının, dış güçlerin Türkiyesiz Doğu Akdeniz projesini zorlaştırdığını anlatan Erhan Arıklı,“O zaman yapılması gereken şey; Türkiye’nin Kıbrıs’tan ayrılmasını sağlamak” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs’ta güvenlik ve garantiler sebebiyle olduğunu, dolayısıyla muhtemel bir anlaşmada güvenlik ve garantilerin sulandırılması, mümkünse ortadan kaldırılmasının, Türkiyesiz bir Kıbrıs ve Doğu Akdeniz projesini gerçekleştireceğini kaydeden Arıklı,“Akıncı da buna hizmet ediyor” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS TÜRK HALKININ YÜZDE 90’INA GÜVENLİK VE GARANTİLER OLMAZSA OLMAZ ŞART”

Akıncı’nın seçildiği ilk günlerden itibaren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün “Güvenlik ve garantiler bizim için tabu değildir” dediğini anımsatan Erhan Arıklı,şunları belirtti: “Kıbrıs Türk halkının yüzde 90’ı güvenlik ve garantileri olmazsa olmaz şart olarak öne koyuyor. Halkını temsil ettiğini iddia eden bir Cumhurbaşkanı masada hiçbir zaman güvenlik ve garantiler konusunu konuşmuyor ve “O bizim işimiz değil, onu garantörler konuşacak” diyor.

“‘İLLE DE FEDERASYON’ DENİLDİĞİ MÜDDETÇE, RUM TARAFI BİZİMLE PİNPON TOPU GİBİ OYNAR”

Akıncı’nın halkın olmazsa olmaz şartı olan “Güvenlik ve garantilerin sulandırılmasına izin vermeyiz” demediği müddetçe Türkiye’yi yalnız bıraktığının altını çizen Arıklı, Akıncı’ya kadar, hiçbir Cumhurbaşkanının güvenlik ve garantiler konusunda bu kadar lakayt olmadığını,‘İlle de federasyon’ denildiği müddetçe, Rum tarafınınKKTC ile adeta pinpon topu gibi oynayacağını belirtti.

ARIKLI’DAN BÜTÇE DEĞERLENDİRMESİ…

Bütçeyi değerlendiren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, şunları söyledi: “Bütçenin yüzde 80’ine yakın kısmı sadece maaş ve sosyal yardımlara gidiyor. Kalan yüzde 20 ile de bakanların yatırım yapıp halkın beklentilerine cevap vermeleri mümkün değil.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER