Sucuoğlu: "Türkiye ile imzalanan Genel Sağlık Sigortası Mutabakatı ülke için bir mihenk taşı"

loading
29 Eylül, Salı
£

10.07

9.18

$

7.84

Sucuoğlu: “Türkiye ile imzalanan Genel Sağlık Sigortası Mutabakatı ülke için bir mihenk taşı”

Sucuoğlu: “Türkiye ile imzalanan Genel Sağlık Sigortası Mutabakatı ülke için bir mihenk taşı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Türkiye ile imzaladıkları Genel Sağlık Sigortası Mutabakatı'nın ülke için bir mihenk taşı olduğunu söyledi.

A- A A+

Geri dönülemez bir yola çıktıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, çalışmanın tam anlamıyla 3 yıl içinde yürürlüğe gireceği bilgisini paylaştı.

Sucuoğlu, imzanın ardından bugün bakanlıktan bir heyetin Ankara'ya gittiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, BRT'de #burasıönemli programında Türkiye ile imzalanan Genel Sağlık Sigortası Mutabakatı'nı değerlendirdi.

Konunun 1990'lı yıllarda gündeme geldiğini hatırlatan Sucuoğlu, 25 yıldır tartışılan konuda ilk kez somut eyleme geçtiklerini söyledi.

2008'de uygulamaya geçen Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanmak istediklerine vurgu yapan Sucuoğlu, “ Neden bu imzayı attık? Çünkü benim hastanelerden yana bağrım yanık. Eğer imza atsaydım, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da dediği gibi nüfus çok arttı, hastaneler yetmiyor konuşması olmayacaktı. Belki de Lefkoşa'da hastane karkası atılacaktı. Projelerin tümü bitirilecektir” dedi.

4'lü hükümet döneminde de konunun ötelendiğini belirten Sucuoğlu, “ Paranız varsa yaparsınız... Getirin parayı da biz yaparız dediler. Paran yok... Desteği TC'den almamız gerekirdi... İşte Genel Sağlık Sigortası da bu hale düşmemek için bu imza bir mihenk taşıdır... Bu imza atıldıktan sonra biz burada olmasak da bizden sonra gelecek olanlar bunu devam ettirmek zorunda” diye konuştu.

Çalışmanın 3 yıl içinde hayata geçeceğini belirten Sucuoğlu, “En geç 2022 Yılı sonuna bu işi bitireceğiz” dedi.

İmza ile iki komitenin ortak çalışacağını ifade eden Sucuoğlu, çalışmalara hemen başladıklarını, bakanlıktan bir heyetin bugün Ankara'ya gittiğini açıkladı.

Sucuoğlu, “İmzalanan mutabakat ile iki ülke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulanacak olan Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile Tüzüklerinin hazırlanması, Genel Sağlık Sigortası uygulamasının ve diğer altyapı olanaklarının geliştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası sisteminin sürdürülebilirliğinin ve etkinliğinin sağlanması ve bu konudaki bilgi, tecrübe  ile iyi uygulama örneklerinin paylaşılması  hususlarında  işbirliği yapacak” bilgisini verdi.

Bakan Sucuoğlu, “ Geri ödeme sistemi ve diğer bilişim sistemleri, Sağlık Hizmeti Sunucuları ve bunlar ile yapılan sözleşme ve protokollerin taslak hazırlıkları ile Sağlık Hizmet Sunucularının denetim uygulamaları konularının da ele alınacağını anlattı.

Sucuoğlu, “3 yıl içinde tüm sistemi oturttuktan sonra, sağlıkta entegre olmak gündeme gelecek. Evet! Sistemimizi, otomasyonumuzu hazırladığımız anda, Türkiye'de gidip muayene olabileceğiz. Ev ödevimizi yaparsak, görevdeysek biz bu entegrasyon sistemini 1 haftada sağlarız” dedi.

Genel Sağlık Sigortası için yapılacak kesintilerle ilgili soru üzerine Sucuoğlu,  “Şu an net değil... Hesabı kitabı yapılacak... Prim artacak gibi görünüyor... Ama bu artırma, hizmet sunumu ile birlikte başlayacak” yanıtı verdi.

Sucuoğlu, sistemin hayat geçmesiyle halkın sunulan sağlık hizmetinde kalitenin artacağını, devlet hastanelerindeki yükün de azalacağını sözlerine ekledi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER