"Tatar Cumhurbaşkanı seçildiğinde kurultaya gidilmeli, atama olmamalı"

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

“Tatar Cumhurbaşkanı seçildiğinde kurultaya gidilmeli, atama olmamalı”

“Tatar Cumhurbaşkanı seçildiğinde kurultaya gidilmeli, atama olmamalı”

UBP Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, UBP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Ersin Tatar’ın seçimi ilk turda olmasa bile ikinci turda kesin kazanacağını vurgulayarak, Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçildiğinde, UBP’nin kurultaya gitmesi gerektiğini, atamanın doğru olmayacağını belirtti.

“Tatar Cumhurbaşkanı seçildiğinde kurultaya gidilmeli, atama olmamalı”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Fotoğraf: Osman Taşralı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 26 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimlerinde, UBP’nin adayı Ersin Tatar’ın seçileceğini vurgulayarak, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçildiğinde, UBP’nin kurultaya gitmesi gerektiğini, atamanın doğru olmayacağını belirtti.

“TATAR YARIŞA EN AZ 3 ADIM ÖNCE BAŞLIYOR”

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Rahmican Çalışkan’ın hazırlayıp-sunduğu Soru İşareti programına konuşan Faiz Sucuoğlu, anketlerde Ersin Tatar’ın önce olduğuna işaret ederek, UBP’nin adayı Ersin Tatar’ın yarışa en az 3 adım önce başladığından bahsetti.

“BİRİNCİ TUR OLMASA BİLE İKİNCİ TURDA TATAR KAZANACAK”

Ciddi bir hata, ciddi bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde, Ersin Tatar’ın birinci turda olmasa bile, ikinci turda Cumhurbaşkanı seçileceğinin altını çizen Sucuoğlu, “Başbakan seçilirse, Başbakanlıktan istifa eder ve hükümet düşer, yeni bir hükümet kurulması gerekir. Dolayısıyla Ersin Tatar kazanacak, diğerleri kendiliğinden gelir” dedi.

“ATAMA TOPAL ÖRDEKTİR, ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE KURULTAYA GİDİLMELİ”

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçildiğinde, ‘çok hızlı bir şekilde’ kurultaya gidilmesi gerektiğini, atama ile bu işlerin olmayacağını aktaran Faiz Sucuoğlu, “Atama topal ördektir, doğrudan UBP’nin parti üyeleri bir parti başkanını seçmeli ve eğer gerekli ise bir erken seçim, konjonktür müsaade ederse bir koalisyon kurulma görevi verilir” dedi.

UBP’de Ersin Tatar dışında 20 vekil olduğunu anımsatan Sucuoğlu, “Eminim hepsi Genel Başkanlık görevine uygun görürlerse bu görevi seve seve yürüteceğini düşünüyordur. Hayırlısı ile Ersin beyi Cumhurbaşkanı yapalım, Parti Genel Başkanlığını kendi içimizde çözeriz” değerlendirmesini yaptı.

“200 TL’LİK EK KATKI SADECE KKTC VATANDAŞLARINA YÖNELİK”

İşçiye verilecek olan 200 TL ek katkı hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, detayları bir basın toplantısı ile açıklayacaklarını dile getirerek, işçilere 4 bin TL seviyesine kadar 3 ayda bir 600 TL olacak şekilde 1 yılda 2 bin 400 TL yatıracaklarından söz etti ve Yerel işgücünü desteklemek için, sadece KKTC vatandaşlarına yatıracaklarını belirtti.

“200 TL’LİK EK KATKI BİR YILI KAPSIYOR”

200 TL ek katkının bir yılı kapsadığına dikkat çeken Bakan Sucuoğlu,“Eğer önümüzdeki dönemde yine hükümette olursak, bir şekilde yine çalışma yapacağız, belki de artırarak devam edeceğiz. Buradaki asıl amaç; yerel istihdamı desteklemektir, bunun asgari ücret ile hiçbir alakası yok, tamamen sürdürülebilir yerel işgücüne bir damla sudur” dedi.

“EK KATKIYI YEREL İŞGÜCÜNÜ DESTEKLEME FONU’NDAN KARŞILAYACAĞIZ”

Başbakan Ersin Tatar’dan da onayı aldıktan sonra, işçiye ek desteği hayata geçireceklerini kaydeden Sucuoğlu, bu projeyi, Yerel İşgücünü Destekleme Fonu’ndan karşılayacaklarını açıkladı.

“SİGORTALAR AFFI, İŞÇİ YARARINA, AMA İŞÇİYİ TEMSİL ETTİĞİNİ SAVUNAN TDP KARŞI ÇIKIYOR”

Sigortalar Affı’nın Meclis’ten geçtiğini, sadece TDP’nin ret oyu verdiğini, dolayısla oy birliği ile geçtiğini aktaran Sucuoğlu,“İşçiyi temsil ettiğini iddia eden bir parti karşı çıkıyor, halbuki Sigortalar Affı, işçinin yararına bir şey” şeklinde konuştu. İşyerlerinin ekonomik sıkıntılı içerisinde olduğunu hatırlatan Faiz Sucuoğlu,“Bir de biz zorluk yapmayalım, devlet işveren ve işçinin arkasında olması gerektiğini, destek çıkması gerektiğini düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“SİGORTALAR AFFI’NI SUİİSTİMAL ETMEK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Binlerce işletmenin içerisinde bu affı suiistimal etmeye çalışanlar olabileceğini, bir çürük elma için yüzde sağlam elmayı çöpe atmayacağını belirten Sucuoğlu, Sigortalar Affı’nı suiistimal etmeye çalışanları tespit edeceklerinin altını çizdi ve “Önceden imza attıkları affın sorumluluğunu taşıyacaklar, bu af onları kapsamayacak. Önceki affın yükümlülüklerini yerine getirmeden bu aftan yararlanamayacak” dedi.

“BELEDİYELERİN DE CİDDİ BORCU VAR, ONLAR DA AF KAPSAMINA GİREBİLİR”

Belediyelerin de Bakanlığa çok ciddi borcu var olduğunu, belediyelerin de ana parayı bulduğu takdirde, af kapsamına gireceğini vurgulayan Bakan Sucuoğlu,Sigortalar Affı’nı suiistimal etmek isteyenlere izin vermeyeceklerini yineledi.

“İŞVERENE VE İŞÇİYE TEŞVİK ANLAMINDA YENİ BİR SÜRPRİZİMİZ OLACAK”

9 binden fazla olan işsiz sayısıyla ilgili konuşan Sucuoğlu, üzücü olanın; bu sayının birçoğunun genç olması olduğuna dikkat çekerek,  İŞ-BUL’u hayata geçirdiklerini ve işveren ile işçi bir türlü birbirini bulamadığını gördüklerini kaydetti. Bu konuda dünyada sistemi oturtulduğunu, KKTC’de de bir sistemin olması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Bakan Sucuoğlu, “Program işçi ile işvereni buluşturuyor. Yakında işverene ve işçiye teşvik anlamında yeni bir proje üretiyoruz, sürpriz. Daha tam netleşmedi, ama böyle bir proje üzerinde çalışıyoruz. İŞ-BUL bize istatistik de çıkaracak” açıklamasını yaptı.

“ESAS BATAKLIK TURİST VİZESİ İLE GELİP VEYA ÖĞRENCİ OLARAK ÇALIŞANLARIN ORANLARINDA”

Kayıt dışılık ile ilgili 16 Şubat’ta başvuruların sona ereceği bir affın şu anda yürürlükte olduğunu hatırlatan Bakan Sucuoğlu,affı başlattıklarını ve çok sürpriz bir durum ile karşılaştıklarını işaret ederek, ön izin ile gelenlerin ötesinde, esas bataklığın turist vizesi ile gelip kaçak çalışan veya öğrenci olarak çalışanların oranlarında olduğunu vurguladı.

“BAKANLAR KURULU’NDA SÖYLÜYORUM, AMA BELLİ Kİ İÇİŞLERİ MUHACERET AFFI’NA SICAK BAKMIYOR”

Bu konuların İçişleri Bakanlığı’nın yetkisi dahilinde olduğu için Muhaceret Affı gerektiğini ve bunun da İçişleri Bakanlığı’nın görevi olduğunu, dolayısıyla müdahale edemediklerini anlatan Sucuoğlu, şunları söyledi: “Bakanlar Kurulu’nda dile getiriyorum, ama af gerekli, belli ki İçişleri Bakanlığı konuya sıcak bakmıyor ki Muhaceret Affı yapmadı. Saygı duyarız, kayıt dışılığın çok büyük bir çoğunluğu turist vizesi ile gelenler. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’na görev düşüyor, özellikle turist vizesi ile gelen ve çalışma yaşında olan kişilere dikkat edilmeli. Bunlara bir kontrol mekanizması kurulmalı”

“DENETİMLERDEKİ FİRMALARI İFŞA ETMEM, KİMSE KUSURA BAKMASIN BİZE TELAFİSİ OLMAYAN ZARARLAR VERİR”

Denetimler ile ilgili konuşan Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu, denetimlerde ceza kesilen firmaların ifşa etmenin telafisi olmayan zararlar vereceğini dolayısıyla biraz daha insancıl bakılması gerektiğinin altını çizdi. Teftişlerin yapıldığını, sorun varsa cezaların kesildiğini dile getiren Bakan Sucuoğlu, “Ama bunu medyada adı ile birlikte ifşa etmem. Kimse kusura bakmasın. Bunlar bana göre popülist yaklaşımlardır. Önceki dönemden daha fazla denetim yaptık, ama bunları çıkıp açıklamıyoruz, bizim övünülecek daha fazla çalışmamız var. Yapıcı eleştirilere her zaman hazırız, yanlışlarımız varsa düzelteceğiz” dedi.

“GENEL SAĞLIK SİGORTASI’NDA GERİYE DÖNÜŞ YOK!”

Genel Sağlık sigortası projesinin artık dönüşü olmayan bir yola girdiğinin altını çizen Faiz Sucuoğlu, “Genel Sağlık Sigortası’nı iki yıl içerisinde bitirebileceğimizi düşünüyorum. Genel Sağlık Sigortası, 1975’ten sonra halka yapılacak en önemli reform yasasıdır. Bu yolun geriye dönüşü yoktur” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER