İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

“Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiçbir yerde çalışmadım”

“Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiçbir yerde çalışmadım”

Cumhurbaşkanı Akıncı ile en çok bire bir çalışan ve pek çok uluslararası platform ile Crans Montana'da kritik aşamalar geçiren Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ilginç olduğu kadar çok çarpıcı sözler sarf etti…

Yayın Tarihi: 11/02/20 07:55
okuma süresi: 6 dak.
“Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiçbir yerde çalışmadım”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz Gazeteye verdiği demeç sonrası tepkiler sürerken en ilgin ç açıklamalar Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “Türkiye’yi seçim malzemesi yaptığını” vurgulayarak, “Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçi ile çalışmadım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz Basınına verdiği demeç ile ilgili konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “seçim zamanında Akıncı’nın Türkiye'yi malzeme yapmaya başladığının” altını çizdi. KKTC içindeki iç siyasetten sorumlu bir insan olmadığını hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, “Kendi kendine soru sorup cevap veriyor. Türkiye'yi malzeme ediyor” dedi.

Akıncı gibi dürüst olmayan bir siyasetçi ile hiç çalışmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “İlginç bir biçimde Türkiye'ye saldırmayı tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.

“Kıbrıs Türk halkına böyle dürüst olmayan bir siyasetçinin yakışmadığının” söyleyen TC Dışişleri Bakanı, “Akıncı ne yapmak istiyor, Türkiye'ye niye saldırıyor? Bunları Kıbrıs Türk halkının çok iyi düşünmesi gerekir diye vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS’TA BİR ÇÖZÜM İÇİN SİYASİ EŞİTLİK, GÜVENLİK VE GARANTİLERLE İLGİLİ TUTUMUMUZ ORTADA”

“KKTC’de iç mesele sayılan bir konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorum. KKTC’deki iç siyasetle ilgili gelişmelerden sorumlu değilim. KKTC ile ilişkilerden Cumhurbaşkanı Yardımcımız, daha önceleri de Başbakan Yardımcımız sorumluydu. Biz, Dışişleri Bakanlığı olarak, daha çok Kıbrıs müzakereleri konusunda işbirliği yaptık. Ama ben şöyle bir değerlendirme yapabilirim; Kıbrıs’ta bir çözüm için siyasi eşitlik, güvenlik ve garantilerle ilgili tutumumuz ortada… Bugüne kadar bazı batılı ülkelerde, seçim zamanlarında, sağcılar ya da solcular; yani, aşırıcılar, seçim kampanyalarında her zaman Türkiye’yi malzeme yapmaya çalıştılar. Sanırım ben dâhil KKTC’deki siyasiler de olmak üzere kimse Türkiye’yi seçim malzemesi yapmak istemez. Bunu rüyasında bile görmez.”

“KENDİ SORUYOR, KENDİ CEVAP VERİYOR… TÜRKİYE’YE SALDIRMAYA ÇALIŞIYOR”

“Ama Sayın Akıncı, seçim zamanında, Türkiye’yi malzeme yapmaya çalıştı. Konuştuğu konular KKTC’de ya da Türkiye’de gündemde miydi? Hayır. Biz Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği olmazsa olmaz diyoruz. Biz şimdi KKTC’nin siyasi eşitliğini Rumlara karşı savunurken, Türkiye’ye bağlanmak gibi, yok Hatay’ın bağlanmasına gidecek kadar, kendi soruyor, kendi cevap veriyor. Bunlar KKTC’de veya Türkiye’de gündeme mi geldi? Biz Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği diyoruz, o başka konular üzerinden Türkiye’ye saldırmaya çalışıyor…”

“BEN BUGÜNE KADAR, NE KIBRIS’TA NE DE BAŞKA BİR YERDE, BÖYLESİNE DÜRÜST OLMAYAN BİR SİYASETÇİYLE ÇALIŞMADIM… YALVARMALARI DÂHİL AÇIKLAYACAĞIM”

“Biz bu müzakere sürecinde çok şeyler yaşadık. Ben bugüne kadar, ne Kıbrıs’ta ne de başka bir yerde, böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım, bunun örneklerini de önümüzdeki günlerde açıklayacağım. Harita konusunda, Crans Montana biterken, daha sonra kendisinin dürüst olmayan davranışları ve sonuçları içerideki Başbakan dâhil onlara söylememe konusundaki yalvarmaları dâhil, dürüst olmayan çok şeylerini gördüm. Kıbrıs Türk halkına böyle bir siyasetçi yakışmıyor…”

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ KÖTÜLEŞTİRMEKTEN NE GİBİ BİR KAZANIMI OLABİLİR… NİYE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI YAPIP TERÖRE DESTEK VERİYOR?”

“Türkiye ile ilişkileri kötüleştirmekten ne gibi bir kazanımı olabilir? Neye hizmet edebilir? Bunları iyice değerlendirmek lazım. Seçim sürecinde bizim KKTC’nin iç siyasetine karışma hakkımız yok. Biz, Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya, haklarını savunmaya her zaman devam edeceğiz.

Tabi ki KKTC’yi savunanlara da desteğimiz olacak. Gerçekten Akıncı ne yapmak istiyor?

Türkiye’ye neden saldırıyor? Türkiye terörle mücadele ederken niye Türkiye düşmanlığı yapıp teröre destek veriyor? Bunları Kıbrıs Türk halkının çok iyi düşünmesi gerekiyor diye vurgulamak istiyorum. Önümüzdeki süreçte gerekli açıklamaları yapacağız…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör