Özersay: "Toplum barışını sağlayacak bir lidere ihtiyacımız var"

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

Özersay'dan Alevi Kültür Derneği'ne ziyaret: "Toplum barışını sağlayacak bir lidere ihtiyacımız var"

Özersay: "Toplum barışını sağlayacak bir lidere ihtiyacımız var"

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Özersay Alevi Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

Özersay: "Toplum barışını sağlayacak bir lidere ihtiyacımız var"
A- A A+

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Alevi Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

Buluşmada Özersay, Cumhurbaşkanlığı vizyonunu paylaştı. Cumhurbaşkanı olacak kişinin partiler üstü ve bağımsız, kişileri ayırmayan, partilere müdahil olmayan biri olması gerektiğine işaret eden Özersay, Kıbrıs’ta çözümden önce işbirliği yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptı:

“Bugün adada federasyonun şartları mevcut değildir. 52 yıldır değişmeyen yöntemle de çözüm olmaz, yeni şartlar oluşturulmalı, yaratıcı olmalıyız. Ticaret, ekonomi, doğalgaz konularında işbirliği yapmalıyız. Güven tesis edildikçe bu bizi çözüme de yaklaştıracaktır.”

“TOPLUM BARIŞINI SAĞLAYACAK BİR LİDERE İHTİYACIMIZ VAR”

Müzakere sürecine takılı kalmadan proaktif bir dış politika güdülmesi gerektiğinin altını çizen Özersay, uluslararası alanda toplumun bütün kesimlerinin sesini duyuracak, toplumsal gerginliği ortadan kaldıran kucaklayıcı, toplum barışını sağlayacak bir liderlik anlayışı benimsediğini ifade etti.

Türkiye ile ilişkilerin önemine değinen Kudret Özersay, “En önemli müttefiğimizle daha sağlıklı ilişki kurup, diyalog yolunu tercih etmeliyiz. Onlara Kıbrıs politikasında yönlendirici rol üstlenmeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Özersay, örtülü ödenekteki örtünün kalkması gerektiğini söyledi. 2015’te ilk kez Cumhurbaşkanı adayı olduğunda bu sözü verdiğini, iki yıllık Dışişleri Bakanlığı görev süresince de sözünün arkasında durarak hiçbir şekilde örtülü ödenek kullanmadığın, Bakanlığına verilen kaynağı da tek kuruşuna dokunmadan Maliye’ye iade ettiğini belirtti. Özersay sözlerine şöyle devam etti: “Şeffaf, hesap verebilir bir yapı kurmalıyız. Örtülü ödeneğin örtüsünü kaldırıp, harcanan her kuruşun hesabını verebilmeliyiz. Cumhurbaşkanı seçildiğim takdirde bu ödeneği, ülkemizi uluslararası platformlarda başarı ile temsil eden sporculara, bilim insanlarına destek vermek için kullanacağım.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER