İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Prof. Dr. Amca: “En büyük sorun belirsizlik ve bilgi karmaşası"

Prof. Dr. Amca: “En büyük sorun belirsizlik ve bilgi karmaşası"

Kıbrıs Postası’nın “Covid-19 Sonrası Dünya ve Kuzey Kıbrıs” başlıklı paneline katılan DAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Amca, yükseköğretimde son durumu değerlendirdi. Amca, “En büyük sorun belirsizlik ve bilgi karmaşası" dedi.

Yayın Tarihi: 16/04/20 22:19
Güncelleme Tarihi: 30/04/20 23:01
okuma süresi: 6 dak.
Prof. Dr. Amca: “En büyük sorun belirsizlik ve bilgi karmaşası"
A- A A+

Kıbrıs Postası, “Covid-19 Sonrası Dünya ve Kuzey Kıbrıs” başlığıyla, moderatörlüğünü İrfan Batu'nun üstlendiği bir panel düzenledi.

Online ortamda gerçekleşen panele; DAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Amca, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve İş İnsanı Doğan Yalkı katılım gösterdi.

Panelin birinci oturumunda konuşmacılardan DAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Amca, yükseköğretim faaliyetlerinin özellikle 2020 Mart ayında oldukça olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Amca, Uluslararası üniversitelerin kalitesini değerlendiren QS tarafından Şubat 2020 ortasında başlayarak Nisan 2020 başına kadar 11 bin kişiden toplanan anketten söz ederek, öğrencilerin ilk etapta yüzde 30’u online eğitime sıcak bakarken nisan ayında yüzde 50 öğrencinin online eğitime sıcak baktığını söyledi.

ONLİNE EĞİTİME KAYMA YÜKSELİYOR

Amca, online eğitime kayma olduğunu belirterek, “2000 yılından bu yana online eğitime geçmek adına birçok çalışma yaptık. Fakat online eğitim için ciddi bir adım atılamamıştı. Covid-19 salgını ile birlikte online eğitime hızlı bir geçiş oldu” dedi.

Amca, “Kaliteli bir eğitim verme konusunda genel anlamda süreç başarılı gidiyor. Fakat kaliteli eğitim konusunda Covid-19 salgının ardından eğitim alanında işleri daha çok ciddiye almak gerekecektir. Şu an en önemli sorunlardan biri belirsizliğin doğurduğu endişedir. Veliler, öğrenciler ve toplum eğitim konusunda endişelidir. Bu süreçte en önemli şey iletişim kanallarını açık tutmak olacaktır. Eğitim ile bilgileri en hızlı ve doğru şekilde veliler ve öğrencilerle paylaşmak en doğru şey olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Amca, “ikinci büyük sorun ise bilgi karmaşasıdır. Bilgi karmaşası de bu sürece zarar veriyor. En büyük sorun ortadaki bu belirsizliğin üniversitelerin geleceğine nasıl etki edeceğidir. Uluslararası öğrencilerin geri gelip gelmemesi konusunda soru işaretleri var. Salgın süresi arttıkça belirsizlikte artacak” İfadelerini kullandı.

Birçok anket ve araştırmayı yakından takip ettiklerine vurgu yapan Prof. Dr. Amca,  bazı öğrencilerin online eğitime sıcak baktığını, bir kısmının uygun bulmadığını, bir diğer kısmının ise eğitime ara vermeyi veya bir dönem ertelemeyi düşündüğünü söyledi.

EN GEÇ EKİMDE AÇILMA YAŞANMAZSA BİZİ BÜYÜK ZORLUKLAR BEKLEYECEKTİR

Panelin ikinci oturumunda konuşan DAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Amca, bu süreçte telekonferansın artan öneminden bahsederek birçok kanalın bu dönemte tıkandığını ve elimizde bulunan tek kanalın çevrimiçi alan olduğunu kaydetti.

"Bu süreç elbet bir gün sona erecektir. Sürecin sonunda belkide yeni bir sisteme uyanacağız" sözleine yer veren Amca, "Bu süreç elbet bir gün sona erecektir. Sürecin sonunda belki de yeni bir sisteme uyanacağız. Dünya genelinde hangi ülkeye bakarsanız bakın mutlaka Çinli öğrenci vardır. Çin kendisi de birçok öğrenci çeken sisteme sahip, fakat bu salgın Çin’den öğrenci gelmesine de Çin’e öğrenci gönderilmesine de ülkelerin bakış açısını değiştirmeye başladı" şeklinde konuştu.

Amca konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin’de olan sorun ise tüm dünyayı etkiledi. Şimdi Çin’de gerileme yaşanacak. Çin’e öğrenci gönderen birçok büyük acente endişeli olduğunu belirtti. 5 milyon şirketle doğrudan tedarikçisi olan Çin büyük bir sorun yaşıyor. Bu sorun tüm dünyayı etkileyecektik.

Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar inceleyip takip ediyoruz.

Eğer eylül ekim gibi açılma yapılabilirse yükseköğrenimde çok büyük yaralar almadan yolumuza devam etme fırsatı bulabiliriz. Ama en geç ekimde açılma yaşanmazsa bizi büyük zorluklar bekleyecektir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör