Gece sokağa çıkma yasağı değişiyor, restoranlar açılıyor!

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.97

9.05

$

7.72

Gece sokağa çıkma yasağı değişiyor, restoranlar açılıyor: İşte Bakanlar Kurulu kararları!

Gece sokağa çıkma yasağı değişiyor, restoranlar açılıyor!

Bakanlar Kurulu, kritik kararların alındığı 7 saatlik toplantıyı sonlandırdı...

A- A A+

Bugün gerçekleşen kritik Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 7 saat sürdü.

Toplantının ardından basın karşısına çıkan; Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, alınan kararları aktardı:

-“Daha önce açıklanan kiralarla ilgili mevzuatın detaylarında düzenleme ypaıldı. Nisan ve Mayıs ayında kira ödeyemeyecek olanların, Mayıs’tan sonraki  6 ay içinde mal sahiplerine ödemeleri yönündeki düzenlemeyi yaptık. Ev sahiplerinin ödemek zorunda olduğu stopajını ise kendilerine kira ödenen tarihte peyder pey ödenmesine karar verdik.”

-“Üçüncü ülke vatandaşı ve TC vantandaşı çalışanların, bazısınırlı istisnalar hariç olmak üzere; Haziran ayı sonuna kadar işten durdurulmasını yasaklayacak düzenlemeye karar verdik. “

-“Sosyal yardım tüzüğünde bir değişikliğe gittik. Salgın nedeniyle tüm gelirini, gelir kaynağını yitirmiş olan vatandaşa sosyal yardım tüzüğü altında katkı yapmayı sağlayacak istisnai bir ilave koyduk.”

-“Kısmi çalışma hakkını düzenleyen kararnameyi de karara bağladık. Önümüzdeki 4 aylık sürede, daha az saate den gelecek şekilde çalışma, daha farklı ücret ve yatırım noktasında, işten çıkarmayı bu düzenlemenin ertesindeki 6 ay boyunca yasaklayarak işsizliği engelleyecek bir düzenleme yaptık. Yasa Gücünde Kararnameyi yürürlüğe koyduk.”

-“İhtiyat Sandığından KKTC vatandaşlarının avans çekebilmesine ilişkin düzenleme yaptık. 3 ay boyunca her ay 2 bin TL olacak şekilde kendi hesabından bir avans çekmelerine imkan veren, geri ödeme zorunluluğu olmayan bir imkan sağladık.”

-“Kamu görevlilerinin 15 Mayıs’a kadar rotasyonla çalışmalarını karara bağlamıştık. Bu kararı uzatmamaya karar verdik. 15 Mayıs’tan itibaren kamu görevlileri görevleri başında olacak. Risk grubunda olan kamu görevlilerine gösterilecek esneklikle ilgili amiri karar verici olacak.”

-“Özel eğitim merkezlerinde eğitim görenklerin birebir eğitim şeklinde yapılanb hizmetlerin 18 Mayıs itibariyle başlamasına ilişkin karar aldık.”

-“Kreşlerin 1 Haziran itibariyle hizmet vermeye başlamasına karar verdik. Hangi ilkeler çerçevesinde hizmet verecekleri önümüzdeki günlerde şekillendirilecek.”

-“Derhane ve etüt merkezlerinin, sınavlara hazırlık noktasında ne gibi tedbirlerle deneme sınavları yapabilecekleri konusu bakanımız tarafından değerlendirilecek, ne yapılabileceğine bakılacak.”

-“20 Mayıs’tan itibaren, berber ve kuaförlere ilaveten, güzellik salonlarının da işbaşı yapmasına karar verdik.

-“Açılmazdan önce test zorunluluğu değil, Sağlık Bakanlığı’nın uygun göreceği meslek gruplarında ‘random’ testler yapılmasına karar verildi.”

-“20 Mayıs itibariyle restoran, pastane ve kafelerin hizmet vermesi noktasında genel bir ilke kararı alındı. Bunu nasıl yapacakları konusunda yarından itibaren 4 bakanlık ve belediyeler birliği ile RES-BİR temsilcisinin bulunacağı bir toplantı yapılacak. Hangi kurallar çerçevesinde 20 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacakları belirlenecek. “

-“20 Mayıs’tan itibaren, gece sokağa çıkma yasağını; gece yarısından; sabah 06.00’ya kadar olacak şekilde değişmesine ilişkin karar üreteceğiz. 21.00’den itibaren başlayan sokağa çıkma yasağı bu işletmelerin hizmet vermesine müsaade etmiyor.”

-“1 Haziran'dan itibaren Birleşik Krallık’ta Covid-19 dışı hayatını kaybedenlerin cenazelerinin ülkemizde defnedilmesi yönünde bir karar alınmıştır. Yapılan resmi başvuruların tümü de zaten Covid-19 harici vefatlarla ilgilidir. ”

-“Yarın akşamdan itibaren akşam 22.00’den; sabah 06.00’a kadar olacak şekilde düzenliyoruz. Yani yasağın başlangıç saati, yarın 1 saat kaydırılıyor, önümüzdeki hafta ise 00.00’a ötelenecek.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER