Teyit.org, Emete Gözügüzelli'yi yalanladı: "O köprü Hong Kong'ta"

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Teyit.org, Emete Gözügüzelli’yi yalanladı: “O köprü Hong Kong’ta”

Teyit.org, Emete Gözügüzelli’yi yalanladı: “O köprü Hong Kong’ta”

Teyit.org, Prof. Dr. Emete Gözügüzelli’nin Kıbrıs ile Türkiye arasında yapılacağı iddia ettiği köprünün Hong Kong’taki bir köprüye ait olduğunu ortaya çıkardı.

Teyit.org, Emete Gözügüzelli’yi yalanladı: “O köprü Hong Kong’ta”
banner
A- A A+

Teyit.org, Prof. Dr. Emete Gözügüzelli’nin kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Kıbrıs ile Türkiye arasında yapılacağı iddia ettiği köprünn Hong Kong’taki bir köprüye ait olduğunu ortaya çıkardı. Site, Anamur’dan Kıbrıs’a köprü fikrinin 2000 yılından beridir gündemde olduğuna da dikkat çekti.

Teyit.org’ta yayımlanan o yazı şu şekilde:

“Fotoğrafların Kıbrıs Türkiye arasında açılması beklenen köprüleri gösterdiği iddiası

Sosyal medyada paylaşılan bazı fotoğrafların KKTC ve Türkiye arasında açılacak muhtemel köprü fotoğraflarını gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri 4 binden fazla kez beğenildi. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraflar 2018 yılında tamamlanan Hong Kong – Zhuhai – Makao Köprüsü’nden. KKTC ve Türkiye arasında bir köprü kurulması konusu ise 2000’lerden beri gündemde olsa da, mevcut bir proje yok.

FOTOĞRAFLAR HONG KONG-ZHUHAİ-MAKAO KÖPRÜSÜ’NE AİT

Fotoğraflar tersine görsel arama yöntemi kullanılarak aratıldığında yapımı 2009 yılında başlayıp 2018’de tamamlanan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü’ne ilişkin haberlere rastlanıyor. Köprünün yapımına dair bilgilerin bulunduğu resmi internet sitesinde de iddia paylaşımlarında yer alan fotoğrafları görmek mümkün. 

20 milyar dolara inşa edilen 55 kilometrelik köprü, dünyanın en uzun köprülerinden biri. Köprü sayesinde Çin anakarasında bulunan iki özel idare bölgesi Hong Kong ve Makao’nun Çin’in Zhuhai şehrine bağlanması planlanmış. Köprü normalde üç saat süren mesafeyi 30 dakikaya indiriyor; bağlantı yolları, liman ve ana köprüden oluşuyor. Google Earth ya da Google Maps kullanarak da köprünün konumunu görebilmek mümkün.

ANAMUR’DAN KIBRIS’A KÖPRÜ FİKRİ 2000 YILINDAN BERİ GÜNDEMDE

Türkiye’nin Kıbrıs’la olan bağı nedeniyle yıllardır iki bölgeyi birleştirecek bir köprü kurulması fikri dile getiriliyor. 2000 yılında mimar ve kent bilimci Prof. Ahmet Vefik Alp, Mersin’in Anamur ilçesinden Kıbrıs’a 60 kilometrelik bir köprü kurulması fikrini Rauf Denktaş’a da ilettiği biliniyor. Ancak bu fikrin hayata geçmesi için hazırlanmış bir çalışma yok. Google Earth’te Anamur’dan Kıbrıs’a yaklaşık kuş uçuşu mesafenin 80, deniz derinliğinin ise 1500 kilometreyi bulabildiği görülüyor. Türkiye’den Kıbrıs’a yapılabilecek olası bir köprünün dünyanın en büyük köprülerinden de biri olması gerekecek. Dünyada bilinen en uzun köprü ise 164 kilometrelik boyuyla Çin’de yer alıyor. 

Sonuç olarak paylaşımdaki fotoğrafların Kıbrıs’a yapılacak bir olası köprüyü gösterdiği iddiası doğru değil. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER