Kritik görüşme sonlandı: "Komite, bazı grupların geçişleri için 8 Haziran tarihinde hemfikir"

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.62

7.79

$

6.86

Kritik görüşme sonlandı: “Komite, bazı grupların geçişleri için 8 Haziran tarihinde hemfikir”

Kritik görüşme sonlandı: “Komite, bazı grupların geçişleri için 8 Haziran tarihinde hemfikir”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, hükümet ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklamada bulunarak, Komite üyelerinin, bazı grupların 8 Haziran itibariyle geçiş yapabilmesi konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Kritik görüşme sonlandı: “Komite, bazı grupların geçişleri için 8 Haziran tarihinde hemfikir”
A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçiş kapılarındaki son durumu görüşmek üzere hükümetle gerçekleştirdiği toplantı saat 13.00 sıralarında tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Sağlık Bakanı Ali Pilli katıldı.

Başbakan Ersin Tatar, toplantıdan çıkışta yaptığı açıklamada, geçiş kapılarla ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini belirtti. Tatar, yol haritasının ortaya çıktığından sürecin uzun sürmeyeceğini kaydetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Akıncı da bir açıklama gerçekleştirerek, değerlendirmelerde bulundu.

Akıncı, İki Toplum Sağlık Komitesi üyelerinin, Güney’deki Rum meslektaşlarıyla telekonferans üzerinden görüştüklerini ve Rum tarafının kapsamlı epimediyolojik çalışmasını değerlendirdiklerini ifade ederek, söz konusu değerlendirme sonucunda Rum tarafının; sağlık, eğitim ve işçilerin geçişleriyle ilgili önerdiği “8 Haziran” tarihi konusunda sağlıkçıların görüşlerini dinlediklerini ifade etti.

SAĞLIK KOMİTESİ “8 HAZİRAN’DA GEÇİŞLERİN BAŞLAYABİLECEĞİ” YÖNÜNDE HEM FİKİR

Akıncı, Komte’deki tüm üyelerin, toplantı sırasında söz aldıklarını, sorular sorulduğunu ve cevaplar alındığını belirterek, “Komite üyelerinin tümü, bir konuda net bir duruş sergiledi. O da şu ki; iki tarafın verilerini değerlendirdikleri zaman, geçişlerin başlayabileceğini bunun da 8 Haziran tarihi olabileceği konusunda hemfikir oldukları…” ifadelerini kullandı.

Böylesi bir süreçte, rotayı çizecek olanın, sağlık olduğunu, siyasetin de sağlığı takip edeceğini belirten Akıncı, şöyle devam etti:

“Atılan her adımın siyasi sorumluluğu da vardır ama sağlık açsından son derece önemli bir salgınla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde ilk sözü söyleyecek olanın bu alandaki uzman olduğunu defalarca vurguladım. Onların böylesi bir konudaki görüşleri bizim için önemliydi.”

AKINCI: “HÜKÜMET BU KONUDAKİ TAVRINI DAHA FAZLA GECİKMEDEN ORTAYA KOYMALI”

Komite’nin dün de Başbakan ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Akıncı, bugün de topluca bir toplantı yaptıklarını, hükümetin de kendi bilim ve sağlık kurulları bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Hükümet bu konuyu değerlendirecek ve kendi tavrını ortaya koyacak. Ben bu tavrın daha fazla gecikmeden ve sağlığın ön gördüğü çerçevede olması gerektiği beklentisi içindeyim. Bundan daha fazla değerlendirme yapmak istemiyorum bu aşamada.”

Gereksiz yere, bin 500 ailenin dertlerini daha da büyütmemek gerektiğini ifade eden Akıncı, tedavi görecek ve eğitim alacak insanlara, sağlık gerekçeleri dışında başka nedenlerle engel olunmaması gerektiğini vurguladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER