Bilişim Yasası: "Yasayı Meclis kapanmadan geçirmeyi hedefliyoruz, gerekirse haftada 3 kez toplanırı

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.68

7.77

$

6.86

Bilişim Yasası: “Yasayı Meclis kapanmadan geçirmeyi hedefliyoruz, gerekirse haftada 3 kez toplanırız”

Bilişim Yasası: “Yasayı Meclis kapanmadan geçirmeyi hedefliyoruz, gerekirse haftada 3 kez toplanırız”

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, “Hedefimiz, Meclis kapanmadan bu Yasayı geçirebilmek” diyerek, gerekirse haftada 3 kez toplanıp, Meclis kapanmadan Yasayı geçirmek istediklerini ifade etti.

Bilişim Yasası: “Yasayı Meclis kapanmadan geçirmeyi hedefliyoruz, gerekirse haftada 3 kez toplanırız”
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında, bugün saat 10.00’da toplandı, “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nı görüştü.

HASİPOĞLU: “GELEN HAFTADAN İTİBAREN MADDELERİ GÖRÜŞMEYE BAŞLIYORUZ”

Komite Başkanı Hasipoğlu, söz konusu Yasa Tasarısı ile ilgili bugünkü görüşmeye ilişkin Kıbrıs Postası’na bilgiler verdi.

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı ile ilgili, paydaşlarla, kurumlarla genel görüşmeyi tamamladıklarını ifade eden Hasipoğlu, “Gelen haftadan itibaren maddeleri tek tek görüşmeye başlayacağız” dedi.

HEDEF, MECLİS KAPANMADAN YASAYI GEÇİRMEK

Hasipoğlu, “Hedefimiz, Meclis kapanmadan bu Yasayı geçirebilmek” diyerek Haziran ayı içerisinde Tasarı’nın Meclis gündemine getirilip, geçirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

“GEREKİRSE HAFTADA 3 KEZ TOPLANIRIZ”

Hasipoğlu, “hedefinizi gerçekleştirebileceğinizi öngörüyor musunuz” sorusuna ise “Gerekirse haftada 3 toplantı yaparız Komite’nin iradesi, hedefi, çalışma tempomuz buna imkan yaratabilecek durumdadır” şeklinde yanıt verdi.

ÇOK PAYDAŞLI BİR TOPLANTI

Yasa Tasarısı’na ilişkin Komite’nin bugünkü toplantısında, çok sayıda isim yer aldı, paydaşlar Meclis tarafından şöyle açıklandı:

“Komite toplantısına davetli olarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan Havva Kozok; Polis Genel Müdürlüğü’den Deniz Tatar, Osman Kayabaşı, Uğur Yasakcı; Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’nden Evren Çavdır; Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu’ndan (BTHK) Başkan Kadri Bürüncük, Hukukçu Sevilay Tacel, Mehmet Cezar; Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nden  Avukat Bedriye Tuzlalıoğlu; Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nden Sami Özuslu, Avukat Öncel Polili; Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’nden Kemal Ataman, Halil Okur; Kıbrıs Türk Bilgisayar Mühendisleri Odası’ndan Medine Albayrak, Umur Yılmaz; İstanbul Barosu’ndan Avukat Begüm Can Gürel; Turkcell’den Avukat Buğçehan Arıklı, Ayzer Mungan, Emre Laçinler ve Telsim’den Fevzi Tanpınar, Çağrı Okan katılarak konu ile ilgili görüş ve önerilerini bildirdi.”

TASARI’NIN GENEL GEREKÇESİ

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesi şöyle:  

“Ülkelerin bilgi toplumuna geçiş süreci içerisinde bilişim teknolojilerinin kullanımı hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bu süreçte, toplum daha fazla bilişim teknolojisi kullanmakta ve kaçınılmaz olarak daha fazla bilişim suçu ile karşılaşmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti teknolojik gelişimin ve bilgi toplumuna dönüşümün bir parçası olarak benzer bir süreçten geçmektedir. Bu nedenle, siber suçlarla mücadele edebilmek için “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı” hazırlanmıştır.”

Komite, Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantısında ele almaya devam edecek...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER