Akıncı: "Salı günü toplantı var; raporun hala sunulmaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Akıncı: “Salı günü toplantı var; raporun hala sunulmaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir”

Akıncı: “Salı günü toplantı var; raporun hala sunulmaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir”

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC Covid-19 Raporu’nun Cumhurbaşkanlığına ve iki toplumlu sağlık teknik komitesi Kıbrıslı Türk üyelerine hala daha iletmemiş olmasının “büyük bir ciddiyetsizlik ve sorumsuzluk örneği” olduğunu ifade etti.

Akıncı: “Salı günü toplantı var; raporun hala sunulmaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir”
A- A A+

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yazılı bir açıklama yayımlayarak, “Sağlık Bakanlığı’nın, haftalar önce taahhüt etmesine ve Cumhurbaşkanlığı olarak 23 Mayıs 2020 tarihinde resmi yazıyla talep edilmiş olmasına karşın” KKTC Covid-19 Raporu’nun Cumhurbaşkanlığına ve iki toplumlu sağlık teknik komitesi Kıbrıslı Türk üyelerine hala daha iletmemiş olmasının “büyük bir ciddiyetsizlik ve sorumsuzluk örneği” olduğunu ifade etti.

Akıncı, açıklamasında; İki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin yaklaşık on iki yıldır, iki toplum arasında sağlık alanında işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek için çalışmakta olduğunu ve söz konusu çalışmaların, Birleşmiş Milletler kolaylaştırıcılığı ve gözlemciliğinde gerçekleştirilmekte ve raporlandırılmakta olduğunu ifade etti.

Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı her dönemde olduğu gibi Covid 19 salgınıyla mücadelede de iki tarafın koordineli bir işbirliği içerisinde olmasının önemine vurgu yapan taraf olmuştur” dedi.

“KIBRIS RUM TARAFI RAPORU 3 KEZ GÜNCELLEDİ VE SUNDU AMA KKTC BUNU GERÇEKLEŞTİREMEDİ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu çerçevede, vakalar henüz adamızda görülmeden 3 Şubat 2020 tarihinde komitenin, liderlerin de katılımı ile toplanması sağlanmıştır . Kıbrıslı Rum liderle 21 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz telefon görüşmesinde de iki tarafın epidemiyolojik verilerinin paylaşılması hususunda mutabık kalmamız üzerine iki tarafın teknik komite üyeleri 1 Haziran 2020 tarihli ortak toplantıda birbirlerine karşılıklı rapor vermeyi kararlaştırmıştır.

Kıbrıs Rum tarafı o tarihten beri kendi kapsamlı raporlarını üç kez (28 Mayıs, 4 haziran ve 11 Temmuz) güncelleyerek tarafımıza sunmuşken maalesef Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafı bunu gerçekleştirememiştir.”

“BİZİM ÜYELERİMİZ TOPLANTIYA RAPORSUZ KATILMAK ZORUNDA KALDI, ANCAK SÖZLÜ SUNUM YAPABİLDİ”

Kıbrıs Rum tarafının ilk raporunu 1 Haziran toplantısından da önce 28 Mayıs 2020’de kendilerine ilettiğini ifade eden Akıncı, şöyle devam etti:

 “Bizim komite üyelerimiz ise o toplantıya raporsuz katılmak zorunda kalmış; bununla birlikte komite üyesi birikimli uzmanlarımız ancak sözlü sunum yapabilmiş ve bir dahaki toplantıya rapor sunacağımızı taahhüt etmişlerdir.”

“TOPLANTI YAPTIK, SÖZ VERİLDİ ANCAK 2 BUÇUK SAYFALIK BİR YAZI GÖNDERİLDİ”

Cumhurbaşkanı, açıklamasında, raporun paylaşımının önemini anlatmak üzere sağlık teknik komitesi üyeleri, Koordinatör Meltem Onurkan Samani’nin de katılımıyla 4 Haziran 2020 tarihinde Başbakan Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Sağlık Müsteşarı Ali Çaygür ile Meclis’te bir toplantı gerçekleştirdiğini belirterek şöyle devam etti:

“Bu toplantıda kendilerine ilgi raporun birkaç gün içinde Cumhurbaşkanlığına iletileceğinin sözü verilmiştir. Ancak 8 Haziran tarihinde Sağlık Bakanlığı 2.5 sayfalık ve adında “ geçici “ ibaresi bulunan bir yazıyı Epidemiyolojik rapor diye tarafımıza göndermiştir. Komite üyelerimiz ise bunun Kıbrıslı Rum muhataplarına sunulabilecek bir rapor olmadığı görüşünü bildirmişlerdir.”

“MAHCUBİYET VE MECBURİYET…”

Akıncı, şöyle devam etti:

“Bu arada Kıbrıs Rum tarafı kendi raporlarını güncelleyip tekrar göndermişken; 17 Haziran 2020 tarihindeki ortak toplantıya da Kıbrıs Türk tarafı raporsuz katılmak mecburiyetinde ve mahcubiyetinde bırakılmıştır. Bu arada Komite çalışmalarının bir parçası olan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi de raporla ilgili gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanlığından bilgi talep etmektedir.”

“SALI GÜNÜ TOPLANTI VAR, RAPOR HALA MEVCUT DEĞİL”

14 Temmuz Salı günü komitenin, “rapor” gündemli üçüncü toplantısının yapılacağına dikkat çeken Akıncı, “komitenin Kıbrıslı Türk üyelerinin elinde hala daha bu Rapor mevcut değildir” dedi, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanı Komite eş başkanı ile bazı üyelerine Raporu geçtiğimiz Pazartesi günü önce Meclis’le sonra da Cumhurbaşkanlığı ile paylaşacağını ifade etmiş olmasına rağmen bunu yine yapmamıştır.”

“BUNU YAPAMIYORLARSA NEDENLERİNİ BİZE VE TOPLUMUMUZA İZAH ETMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu son derece ciddiyetsiz ve sorumsuz tutumun hiç bir izahı olamaz. Bu tutum ve davranışlarla KKTC Cumhurbaşkanlığı’na bağlı iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi üzerinden Kıbrıs Türk Toplumu bir bütün olarak itibarsızlaştırılmakta, sadece Rum tarafı karşısında değil, Birleşmiş Milletler nezdinde de küçük düşürülmektedir. Bilimsel bir raporu hazırlamaktan aciz bir görüntü sergilenmektedir ki bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu süreci yönetmekle yetkilendirilen Sağlık işleri ile görevli Sağlık Bakanını ve hükümeti sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve ilgili raporu, İki Toplumlu Sağlık teknik komitesinin Kıbrıslı Türk üyelerine derhal iletmeye davet ediyorum. Bunu yapamıyorlarsa nedenlerini bize ve toplumumuza izah etmelerini bekliyoruz. Eğer böylesi bir rapor bilmediğimiz nedenlerle hazırlanamamışsa, o zaman neden hazır olduğu ve ulaştırılacağı mesajlarının verildiğinin de anlatılmasını istiyoruz. Gerçekten kabul edilmesi mümkün olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Ancak Sağlık alanında bu kadar ciddiyetten ve sorumluluktan uzak tutumlara göz yummamızı da kimse bizden beklememelidir.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER