Kıdemli Gazeteci Tolgay'dan Topal'a destek: "Bravo"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Kıdemli Gazeteci Tolgay’dan Topal'a destek: “Bravo”

Kıdemli Gazeteci Tolgay’dan Topal'a destek: “Bravo”

Kıdemli Gazeteci Ahmet Tolgay’dan HP milletvekili Topal’ın Meclis Genel Kurulu’nda “Kıbrıs Türkçesi diye kullanılan abuk sabuk kelimelere karşıyım” açıklamasına destek geldi. Tolgay, “Çoğu Rumca'dan devşirme uyduruk bir Kıbrıs dili oluşturmaya çalışanları Kıbrıslı Türklerin geneli gibi, dış dünyada Türkçe konuşan milyonlarca insan da anlamıyor” diye yazdı.

Kıdemli Gazeteci Tolgay’dan Topal'a destek: “Bravo”
A- A A+

Kıbrıs Postası - VATAN MEHMET

Tolgay, “Çoğu Rumca'dan devşirme uyduruk bir Kıbrıs dili oluşturmaya çalışanları Kıbrıslı Türklerin geneli gibi, dış dünyada Türkçe konuşan milyonlarca insan da anlamıyor” diye yazdı.

Kıbrıs Postası haberi üzerine özellikle sosyal medyada gündem olan Topal'ın açıklamaları hakkında Gazeteci Ahmet Tolgay sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

“HP Milletekili Dr. Hasan Topal: ‘Kıbrıs Türkçesi diye kullanılan abuk sabuk kelimelere karşıyım’ dedi. Gönülden alkışlarım kendisi de Türk dilinde kitaplar ve yazılar yazmakta olan sayın milletvekilimizi. Çoğu Rumca'dan devşirme uyduruk bir Kıbrıs dili oluşturmaya çalışanları Kıbrıslı Türklerin geneli gibi, dış dünyada Türkçe konuşan milyonlarca insan da anlamıyor. Dilin amacı güçlü bir ifadeyi ve geniş kitleler tarafından anlaşılabilmeyi sağlamaktır. Konuşulan dil ne olursa olsun o dilin özüne ve kurallarına saygı gösterilmeli ve uyulmalıdır... Anlaşılmaz olmak isteyenler, varsınlar abuk sabuk kelimeler üretmeyi ve kullanmayı sürdürsünler.. "Bölgesel aksan" ayrı bir şeydir... Bu aksan hepimizin dilinde var... Ama Türkçe sözcüklerin yerine abuk sabuk sözcükler yerleştirmek dil bilgisi açısından kabul edilebilir değil... Değil Türkçe, Türkçenin dışındaki hiçbir dil de bunu içselleştirmez... Diğer siyasetçilerimizin de popülizmin baskısından kurtularak ana dilimiz olan güzel Türkçemizi katletmekte olanlara tavır koymalarını dilerim...”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER