Akıncı: "Bakan '1-2 saate göndereceğiz' dedi, o 1-2 saat hâlâ geçmedi"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.51

8.59

$

7.29

Akıncı: “Bakan ‘1-2 saate göndereceğiz’ dedi, o 1-2 saat hâlâ geçmedi”

Akıncı: “Bakan ‘1-2 saate göndereceğiz’ dedi, o 1-2 saat hâlâ geçmedi”

Akıncı, “Sayın Sağlık Bakanı Ali Pilli, dünkü Meclis toplantısında 45 sayfalık epidemiyolojik rapor hazır dedi, 1-2 saat içinde bize göndereceğini söyledi. Dünden bugüne, o 1-2 saat hâlâ daha geçemedi” şeklinde konuştu.

Akıncı: “Bakan ‘1-2 saate göndereceğiz’ dedi, o 1-2 saat hâlâ geçmedi”
A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilci Spehar ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.

KKTC’deki Covid-19 salgınına ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlandığı açıklanan epidemiyolojik raporun kendisine ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Akıncı, “Rapor halen elimize ulaşmadı. İngilizcesini çevirememişlerdi, Türkçesini olsun isteyin dedim ama görüşme öncesi sorduğumda, halen gelmediğini öğrendim. Bu kaçıncı isteyişimiz, sayısını da unuttum” dedi.

Raporu, yazılı olarak 23 Mayıs’ta istediklerini fakat sözlü olarak defalarca talep ettiklerini vurgulayan Akıncı, şöyle devam etti:

“Sayın Sağlık Bakanı Ali Pilli, dünkü Meclis toplantısında 45 sayfalık rapor hazır dedi, 1-2 saat içinde bize göndereceğini söyledi. Dünden bugüne, o 1-2 saat hala daha geçemedi.”

İki Toplumlu Sağlık Komitesi’ndeki Kıbrıslı Türk üyelerin, raporu İngilizce sunacaklarını, İngilizce taktim edeceklerini, bu nedenle raporu İngilizce talep ettiklerini belirten Akıncı, “Fakat en azından Türkçesini olsun alalım, görelim dediler o nedenle tekrardan talep ettik” dedi.

Raporu hazırlamanın da sunulmasının da çok güç bir süreç olduğunu, böyle olmaması gerektiğini vurgulayan Akıncı, “Bu sağlık, bu bilim ve bu konuda donanımlı insanlarımız var. Onlara karşı da büyük bir ayıp işleniyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı olarak, Hükümeti iki de bir eleştirir pozisyonda olmak istemediğini ancak bazı noktalarda ses çıkarmak zorunda kaldığını belirten Akıncı, “Bir de üstüne pişkince cevaplar alıncı hayretler içinde kalıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin, hem Başbakan, hem Sağlık Bakanı hem de Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile görüştüğünü, görüşmelerde “göndereceğiz” yanıtını aldıklarını fakat halen raporun ellerine geçmediğini yineleyen Akıncı, Güney’deki yönetimin, söz konusu raporu 3 kez güncelleyerek sunduğunu ifade etti.

“Kıbrıslı Türkleri bu duruma düşürmek olmaz, bu büyük bir sorumsuzluktur” diyen Akıncı, “halen rapor gelmiş değil” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER