Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

9.98

9.06

$

7.78

Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Meclis’te Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

A- A A+

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi

ANGOLEMLİ: “YASALAR YAPILIYOR AMA UYAN YOK”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli tasarı hakkında söz alarak, yasaların yapıldığını ancak yasalara uyulmadığını kaydetti.

Angolemli bunu altyapı yetersizliğine bağladı.

Bir mezbahada yakalanan küpesiz hayvanlara işaret eden Angolemli, ilgili firma yetkilisinin savunma olarak “yalnızca ben miyim” dediğini anımsattı.

Hükümetin hellimi bile denetleyecek durumda olmadığını savunan Angolemli,  dışardan gelen peynirlerin paketlenmesinin bile kontrol altında tutulamadığını söyledi.

Angolemli gıda konusunda vatandaşın devlete güven duymadığını anlattı.

Angolemli pandemi konusunda da hiçbir denetim uygulanmadığını söyledi. Bayram döneminde kurbanın nasıl kesildiğini ve bu konudaki denetimin nasıl yapıldığını soran Angolemli, “Kurbanı bile denetlemekten aciziz” dedi.

“Bizde özelleşme değil olsa olsa tekelleşme olur” diyen Angolemli, süt konusunda bile bir karar verilemediğini, böyle giderse süt kurumunu borçlandırarak batıracaklarını ve özelleştirmek zorunda kalacaklarını savundu.

“Öğrenci yok, oteller boş, süt elde kalıyor” söylemlerini hatırlatan Angolemli, o zaman neden süt ürünlerinin ithalatının yasaklanmadığını sordu ve Tarım Bakanını pasif gördüğünü belirtti.

Angolemli, bu yasanın güzel olduğunu ancak altyapısının olmadığını savunarak, olumlu oy vereceklerini kaydetti.

TOROS: “TARIM SEKTÖRÜ İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN BİR ALAN, AB İLE UYUMLAŞMALI”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Fikri Toros yerinden söz alarak, tarım sektörünün insan sağlığını da etkileyen bir alan olduğunu, bu konudaki en sağlıklı yolun AB yasalarıyla uyumlaşmak olduğunu vurguladı.

Şuanki vizyonun hiçbir amaca hizmet etmediğini, dünyadan tecrit edilmiş adımların uyumlaşmadan uzaklaştırdığını kaydederek, Ticaret Odası başkanıyken konuya ayrılan bütçeleri sıraladı.

OĞUZ: “VETERİNER DAİRESİ’NDEKİ PERSONEL EKSİKLİĞİ SEÇİM NEDENİYLE ASKIDA”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da hazırlanan yasanın ivedi ve acil olduğunu dile getirerek, AB projelerinden yararlanılması açısından gerekli olduğunu kaydetti.

15 yıldır veteriner dairesinde personel eksikliği olduğunu, kendilerinin yetki aldıklarını ancak seçim nedeniyle askıda kaldığını söyleyen Oğuz, su konusunda 483 milyonluk montaj ihalesiyle tüm ihalelerin tamamlandığını, teyit edilen tarihin ağustos sonu olduğunu yineledi.

“BARAJDAKİ SUYUN ÇOĞALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Yerel kaynakların aktif şekilde devrede olduğunu ve barajdaki suyun çoğalması için uğraştıklarını kaydederek Oğuz, montaj için gerekli parçaların da tedarik edildiğini kaydetti.

Oğuz, eski bakanlarla rekabet halinde olmadığını, aldığı noktadan kat kat ilerde olduğunu söyleyerek, hiçbir konuda herhangi bir gerileme olmadığını vurguladı.

“HAYVANCILARIN GELİŞMESİ VE AYAKTA KALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Hayvancıların eylemi sonrasında yapılan çalışmaların da hayvancıların gelişmesi ve ayakta kalmasını sağlamak için olduğunu kaydeden Oğuz, 2 işletme izni verildiğini, kendilerinin yasaklama anlamında bir hukuksal müdahalenin zaten hiçbir zaman olmadığını belirtti.

“SÜT KURUMU İLK KEZ BORÇLANMIYOR...”

Oğuz, süt kurumunun ilk kez borçlanmadığını, bakanların cesaretinin kendi yaptıklarıyla değil yasaları uygulamalarıyla ortaya çıkacağını söyledi. Oğuz, “Biz yasaları uygulamakla mükellefiz, yasalar her şeyin üzerindedir” dedi.

Daha sonra Veteriner Hizmetleri Değişiklik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER