Özersay'dan yeni açıklama: Bir dizi ekonomik önlem üzerinde çalışıyoruz

loading
21 Eylül, Pazartesi
£

9.79

8.97

$

7.61

Özersay'dan yeni açıklama: Bir dizi ekonomik önlem üzerinde çalışıyoruz

Özersay'dan yeni açıklama: Bir dizi ekonomik önlem üzerinde çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, sosyal medyadan açıklama yaptı.

A- A A+

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, sosyal medyadan açıklama yaptı.  

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yeni bir açıklama yaparak, bazı başlıklarda ekonomik kararların alınabileceği mesajı verdi.  

Özersay, 3 başlıkta çalışma olduğu bilgisini paylaştı.

Özersay'ın  açıklaması şöyle:  

Döviz artışı/Türk Lirasının değer kaybı karşısında çok etkili tedbir alabilmek ne kadar mümkün ya da elimizde hangi araçlar var konuları yeniden önem kazandı.

2018 yılında bir önceki hükümet döneminde de benzer bir döviz krizi ile karşı karşıya kalmıştık, bu ikinci.  

Haklı olarak herkes ve özellikle de döviz borcu olan, kira ödeyen, okul ücreti ödeyen ve daha pek çok yükümlülüğü dövize bağlı olan vatandaşımız endişelidir.

Bugün Bakanlar Kurulu toplantısı ertesinde maliye ve ekonomi bürokratları ile toplantımıza devam ederek dövizdeki aşırı artışın yarattığı olumsuzlukları az da olsa önleyebilmek için hangi tedbirlerin alınabileceğini değerlendirdik.

Henüz bir karar üretmedik ancak aşağıdaki hususlarda hafta başına bazı kararlar alabilmek için çalışma yapılması konusunda uzlaştık:  

1) Gerek konut, gerekse ticari binaların döviz yerine Türk Lirası cinsinden kiralanması durumunda daha avantajlı bir vergi/stopaj uygulamasına geçilmesi (TL cinsinden kiralamanın özendirilmesi) ve halihazırda döviz cinsinden kira sözleşmelerinin TL cinsinden sözleşmeye çevrilmesi halinde ilave stopaj avantajı yaratılması.

2) Devletten yapılan kiralamalarda döviz cinsiden kiralamaların belirlenecek bir döviz kuru üzerinden sabitlenerek alınması;

3) Özel eğitim kurumlarında (üniversiteler dahil) KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin okul ücretlerinde döviz kuru sabitlemesi yoluna gidilmesi ve benzeri düzenlemeler.  Hafta başı bu konuları rakamsal olarak da somutlaştırıp karar almaya çalışacağız, kamuoyu ile paylaşacağız.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER