'Onları' virüsten koruyacak bir genelge yayınlanamıyor çünkü "varlar ama yoklar"

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.63

8.80

$

7.54

'Onları' virüsten koruyacak bir genelge yayınlanamıyor çünkü “varlar ama yoklar”

'Onları' virüsten koruyacak bir genelge yayınlanamıyor çünkü “varlar ama yoklar”

Ülkedeki gece kulüplerinde “konsomatris” adı altında seks işçiliği yapan kadınların koronavirüs salgınından etkilenmesini engelleyecek ya da olası bulaş yayma riskini azaltacak herhangi bir genelge yayınlanamıyor. Çünkü KKTC’de seks işçiliği yasal ama yasadışı…

A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

İçişleri Bakanlığı’nın Nisan 2018'de gerçekleştirdiği “Gece Kulüpleri Çalıştayı” sonuç raporunda da açıkça ifade edildiği üzere; “KKTC’deki gece kulüplerinde ‘konsomatris’ adı altında çalışan kadınlar, aslında ‘seks işçisi olarak çalışıyor.”

Ancak ülkede seks işçiliğinin yasal; ‘aracılık yapmanın’ ise yasadışı olması nedeniyle, söz konusu kulüplerde çalışan kadınların seks işçiliği yaptığı görmezden geliniyor.

Bu durum ise denetim noktasında çeşitli sorunlara yol açıyor…

Konuyla ilgili en yakın örnek, içinde bulunduğumuz salgın döneminde yaşanmakta.

Koronavirüs salgınının ülkede görüldüğü Mart ayının ardından yaşanan ‘kapanma’ sürecinde, pek çok iş yeri gibi, gece kulüpleri de faaliyetlerine ara vermişti.

Bu süreçte “konsomatris adı altındaki seks işçilerinin salgın döneminde bile çalışmaya zorlandığına yönelik” pek çok iddia ortaya atılmış, hatta bu iddialardan biri yargıya taşınmıştı.

‘KAPANMA’ SÜRECİNDE BİLE ‘ÇALIŞMAYA ZORLANDIKLARINA’ YÖNELİK İDDİALAR VAR…

Mutluyaka’da faaliyet gösteren bir gece kulübünde konsomatris olarak çalışan ve 5 aylık bebeğe hamile olduğu sırada, çocuk düşürülmesinde etkili hapları içmek suretiyle yasa dışı yollardan hamileliğini sonlandıran 29 yaşındaki kadın, mahkemeye çıkarılmıştı.

Söz konusu kadının avukatı Ramadan Sanıvar, pandemi döneminde iş yeri kapalı olmasına rağmen içeriye gizlice müşteri alındığını ve hastane kontrollerinin yapılmaması nedeniyle kadının kontrolsüz fuhuş yapmasına zorlandığını iddia etmişti.

PEK ÇOK ÜLKE, FARKLI KURALLAR VE GENELGELER YAYINLADI

Seks işçiliğinin yasal olduğu pek çok ülkede, Koronavirüs salgını sırasında işçilerin hangi seks pozisyonlarından kaçınmaları, ‘hizmeti’ ne kadar süreyle vermeleri gibi konularda çeşitli genelgeler yayınlanmış durumda.

Örneğin İsviçre'deki seks işçileri örgütlenmesi, işbaşında sosyal mesafe kurallarına mümkün olduğu kadar uyulması amacıyla belli pozisyonlar, sıkı zaman sınırlaması ve tam hijyen tavsiye eden bir “yeniden açılma yol haritası” hazırlamıştı.

Ancak KKTC’deki kulüplerde verilen hizmetin yasadışı olması nedeniyle; ne kadınların böyle bir örgütü var, ne de devlet “yasadışı olması nedeniyle” virüs karşısında kadınları koruyacak bir genelge yayınlayabiliyor.

“KONSOMATRİSLER” İÇİN ÖZEL KARAR

Kıbrıs Postası, Koronavirüs salgını sürecinde, gece kulüplerinde çalışan kadınlar için ne gibi önlemler alındığına ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan bilgiler aldı.

Elde edilen bilgilere göre salgın öncesinde yurtdışında bulunan ve salgın sonrası ülkeye gelen seks işçisi kadınlar için, hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın “14 gün zorunlu karantina” uygulanıyor.

Karantina uygulamasının yanında; hem gelmeden önce, hem geldikten sonra hem de karantina sürecinde 3 farklı PCR test sonucu talep ediliyor.

Öte yandan ülkede “konsomatris” adı altında bulunan seks işçilerinin tümüne de geçtiğimiz ay PCR testi yaptırıldığı da elde edilen bilgiler arasında.

3 KİŞİ GELDİ, KARANTİNA SÜRELERİ DEVAM EDİYOR

Bu süreçte “konsomatris” adı altında 3 seks işçisinin ülkeye giriş yaptığı ve karantina süreçlerinin devam ettiği, çalışmaya henüz başlamadıkları biliniyor.

GENELGE YAYINLANMASI, “YASADIŞILIK” NEDENİYLE “SUÇA TEŞVİK” OLARAK İFADE EDİLİYOR

Ancak resmi makamlar, İsveç örneğindeki “kısıtlı hizmet süresi ve bulaş riski taşıyan seks pozisyonları” gibi kuralları barındıran bir genelge yayınlanmasının mümkün olmadığını, bu durumun “yasadışılık” nedeniyle “suça teşvik” olarak sayıldığını ifade ediyor.

İKİ HAFTADA BİR PCR TESTİ UYGULAMASI GÖRÜŞÜLECEK

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın, önümüzdeki günlerde, “konsomatris kadınlara” iki haftada bir PCR testi yapılması konusunu değerlendireceği de öğrenildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER