Sol Hareket: "11 Ekim seçim olmanın ötesinde bir çözüm referandumudur!"

loading
26 Ekim, Pazartesi
£

10.53

9.55

$

8.08

Sol Hareket: “11 Ekim seçim olmanın ötesinde bir çözüm referandumudur!”

Sol Hareket: “11 Ekim seçim olmanın ötesinde bir çözüm referandumudur!”

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine işaret ederek “11 Ekim seçim olanın ötesinde bir çözüm referandumudur” ifadelerini kullandı.

Sol Hareket: “11 Ekim seçim olmanın ötesinde bir çözüm referandumudur!”
A- A A+

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM parametreleri ve federal çözümü dışlayan açıklamalarının Kıbrıslı Türk toplumunun siyasi iradesine müdahale olduğunun belirterek, “her nereden ve kimden gelirse gelsin, toplumsal irademize yapılan her türlü müdahalenin karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

"TOPLUMSAL YOK OLUŞ İKİLEMİ İLE KARŞI KARŞIYA"

BM parametrelerini dışlayan ve federal çözüm zeminini yok sayan ayrılıkçı çaba ve arayışların toplum açısından büyük kayıplara neden olacak sonuçsuz maceralar olduğunu vurgulayan Korkmazhan, “Kıbrıslı Türk toplumu ya federal bir çözüm ya da toplumsal yok oluş ikilemi ile karşı karşıyadır” dedi.

“Ayrılıkçı ve çözüm karşıtı politikalar ile toplumun yıllarını çalanların halen federal çözüm sürecini berhava etme çabaları, ganimet ve yolsuzluğa dayalı çıkarlarını koruma amaçlıdır” diyen Korkmazhan,  toplumun statükocuların çıkarlarına dayalı hayaller ve yeni maceralar peşine sürüklenme lüksü bulunmadığına dikkat çekti.

Kıbrıslı Türk toplumunun büyük çoğunluğunun federal çözüm yanlısı iradesinin güçlü bir şekilde devam ettiğine vurgu yapan Korkmazhan, “2004 referandumunda ve 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplumun %60’ın üzerindeki büyük çoğunluğunun federal çözümden yana ortaya koyduğu güçlü irade, yapılan son kamuoyu yoklamalarının da gösterdiği gibi güçlenerek devam etmektedir” dedi.

"İKİ TOPLUMLU, İKİ BÖLGELİ"

“Guterre Çerçevesi ve BM Güvenlik Konseyi kararları, Kıbrıs’ta tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olan, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümün gerçekleşmesini öngörmektedir. Bu gerçeği görmezden gelerek, siyasi eşitlik ve etkin katılım konusunu yok saymak veya iki devletli konfederal çözümden bahsetmek hayal dünyasında yaşamaktan farksızdır” diyen Korkmazhan, “11 Ekim’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi, seçim olmanın ötesinde bir Çözüm Referandumu halini almıştır. Kıbrıslı Türk toplumuna çağrımız, oylarını federal çözümden yana kullanmaları ve Bağımsız Aday Sn Mustafa Akıncı’yı desteklemeleri yönündedir” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER