Genel Sekreter Antonio Guterres 'sönen seçim ateşini' alevledi

loading
24 Ekim, Cumartesi
£

10.39

9.45

$

7.96

Genel Sekreter Antonio Guterres ‘sönen seçim ateşini’ alevledi

Genel Sekreter Antonio Guterres ‘sönen seçim ateşini’ alevledi

Pandemi etkisi ile 'heyecanını' yitiren seçim süreci, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ‘seçim sonrasına’ işaret eden açıklamaları ile yeniden hareketlendi. Adayların açıklamaları olumlu-olumsuz tepkilerle zenginleşirken ‘federal-anti federal’ çekişmeler de doğal olarak tetiklendi… Son 48 saatlik açıklama ve gelişmeleri Kıbrıs Postası derledi.

Genel Sekreter Antonio Guterres ‘sönen seçim ateşini’ alevledi
A- A A+

Kıbrıs Postası - VATAN MEHMET

Pandemi etkisi ile heyecanını yitiren Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ‘seçim sonrasına’ işaret eden açıklamaları ile yeniden hareketlendi. Adayların açıklamaları olumlu-olumsuz tepkilerle zenginleşirken ‘federal-anti federal’ çekişmeler de doğal olarak tetiklendi…

Türkiye’den gelen ilk açıklamalar ‘kafa karışıklığına’ neden olurken gerek Türkiye Dışişleri Bakanının ikinci değerlendirmesi gerekse de Dışişleri sözcüsünün açıklamaları kamuoyuna Türkiye’nin Antonio Guterres’in niyetine dönük beyanına ‘olumsuz tepki’ niteliğinde…

Öte yandan söz konusu gelişmenin BM Genel Kurulu Başkanlığı'na Volkan Bozkır'ın gelişi ardından yaşnması da dikkat çekiyor. 

Rum Yönetimi, Guterres’in 5+BM toplantısı yapılacağı yönünde niyet açıklamasına dönük “tehdit altında müzakereye hayır” yaklaşımı sergiliyor.

KKTC'de Cumhurbaşkanı adayları ise ayrı ayrı yaptığı değerlendirmelerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklamalarını ‘kendi minvallerinde’ okudular.

Söz konusu değerlendirmeler, sosyal medyada da “federalci-anti federalci” çekişmeleri tetiklemesi ise dikkat çekti.  

Son 48 saatlik açıklama ve gelişmeleri Kıbrıs Postası derledi.

BERLİN’E İŞARET EDEN AKINCI: “ÇÖZÜME DESTEK ÇIKTI, BANA DEĞİL”

BM Genel Sekreteri Guterres’in açıklamasının, Berlin’de gerçekleşen 3’lü görüşmenin sonucu olduğunu ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bazı çevrelerce ortaya atılan “Guterres bu açıklama ile Akıncı’ya seçimlerde destek çıktı” iddiasına ilişkin “Guterres, Kıbrıs sorunun çözümüne destek çıktı, Akıncı’ya değil” ifadelerini kullandı

Gayri resmi 5’li görüşmenin, Türkiye’nin tezi olduğunu ifade eden Akıncı, orada neyin müzakere edileceğinin açık olduğunu belirterek, “görüşülecek olan BM parametrelerinde  federal bir yapıdan başka bir şey değildir” şeklinde konuştu.

TATAR: “ÇÖZÜM İÇİN ORTAK BİR ZEMİN VE VİZYON YOK"

Başbakan Ersin Tatar ise “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres'in sanki Crans Montana’da kalınan yerden Kıbrıs görüşmeleri devam edecekmiş gibi bir açıklama yapması doğru olmamıştır. Herkes biliyor, herkes görüyor ki Rum tarafı ile aramızda çözüm için ortak bir zemin ve vizyon bulunmamaktadır” tepkisi verdi.

ÖZERSAY: “MEVCUT ŞARTLAR DEĞİŞMEDEN OTURMAK MASAYA HALKI HAPSETMEK DEMEK”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından çözüme yönelik 5’li konferans sürecinin başlatılmasını istemesinin ardından, “Kıbrıs’ta mevcut şartlar değişmeden, Rum tarafı yönetimi ve zenginliği paylaşmaya hazır hale gelmedikçe paylaşmaya dayalı federal bir ortaklığı müzakereye oturmak masaya bu halkı hapsetmek anlamına gelir” dedi.

ERHÜRMAN: “SİYASİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLATMAYI İSTEMESİ SON DERECE ÖNEMLİ”

CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, garantörler ve tarafların katılımıyla siyasi süreci yeniden başlatmayı istemesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

DENKTAŞ. “KARARI AB, BM VE TÜRKİYE VERECEKSE, KKTC OLARAK BU İŞİN NERESİNDEYİZ?”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş, BM Genel Sekreteri Antanio Guterres ve TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘müzakere’ açıklamalarıyla ilgili, “Kararı AB, BM ve Türkiye verecekse, KKTC olarak bu işin neresindeyiz?” dedi.

ARIKLI: “GUTERRES’İN ZİRVE DÜŞÜNCESİ, TC DIŞİŞLERİ AÇIKLAMASI İLE TERSYÜZ OLMUŞTUR”

YDP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Arıklı, BM Genel Sekreteri Guterres’in açıklamasının ardından yapılan açıklamalar hakkında, “Guterres’in jest mesajını taşıyan  zirve düşüncesi  T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması ile tersyüz olmuştur” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TEPKİLERİ… TC DİŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “FEDERASYON İÇİN UCU AÇIK BİR MACERAYA GİREMEYİZ”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gelişmeyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Federasyon için ucu açık bir maceraya giremeyiz” dedi. 5'li konferans olursa iki devletli ve konfederasyon başta olmak üzere diğer seçenekleri değerlendireceklerini ifade etti.

SÖZCÜ AKSOY: “BUNDAN SONRA BİZE GÖRE FEDERASYONLA İLGİLİ KONUŞACAK HİÇBİR ŞEY KALMAMIŞTIR"

TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise federal çözümle ilgili tüm ayrıntıların görüşüldüğünü belirterek, “Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır” dedi. Federasyon temelinde konuşmayacaklarını açıkça dile getirdiklerini ifade eden Aksoy, "Bunu hem biz, hem de Sayın Akıncı konferans kapanmadan önce söylemiştik" diye konuştu.

SİYASİLER DE DEĞERLENDİRDİ…

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı federal çözüm modeliyle ilgili açıklamaların, Kıbrıslı Türklerin yarım asırlık kazanımlarını yok etmeye aday olduğunu söylerken eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, “Bozkır'ın görev döneminde BM ile kavga değil diplomasi önde olmalı” değerlendirmesini yaptı.

HP'li Gülşah Sanver Manavoğlu da söz konusu gelişmeyi "BM çağrısı, Türkiye'nin Akdeniz'deki ilerleyişini durdurmaya yönelik bir hamle" şeklinde yorumladı.

RUM SİYASİ PARTİLER NE DİYOR?

Güney Kıbrıs’ta ise siyasi partilerin basına yansıdığı kadarıyla ilk tepkileri özetle şöyle;

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıs sorununda yoğun bir diplomasinin başladığının görüldüğünü belirterek, içte birlik olunması ve iyi hazırlık yapılması gerektiğine dikkat çekti.

AKEL’in açıklamasında, Kıbrıs’ın geleceği için kritik bir sürecin gelmekte olduğuna dikkat çekilerek, Rum hükümetinin, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasına hazır olduğu yönündeki doğru mesajları vermesi gerektiği vurgulandı.

DİKO’nun açıklamasında ise, Türkiye’nin “kabul edilemez şartlarından” söz edilerek, “bu şartlarda beşli bir konferansın başarılı olacağına inanmanın büyük bir yanılgı olduğu” öne sürüldü

Açıklamada ayrıca, Guterres’in açıklamasında “Kuzey Kıbrıs” ifadesini kullanmasında ötürü hayal kırıklığı duyulduğu dile getirildi.

EDEK partisi de beşli konferans gerçekleştirilmesine karşı olduğunu belirterek, “Kuzey Kıbrıs” ifadesini kullandığı için Guterres’i kınadı.

Konu Fileleftheros’ta “Yeniden Başlama Çerçevesini Ortaya Koyuyor – BM Genel Sekreterinden Taraflara Sabote Edebilecek Eylemlerden Kaçınmaları Çağrısı – Lefkoşa ve Ankara’dan Yorumlar Ve Şartlar”; Haravgi’de “BM Genel Sekreteri’nin Beşli Konferans Açıklaması-Taahhüdünü Memnunlukla Karşılıyorlar – Küçük Partiler Tepki Gösterip Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Düzeyinin Düşürülmesinden Söz Ettiler” başlıklarıyla yer aldı.

‘GÜRÜLTÜ KOPARAN’ GUTERESSİN AÇIKLAMASI TAM OLARAK NE?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) seçimlerin tamamlanmasının ardından garantörler ve tarafların katılımıyla siyasi süreci yeniden başlatmayı planladığını söylemiş, 22 Eylül’de başlayacak BM 75. Genel Kurulu Görüşmeleri öncesi düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirmişti.

Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Guterres, ”Diplomatik girişimlere başlamadan önce Kuzey Kıbrıs’taki seçimleri beklememiz gerektiği konusunda fikir birliği vardı. Seçimler olur olmaz garantörler ve iki tarafın yer aldığı 5 kilit aktörle siyasi süreci yeniden başlatmayı planlıyorum.” dedi.

Guterres, taraflara siyasi süreci tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaları çağrısı da yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER