İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Derviş Eroğlu: “Maraş’ın aşama aşama açılması doğru, yerinde bir karar”

Derviş Eroğlu: “Maraş’ın aşama aşama açılması doğru, yerinde bir karar”

UBP Onursal Başkanı, 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kapalı Maraş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti idaresinde aşama, aşama, açılmasının doğru, yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 08/10/20 14:40
okuma süresi: 5 dak.
Derviş Eroğlu: “Maraş’ın aşama aşama açılması doğru, yerinde bir karar”
A- A A+

Gündemde olan bazı konuları da değerlendiren Ulusal Birlik Partisi (UBP) Onursal Başkanı, 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Doğu Akdeniz’de ülkemizi de yakından ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşandığına işaret etti. Eroğlu, “Kıbrıs konusundaki federal çözüm hayalleri Rum tutumu yüzünden Crans Montana’da 2017 yılı Temmuz ayında yapılan görüşmelerde tamamen çökerken Rum tarafının Doğu Akdeniz’deki gaz ve petrol arama faaliyetlerini, Türkiye ve KKTC’nin aleyhine olacak şekilde ileriye götürmesi kabul edilemez bir tutumdur” dedi.

Rumların yanı sıra Yunanistan’nın da hiçbir hakkı olmamasına rağmen Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalıştığını, bu bağlamda Meis, Girit ve Kıbrıs adaları üzerinden Türkiye’ye yönelik tahrik ve tehditlerde bulunduğunu söyleyen Eroğlu, “Bu tahrikler, tehditler, iddialar ve Kıbrıs görüşme sürecinin tamamen çöktüğü göz önüne alındığında Maraş’ın aşama aşama, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti idaresinde, Taşınmaz Mal Komisyonu marifeti ile açılması zamanında atılmış doğru ve yerinde bir karardır” dedi.

"HA BUGÜN, HA YARIN KIBRIS SORUNU ÇÖZÜLECEK DERKEN MARAŞ ÇÜRÜDÜ, HAYALET KENT HALİNE GELDİ"

Derviş Eroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Esasen kapalı Maraş 1974 yılından bu yana hep gündemdeki yerini korudu. Pek çok kez ya Rum tarafı ile yapılan kapsamlı görüşmelerin ve kapsamlı bir anlaşmanın, ya da üzerinde konuşulan Güven Yaratıcı Önlemler Paketlerinin konusu haline geldi.

1985 yılında ben Başbakan olduktan hemen sonra Maraş’ın açılması konusunu dönemin Türkiye Başbakanı rahmetlik Turgut Özal ile ele aldık. Sayın Özal’la açılması konusunda mutabık kaldık ve kendileri rahmetlik Adnan Kahveci’ye konu ile ilgili bir rapor hazırlattı ama Rumlarla görüşmelerin başlaması nedeni ile konu ertelenmişti.

Yine benin Başbakanlıklarım döneminde Maraş Güven Artırıcı Önlemler Paketlerinin konusu oldu. Biz, Maraş’a karşılık bize uygulanan hava, deniz ulaşımı ve spor ambargolarının kaldırılmasını istedik ama Rum tarafı hep reddetti”

“MARAŞ’IN AÇILMASI, KKTC DEVLETİ’NİN, ÖZELLİKLE DE ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’NİN KONUSUDUR”

Derviş Eroğlu, 2010-2015 Cumhurbaşkanlığı döneminde Maraş’la ilgili yaşadığı bir olayı da şöyle aktardı:

“Şu anda ABD Başkanlık yarışının önde gelen adaylarından biri olan Joe Biden’ın 2014  yılı Mayıs ayında beni ziyareti sırasında   Maraş’ı bir iyi niyet göstergesi olarak o gece birlikte yemek yiyeceğimiz Rum lider Nikos Anastasiadis’e vermemi önermesi oldu. Tabii ki ret ettim. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, 2010-2015 yılları arasındaki Cumhurbaşkanlığı görev sürem içinde Maraş’ın açılması üzerine çok durdum. Bu konuda bir rapor hazırlattım ve ilgili diğer makamlarla paylaştım. Dolayısı ile Maraş’ın açılması konusu herkesten ve her şeyden önce KKTC Devleti’nin özellikle de Ulusal Birlik Partisi’nin konusudur”.

Açılma kararının UBP’li bir Başbakan tarafından Türkiye ile istişare içinde verilmesinin de yerinde olduğunu ifade eden Eroğlu, “Rum tarafının takındığı olumsuz tutum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili kararları göz önünde bulundurulduğunda Maraş’ın KKTC idaresinde açılması kararı isabetli olmuştur ve Devletimize, halkımıza fayda sağlayacaktır. Bu kararı alanları kutlarım” dedi.

Bu kararla birlikte Kıbrıs konusunda bizler için yeni bir yol açıldığına inandığını söyleyen Eroğlu, “Bu yol özgürlük, egemenlik ve Devletimize sahip çıkarak Türkiye ile sıkı işbirliği içinde ilerleme yoludur. Kararın halkımıza, milletimize hayırlı olmasını dilerim” ifadesini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör