İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı: “İrademize sahip çıkacağız, kavga siyasetine karşıyız”

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı: “İrademize sahip çıkacağız, kavga siyasetine karşıyız”

Sol Hareket yetkilileri Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler'i (TKP-YG) ziyaret etti.

Yayın Tarihi: 27/10/20 16:53
okuma süresi: 6 dak.
TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı: “İrademize sahip çıkacağız, kavga siyasetine karşıyız”
A- A A+

Sol Hareket yetkilileri Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler'i ziyaret etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapılan müdahaleler sonucu ortaya çıkan tablo karşısında, Kıbrıs'ta aktif olan ilerici tüm parti, örgüt ve bireylerin parçası olacağı geniş tabanlı yeni bir yurtsever çatı oluşumu yönünde başlatılan çalışmalar konuşuldu.

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ziyarette yaptığı konuşmada, öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Sol Hareket ile işbirliği içerisinde çalışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çakıcı, Cumhurbaşkanlığı seçimin demokratik görünse bile adil olmadığını ifade ederek, bunun Kıbrıs Türk halkının iradesine müdahale olarak geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimine Türkiye'deki egemen güçlerin müdahale ettiğini belirten Çakıcı, Türkiye'deki bütün kesimlerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediklerini, kavga siyaseti gütmek istemediklerini söyledi. Çakıcı, "Nereden gelirse gelsin bizim irademize demokrasimize müdahale olduğunda karşısında duracağız" dedi. Bunun yurdumuza duyduğumuz sahiplenme duygusundan kaynaklandığı kaydeden Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine sahip olması, kendi ekonomisiyle kendisini yönetiyor olması ve adil bir çözümün gerçekleşmesinin en büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanlığı seçimine ve Ersin Tatar'ın seçilmesinde taraf olan güçlere bakıldığında, yapılan dış müdahalelere rağmen Tatar'ın "Ben üzülüyorum" demesinin bir itiraftan kaynaklandığını ve bunu vicdan azabı olarak yorumladığını ifade etti.

Çakıcı, "Kıbrıs Türk halkının bölünmesinden yana bir tavır içinde ve buna yönelik bir siyaset içinde olunmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu seçimde Kıbrıs Türk halkının iradesine bir müdahale olmuştur ve buna karşı bir duruşu sergilemek hepimizin görevidir" şeklinde konuştu.

Geçmişten bu yana iş ve güç birliğine hazır olduklarını belirten Çakıcı, Sol Hareketin önerisini yetkili organlarında değerlendireceklerini ve şu anda bile sempatiyle karşıladıklarını söyledi. Çakıcı, TKP YG olarak her zaman bu tür birlikteliklerin faydalı olduğuna inandıklarını, toplumsal irade ve demokrasi için olması gerekenin en geniş birliktelik olduğunun altını çizdi.

Sol Hareket adına konuşan Abdullah Korkmazhan da, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sn. Akıncı'nın kazanması için TKP-YG ile birlikte çalıştıklarını kaydederek, yapılan müdahaleler, şantaj, baskı ve rüşvetlerle seçimin demokrasi güçlerinin elinden zorla alındığını ifade etti.

Korkmazhan, yaklaşımlarının Ersin Tatar'ın seçiminin meşru olmadığı ve Tatar'ın aynı Türkiye'de seçilmiş Belediyelere atanan Kayyum olarak Kıbrıs'a atandığı yönünde olduğunu söyledi. Bu söylemlerinin boşa çıkarılmadığını belirten Korkmazhan, "Tatar seçildiği günün ertesinde Bakanlar Kurulu'na da başkanlık yapacağım, Cumhurbaşkanlığı görevini de yerine getireceğim sözleriyle desteklemiştir" dedi.

Bu noktadan sonra demokrasi ve ilerici güçlerin neler yapabileceğiyle ilgili görüşlerini paylaşmak üzere TKP-YG'yi ziyaret ettiklerini belirten Korkmazhan, bir takım önerileri olduğunu kaydetti.

Abdullah Korkmazhan şöyle devam etti:

"En geniş yurtsever demokratik birliği oluşturmak zorundayız. Bütün demokrasi güçlerinin bir noktada buluşması, güçlerini birleştirmesi ve üzerimize gelen gericiliğe karşı özellikle ilhak tehlikesine karşı mücadeleyi büyütmemiz gerekmektedir. Bunun yanında barıştan, demokrasiden yana yurtsever tüm siyasi partilerin yeni bir çatı oluşumunda bir araya gelmesi, birlikte hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada biz, Sol Hareket olarak çalışmaya hazırız. Bu görüşlerimizi TKP'li arkadaşlarımızla da paylaşacağız ve bu yönde birlikte çalışma teklifimizi yapacağız. Bu çerçevedeki ziyaretlerimiz diğer siyasi partilerle de devam edecek. Güçlerimizi birleştirme noktasında üzerimizde bir sorumluluk hissediyoruz."

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.