İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

KAYAD, yarın ‘Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı'nı Meclise sunmaya gidiyor…

KAYAD, yarın ‘Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı'nı Meclise sunmaya gidiyor…

KAYAD, 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele’ gününde “Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı"nı Meclise sunmaya gideceğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 24/11/20 12:00
okuma süresi: 4 dak.
KAYAD, yarın ‘Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı'nı Meclise sunmaya gidiyor…
A- A A+

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD), yarın 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele’ gününde “Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı”nı Meclise sunmaya gidiyor…

KAYAD’tan yapılan açıklamaya göre, “Hükümet yok, belki kurulamayacak ama kadına karşı şiddet ve ev içi şiddet de durmayacak. Yasasının boşluğundan dolayı birçok hukuki uygulama ve tahkikat süreci keyfi ve bir standart yok… “ ifadeleri kullanıldı.

‘Ev İçi Şiddet Yasa’ tasarısıyla birlikte hedeflenenler şu şekilde:

“Ev İçi Şiddet yasası ekonomik ve duygusal şiddet dâhil, tüm ev içi şiddet türlerini açıkça tarif etmekte ve suç kapsamına koymaktadır.

Ev İçi Şiddet yasasıyla, polisin inisiyatifine kalmayacak şekilde,  tahkikat aşamasında atılması gereken adımlar yasal zorunluluk haline gelerek, ada genelinde tek bir standart belirlenecek,  

Ev İçi Şiddet yasasıyla, sadece partnerlerimiz veya eski partnerlerimiz aleyhine değil, aile içinde bize şiddet gösteren sair kişilere karşı da uzaklaştırma emri alınabilinecek.

Ev İçi Şiddet yasasıyla, polis, mahkemeye herhangi bir başvuru yapmadan 24 saatliğine şiddet uygulayıcıyı evden uzaklaştırma yetkisine sahip olacak.

Ev İçi şiddet yasasıyla, ada genelinde tüm paydaşların kullanacağı bir risk değerlendirme sistemi oluşturulacak ve yüksek risk grubundaki direnişçiler için ortak eylem planı zorunlu olacak.

Ev içi şiddet yasasıyla, şiddet direnişçileri ihtiyac duyduğu takdirde, barınma giderleri ve çocuklarının kreş giderleri devlet tarafından karşılanacaktır.

Ev İçi Şiddet yasasıyla, basın mensupları şiddet direnişçilerinin de uygulayıcıların da kimliklerini deşifre eden yayınlar yayınlayamayacaktır.

Ev İçi Şiddet Yasasıyla, çocuklara küçük yaşta sağlıklı ilişki ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi zorunlu olacak,

Ev İçi Şiddet Yasasıyla, sadece KKTC vatandaşları değil tüm şiddet mağdurları adli yardımdan faydalanabilecek,

Ev İşi Şiddet Yasasıyla, Polis, Sosyal Hizmetler, Sağlık Görevlileri ve Eğitmenler arasında etkin bir iş birliği yasal zorunluluk haline gelecek.

Ev İçi Şiddet Yasasıyla ada geneli polis, sosyal hizmetler, sağlık görevlileri ve eğitmenlerin ortak erişimini sağlayan bir veri tabanı oluşturulacak ve yüksek risk grubundaki direnişçilere gerekli destek sağlayan etkin bir ağ oluşturulacak,

Ev İçi Şiddet yasası sadece şiddet uygulayıcısını cezalandırmak için değil, aynı zamanda ev içi şiddeti önlemek ve direnişçiye ihtiyacı olan desteği sağlamak için gereklidir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör