İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

TDP’den UBP-DP-YDP hükümetine ‘ret' oyu: “Güven duymuyoruz…”

TDP’den UBP-DP-YDP hükümetine ‘ret' oyu: “Güven duymuyoruz…”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-DP-YDP hükümetine güven duymadıklarını ifade ederek, güven oylamasında ‘ret’ oyu kullanacaklarını açıkladı.

Yayın Tarihi: 17/12/20 14:30
okuma süresi: 6 dak.
TDP’den UBP-DP-YDP hükümetine ‘ret' oyu: “Güven duymuyoruz…”
Öykü Kendir
A- A A+

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyonunun hükümet programı Meclis’te görüşülüyor.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun kürsüsünde açıklama yaparak, hükümet programını eleştirdi.

UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin TDP’den ‘güvenoyu’ alamayacağını ifade ederek, “Azınlık hükümetine güven duymuyoruz… Oyumuzun ret olduğunu belirterek halkımızın yararına olan her konuya destek vermekten de çekinmeyiz” dedi.

“BELİRLİ SİYASİ AMAÇLARLA ÜLKE HÜKÜMETSİZ BIRAKILDI”

Ülkenin 2 ay hükümetsiz kaldığına da dikkat çeken TDP Genel Başkanı Özyiğit, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın vekâlet vermemesinin ülkenin hükümetsiz kalmasına neden olduğunu yineleyerek geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığının başsavcılıktan aldığı kararı hatırlattı. Özyiğit, örneklere başvurarak, vekâletin zamanında verilmemesi hiçbir soruna yol açmadığını aktardı.

Özyiğit, ülkenin belirli siyasi amaçlarla hükümetsiz bırakıldığını söyledi.

“FEDERASYON ZEMİNİNDEN SAPILMAMALI”

Hükümet programında yazan, Kıbrıs sorunu hakkındaki iki devletli çözüme de değinerek, iki devletli çözümün; şimdi ve gelecekte mümkün olmadığına işaret ederek, dünyanın iki ayrı devleti tanıma konusunda hazır olduklarına dair herhangi bir işaret olmadığını dile getirdi.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, Güney Kıbrıs’ın, iki devletli çözümü nasıl kabul edeceğinin açıklanması gerektiğine dikkat çekerek, federasyon zemininden sapılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Özyiğit, federasyonun, Türkiye’nin ve KKTC’nin yararına olacağını aksi takdirde Türkiye’nin ve KKTC’nin zararına olacağını aktardı.

“SANKİ KURA ÇEKTİLER…”

Hükümet programının üzerine konuşan Özyiğit, Bakanlar Kurulu’ndaki değişiklikler hakkında da konuşarak, “Ersan Saner, Bakanlar Kurulu’nu okurken yanlış mı okuyor diye düşünmeden edemedim… Sanki kura çektiler…” ifadelerini kullandı.

“KAPSAMLI RAPORU AÇIKLAYIN YA DA İSTİFA EDİN!”

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığına Ünal Üstel’in getirilmesinin ardından Jet krizine de dikkat çeken Özyiğit, bu durumun Üstel’in aklandığı şeklinde düşünülmesine neden olduğunu ancak gerçek raporun henüz neden açıklanmadığını soran Özyiğit, konu ile ilgili Polis Genel Müdürlüğüne ve Başsavcılığa soruların yönelttiğini belirtti.  

Başsavcı ve Polis Genel Müdürlüğü’nün özel jet krizi ile ilgili olarak “topu birbirlerine attılar” diyen Cemal Özyiğit, çağrıda bulunarak “Kapsamlı raporu açıklayın ya da istifa edin!” dedi.

“HEP YAP-BOZ ŞEKLİNDE BUGÜNLERE GELDİK”

Ülkeye girişlerin 3 günlük olması halinde karantinasız girişlere izin verilmesiyle ilgili de konuşan Özyiğit, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bu olayın yaşanmasının “yapılan yardımlara desteklere karşılık verir gibi” olarak nitelendirdi.

Hep ‘yap-boz’ şeklinde bugünlere gelindiğine dikkat çeken Özyiğit, “Bir konuda sizi uyarmak isterim; charter uçak seferlerine izin vererek toplumun sağlığını tehlikeye atmayınız” sözlerini kullanarak kısa günün kârı olarak halk sağlığının tehlikeye atılmaması gerektiğine dikkat çekti.

“MARAŞ KONUSU MÜZAKERE MASASINA OLUMSUZ YANSIYACAKTIR”

Kapalı Maraş açılımı ile ilgili de konuşan Özyiğit, yanlış kararlar verildiğini, Maraş konusunun hükümetin bozulmasına neden olduğunun altına çizerek, BM ile çatışma durumuna girmeden, uluslararası hukuka uygun adımlar atılması gerektiğine değindi.

Kurumların yok sayılarak alınan her kararın ‘alt yönetim’ algısını güçlendireceğini ve herkesin zararına olacağını söylediklerini ifade eden Özyiğit, “Müzakere masasına da olumsuz yansıyacaktır” dedi.

Cemal Özyiğit, alt yönetim algısını güçlendirmek için değil, kapsamlı çözüme katkı için adımlar atılması gerektiğine de dikkat çekti.  

“UNUTMAYALIM; BUGÜN BANA, YARIN SANA…”

Özyiğit, sözlerine başlarken geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimine ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayına değinerek, 'müdahale yapıldığına' tekrar değindi.

Muhtarlar, belediyeler aranarak ihtiyaç listelerinin sorulduğunu, TC Büyükelçiliği’nin bir adayın kazanması adına çalıştığını savunan Özyiğit, bu şartlar altında seçimin gerçekleştirildiğini belirtti.

UBP kurultayına ‘direkt’ müdahale edildiğini söyleyen Cemal Özyiğit, “Bir gecede UBP seçmeninin iradesi yerle bir edildi. 45 gün olan süre içerisinde kurultay yapılmadı. Olaylar zaten kamuoyunun önünde yaşandı…” diyerek Faiz Sucuoğlu’nun açıklamalarına işaret etti, “Eğer bu müdahaleleri davet etmeye, işime geldiği gibi görmezden gelerek, telkin diyeceksek bu müdahaleler devam eder” dedi.

Özyiğit, Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde Meclise araştırma önerisi sunulduğunu aktararak bu tür girişimlerin Kıbrıs Türk halkının iradesine zarar verdiğini ve her türlü müdahaleye karşı çıkılması gerektiğinin önemine dikkat çekerek “Unutmayalım; bugün bana, yarın sana…” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör