İÇ HABERLER
okuma süresi: 9 dak.

Erhan Arıklı, ‘müjdeler dizisi’ duyurdu: Denetim Yasası, tüp gaz ve elektrik fiyatlarına indirim...

Erhan Arıklı, ‘müjdeler dizisi’ duyurdu: Denetim Yasası, tüp gaz ve elektrik fiyatlarına indirim...

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ekonomi ve enerji alanında bir dizi müjde vererek, tüp gaza indirim, denetim yasası ve elektrik fiyatlarında indirime gitmek için çalışma yapılacağını söyledi.

Yayın Tarihi: 24/12/20 16:13
Güncelleme Tarihi: 24/12/20 21:44
okuma süresi: 9 dak.
Erhan Arıklı, ‘müjdeler dizisi’ duyurdu: Denetim Yasası, tüp gaz ve elektrik fiyatlarına indirim...
Öykü Kendir
A- A A+

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ‘Denetim Yasası’ hakkında basın açıklaması yaptı.

Başbakan Ersan Saner ile birlikte dün yapılan Ankara ziyaretinin ardından ekonomik protokolün detaylarının görüşüldüğünü dile getiren Arıklı, “Esnafa can suyu olabilecek bir yardım ile karşı karşıyayız… Detayları Başbakan Ersan Saner, açıklayacaktır. Ancak, Bakanlık heyeti olarak ilerideki günlerde ilgili makamlarla görüşmek adına Ankara’ya tekrar bir ziyarette bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Elektrik fiyatlarını indirerek faturaları aşağıya çekmek için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, “İlk yapmamız gereken kabloyla elektrik diğeri ise güneş enerjisi. Kabloyu getirmezseniz, güneş enerjisinden faydalanamayacaksınız. Güneş enerjisinden faydalanabilmek için arz güvenliğinden faydalanılması lazım.  Dün ilgili bakanlarla uzun uzun konuştuk. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla özel olarak ilgilendiğini söyledi. Ne pahasına olursa olsun kablolu elektriği getireceğiz ve güneşten faydalanacağız” dedi.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARINA DENETLEME YETKİSİ VERECEĞİZ”

Arıklı, 'Denetim Yasası' kapsamında 50 adet temel gıda mallarının denetlemesinin yapılacağını ve azami satış fiyatı koyacaklarını dile getirdi.

“Bu işin ticaretini yapan bir kesimin tepkisiyle karşılaşacağımızı biliyoruz” diyen Arıklı, alım gücünün giderek azaldığı bu dönemde, piyasanın ucuzlatılması gerektiğini belirtti. Ticaret Dairesi’nin ilgili makamlarla görüşeceğine dikkat çeken Erhan Arıklı, 2177 sayılı anayasa maddesi çerçevesinde, denetleme haklarının bulunduğunu ve ticaret yapanları iş birliğine çağırdı.

50 malın denetlenmesini sağlamak için ise Belediyeler Birliği ile görüşeceklerini söyleyen Arıklı, “Bütün belediye çalışanlarına denetleme yetkisi vereceğiz” ifadelerini kullanarak ilgili makamlar ile görüşüldükten sonra kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle iş birliğine hazır olduklarını ancak karşı çıkmaları halinde, anayasanın verdiği tüm yetkileri kullanacaklarını dile getirdi.

SANAYİ SİCİL YASASI 1 OCAK TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Sanayi Sicil Yasası’nın ise 1 Ocak 2021 itibari ile yürürlüğe gireceğinin altını çizen Ekonomi ve enerji Bakanı Arıklı, “Bundan sonra bu yasanın gereği doğrultusunda sanayilerin çalışmalarını sağlayacağız. Sanayi sektörünün kapasitesini bilmiyoruz. Amaç dışı kullanılan, peşkeş çekilen, teşviklerinde düzenlenmesi gerekiyor. Bu yasayla düzelteceğiz” dedi.

“AKARYAKITA ZAM GELMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK”

Akaryakıta zam yapılması gerektiğini de belirten Arıklı, Maliye Bakanı ile görüşerek, fiyat istikrar fonundan destek olarak, akaryakıta zam gelmesinin önüne geçtiklerini söyledi.

“TÜP GAZA 5 İLE 7 TL ARASINDA İNDİRİM YAPILMASI MÜMKÜN”

Geçtiğimiz günlerde zam yapılan tüpün ise denetlemeye alındığını ifade eden Erhan Arıklı, 5 ile 7 TL arasında bir indirim yapılmasının mümkün olduğunu ve karşı çıkılması halinde, tüpün fiyatını bakanlığın belirleyeceğini belirtti.

Arıklı, “Bu kriz sürecini birlikte götürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN, KABLO İLE ELEKTRİK GETİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ TALİAMATI VERDİ”

Arıklı, ayrıca hükümetin yapacağı icraatları anlatırken çeşitli sıkıntılarla karşılaşabileceğinin farkında olduğunu ifade ederek, “Mesela elektrik fiyatlarını aşağı çekebilmek, insanların elektrik faturalarını biraz daha aşağı indirebilmek için çalışma yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken, önünüzde iki alternatif var; bir kablo ile elektrik, diğeri de güneş enerjisi sistemi. Bu ülkeye kablo ile elektriği getirmezseniz, güneş enerjisinden yeterince faydalanamayacaksınız. Güneş enerjisi, ucuz ve bedava enerjidir. Dünyanın en fazla güneş enerjisi alan KKTC’de güneş enerjisinden yeterince faydalanabilmek için mutlaka arz güvenliğinin sağlanması lazımdır. Bu arz güvenliği için de ana karaya bağlanmak gerekiyor. Malta bunun en güzel örneği ve Güney Kıbrıs. Güney Kıbrıs, güneş enerjisi potansiyelinden faydalanabilmek için İsrail ile enterkonnekte sisteme geçmeye çalışıyor” dedi.

Ankara temasları sırasında, Türkiye’den KKTC’ye kablo ile elektrik getirilmesi konusunun ele alındığını belirten Arıklı, “İlgili muhatabımız olan bakanla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı önünde bu konuları uzun uzun konuştuk ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konu ile özel olarak ilgilendiğini ve gerekli talimatı verdiğini, bunun arkasında olduğunu söyledi. Her ne pahasına olursa olsun kablo ile elektriği, bu ülkeye getireceğiz. Bu şekilde de güneş enerjisinden de faydalanma imkânımız olacak. İnsanlar elektrik faturalarını da bana göre bir iki yıl içerisinde çok daha az bir rakamla ödeme imkânına kavuşacak” şeklinde konuştu.

“BU ALIŞKANLIKLARINA DEVAM EDERLERSE BAŞLARINI EZERİZ”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda büyük bir vurgun olduğunu tekrar yineleyen Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, iki tane ihalenin iptalini sağladıklarının altını çizerek “Hemen gereğini yaptık… Bir takım firmalara adeta kıyak geçiliyor… Yeni dönemin farkında değiller. Biz bu vurgunu önleyeceğiz. Bağıra Bağıra anlatmamıza rağmen hala eski alışkanlıklarına devam edenler adına gerekli soruşturmalar açılıyor. Gerekirse savcılığa başvuracağız” dedi ve şunları ekledi:

“En son dün bir olay ile karşılaştık, iki tane ihalenin iptalini sağladık. Bunlardan bir tanesi; elektronik sayaç… 75-100TL teklif edilen sayaçlar, 125 euro’ya yani 1.450TL civarında 10.000 adet alınmak istendi. Bu ihalenin iptali için gereğini yaptık. Bir başka ihalenin iptalini daha istedik. O da LED lamba ihalesi. O da aynı şekilde… Çok ciddi paralar bunlar. Yine adrese teslim ihale yöntemi ile bir takım firmalara adeta kıyak geçilircesine bu ihaleler yapılıyor. Bu şartnameleri bu ihaleyi yapanlar yeni dönemin farkında değiller. Biz günlerden beridir Kıb-Tek’teki vurgunu önleyeceğiz, bunun için iş başına geldik diye bağıra bağıra anlatmamıza rağmen, birileri hala eski alışkanlıklarına devam etmek istiyor. Bunun mümkün olmadığını görecekler. Bu ihaleler yapıldı, birini iptal ettirdik, diğerini durdurduk, gerekli soruşturma açılıyor. Gerekirse Savcılığa başvurarak, bu konuda gerekli takibin yapılmasını da isteyeceğiz. Kıb-Tek’te artık vurgun olmayacak. Bunun sözünü burada veriyorum” dedi.

Erhan Arıklı, Kıb-Tek’te yılda 300-350 milyon TL’lik vurgun yapıldığını söyleyerek, şöyle dedi: “Okulların tamiratı için 30 -35 milyon TL bulsak tüm okulların tamiratını yaparız ve eğitim sistemini daha kaliteli bir hale getiririz. 40 milyon TL para bulsak tüm yolların tamiratını yaparız, kazalarda insan kaybının önüne geçeriz. Bir kalemde birilerinin cebine bu kadar para gidiyor ve yanlışlık diyorlar. Murakıp bulmasaydı ne olacaktı. Bundan önce ne kadar yanlışlıklar yapıldı. Murakıp raporu diyor ki, belgelere ulaşamıyoruz, kayıtlara ulaşamıyoruz. Biz, Kıb-Tek ayrıştırılsın derken; yönetim, muhasebe, üretim ayrı olsun derken, birileri karşı çıkıyor. Niçin KKTC’nin üçte biri büyüklüğündeki devasa bir kurumun düzgün denetlenmesini, en azından muhasebesinin düzgün yapılmasını sağlamak için ayrıştıralım. Niçin karşımıza çıkıyorsunuz çünkü bu tip vurgunlar, birilerinin cebine milyonlar akıtmaya devam ediyor. Tüy bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz.”

“EL-SEN’İ DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ”

KIB-TEK'te artık vurgun olmayacağının sözünü veren Arıklı, “Bu alışkanlıklarına devam ederlerse, başlarını ezeriz. EL-SEN’i desteğe çağırıyor… Orada çalışanlarla derdimiz yok. Ben o vurgunun peşindeyim” ifadelerini kullandı.

“MALLARIN MALİYETİNİN FAKINDAYIZ”

İlaçların fiyatlarında da ciddi tutarsızlıklar olduğunu belirten Erhan Arıklı, Sağlık Bakanlığı ile bu konu hakkında konuştuklarını belirterek “Malların maliyetinin de farkındayız” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör