İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Demokrat Parti, Elizabeth Spehar'a, 5’li konferans ile ilgili duruşunu aktardı

Demokrat Parti, Elizabeth Spehar'a, 5’li konferans ile ilgili duruşunu aktardı

DP, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile online görüşme gerçekleştirdi...

Yayın Tarihi: 23/02/21 16:45
Güncelleme Tarihi: 23/02/21 21:28
okuma süresi: 5 dak.
Demokrat Parti, Elizabeth Spehar'a, 5’li konferans ile ilgili duruşunu aktardı
A- A A+

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile DP Lefkoşa İlçe Başkanı Salih Çeliker ve DP Dış İlişkiler Sorumlusu Mustafa Arabacıoğlu’nun da katılımlarıyla, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile online görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, 5+1 garı resmi toplantı, Kıbrıs konusundaki gelinen son aşama, Maraş konusu ve Koronavirüs pandemi sürecinde AB ve BM’nin Kıbrıs Türkleri’ne yönelik uyguladıkları aşı politikaları görüşüldü.

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, DP Lefkoşa İlçe Başkanı Salih Çeliker ve DP Dış İlişkiler Sorumlusu Mustafa Arabacıoğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a, yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi düşünülen 5+BM gayri resmi konferans ile ilgili olarak Demokrat Parti’nin duruşu aktarıldı.

DP Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi planlanan 5+BM gayri resmi konferansın, eşit iki taraf statüsünde gerçekleştirilmesi halinde DP olarak katkı koymaya hazır olduklarını, gayri resmi konferansın olumsuz geçmesi halinde de Kıbrıslı Türkler’in eşit iki taraftan biri olarak yoluna devam edeceği görüşünü Spehar'a iletti.

Ataoğlu ayrıca, gerçekleştirilecek olan gayri resmi 5+BM konferansının olumlu bir şekilde tamamlanması halinde başlayacak müzakere sürecine de, her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüme ulaşılması halinde, DP olarak katkı koymaya da hazır olduklarını Spehar'a iletti.

DP’NİN MARAŞ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜ AKTARILDI

Maraş konusundaki düşüncerin de ele alındığı görüşmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nicos Anastasiyadis’in, Maraş’ın al-ver sürecine konu olabileceği yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, bu açıklamanın sadece bir zaman kazanma çabasından ibaret olundu aktarıldı. 

Maraş’ın çok uzun zamandan beridir görüşmelerde bir başlık olduğunu, görüşmelerin kapsamından çıkarılarak tek başına ele alınmasının doğru olmadığı, Maraş’ın BM kararları çerçevesinde ve Taşınmaz Mal Komisyonu mahareti ile ele alınıp, bütünlüklü bir çözümün anahtarı olarak ele alınması gerektirdiği, Spehar’a iletildi.

GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NİN, ADA’YA GELEN AB DIŞI VATANDAŞLARIN KKTC’YE GİRİŞLERİNİ YASAKLAMA KARARI İYİ NİYETTEN UZAKTIR

DP Genel Başkanı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temzilcisi Elizabeth Spehar ile gerçekleştirdiği online toplantıda ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin geçtiğimiz günlerde aldığı karar doğrultusunda, Güney Kıbrıs havalimanlarından Ada’ya gelecek olan AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının KKTC’ye geçişlerine yasak getiren uygulamasının, iyiniyetten uzak ve bir an önce kadırılması gereken bir uygulama olduğu da Spehar'a iletildi.

AŞILAR KONSUNDA, AB VE BM YETKİLİLERİNDEN DAHA HASSAS VE DAHA DENGELİ OLUNMASI GEREKLİLİĞİ İLETİLDİ

DP Genel Başkanı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile gerçekleştirdiği online görüşmede ayrıca, Koronavirüs aşıları ile ilgili olarak AB ve BM’nin pozisyonu aktarıldı.

DP Genel Başkanı Turizm ve Çevre Bakanı Fikrği Ataoğlu, Adaya 84 bin aşının geldiğini, bunun 80 binlik kısmının Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden  geldiğini, 4 bin aşının ise AB tarafından Kıbrıs Rum Yönetimi vasıtası ile KKTC makamlarına iletildiği belirtilirken, bu rakamın hem GKRY’nin aldığı aşı sayısı hem de KKTC nüfusuna oranla çok az olduğu, aşılanmanın çok hızlı bir şekilde tamamlanması için AB ve BM’den konuya daha hassas yaklaşılması gerektiği, Spehar'a aktarıldı.

Spehar, Ada’da yaşanan aşı dengesizliğinin farkında olduklarını, bu dengesizliğin düzeltilmesi adına girişimler başlatacaklarını ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör