İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Özyiğit, Cenevre’de konuştu: “Kıbrıslı Türkler çözüm istiyor, gelecek kaygısı yaşıyor"

Özyiğit, Cenevre’de konuştu: “Kıbrıslı Türkler çözüm istiyor, gelecek kaygısı yaşıyor"

Kıbrıs Postası Haber Müdürü Ulaş Barış’ın Cenevre’den gerçekleştirdiği yayına konuk olan TDP Genel Başkanı Özyiğit, masaya “yeni” diyerek getirilen ki ayrı devlet formülünün, aslında 50 yıl önce Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sunduğu bir öneri olduğunu ve 50 yıllık nakaratın yeniden tekrarlandığını ifade etti.

Yayın Tarihi: 28/04/21 16:55
okuma süresi: 5 dak.
Özyiğit, Cenevre’de konuştu: “Kıbrıslı Türkler çözüm istiyor, gelecek kaygısı yaşıyor"
Özel Haber
A- A A+

Cenevre’deki 5+BM gayrı resmi Kıbrıs konferansı kapsamında Cenevre’de bulunan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, toplantıyı takip eden Kıbrıs Postası Haber Müdürü Ulaş Barış’ın Cenevre’den gerçekleştirdiği yayına konuk olarak, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“50 YILLIK NAKARAT TEKRARLANIYOR”

Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin, masaya “yeni” diyerek getirdiği egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devlet formülünün, aslında 50 yıl önce Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sunduğu bir öneri olduğunu ve 50 yıllık nakaratın yeniden tekrarlandığını ifade eden Özyiğit, “Bu formül, çözüm istememekle eşdeğer mi, bunu ayrıca değerlendirmemiz gerek” dedi.

Annan Planı döneminden bu yana Kıbrıslı Türklerin, hem çözümü öneren hem de çözümü kovalayan taraf olduğunu anımsatan Özyiğit, Doruk Anlaşmaları’ndan bu yana Kıbrıs Türk tarafının federasyonu çözüm formülü olarak masaya koyduğunu ve Türkiye’nin de buna destek verdiğini ifade etti.

“TÜRK TARAFI KOLAYCILIĞA KAÇIYOR VE ÇÖZÜMSÜZLÜĞE OYNUYOR”

Türk tarafının şu an “kolaycılığa” kaçtığını ve çözümsüzlüğe oynadığını söyleyen Özyiğit, yaşanan durumu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki denklemde öne geçme istencine bağladı:

“Doğu Akdeniz’de, Türkiye’nin dışarda kalacağı bazı denklemler konuşuluyor. Türkiye’yi yok sayan bu yaklaşımlar doğru değil. Bu denklemde Türkiye’nin de olması gereke. Ama Türkiye de Kıbrıs’ta ‘çözümden vazgeçerim’ mesajı yerine, ‘çözüme hazırız ama şöyle olmalı’ mesajı vermesi daha doğru olurdu. Fakat Türkiye’deki AKP yönetimi başka kaygılar taşıyor. Onların desteğiyle seçtirilen Tatar da onların önerdiği nakaratı tekrarlamaktan öteye gitmiyor.”

Kavramlarla ilgili yaşanan kafa karışıklığı konusunda düşünceleri sorulan Özyiğit, “Evet, heyette bir kafa karışıklığı var. Egemen eşitlik derseniz, dünya tarafından tanınmış iki devletten bahsedersiniz. Tahsin Ertuğruloğlu bu açıdan haklı. Ama önerileri bizim açımızdan kabul edilebilir değil. Bize göre halen daha en gerçekçi çözüm modeli, Crans Montana’da kalınan yerden, Guterres çerçevesi ve son olarak Berlin’de Anastasiadis ile Akıncı’nın vardığı mutabakat doğrultusunda ortaya konan yaklaşımdır” dedi.

“DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK, KARARLARA ETKİN KATILIM VE GÜVENLİK ENDİŞELERİ KONUSUNDA ANASTASİADİS ZORLANMALI”

Bu süreçte yapılması gerekenin, Berlin’deki kararlar arasında bulunan genel ifadelerin önüne geçmek, dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılım konularında Anastasiadis’i zorlamak olduğunu ifade eden Özyiğit, “Ayrıca Kıbrıslı Türklerin güvenlikle ilgili endişeleriyle ilgili ne diyeceğinin de sorulması lazım. Kıbrıslı Türklerin bunları duymaya ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“KIBRISLI TÜRKLER ÇÖZÜM İSTİYOR, GELECEK KAYGISI YAŞIYOR”

Kıbrıslı Türklerin çözüm istediğini, yıllardır dışlandığı uluslararası toplumun içine girmeye ihtiyaç duyduğunu ve gelecek kaygısı yaşadığını ifade eden Özyiğit, “Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz için bu konu son derece hayatidir” dedi.

“İKİ DEVLETLİLİĞİN OLMAYACAĞINI ANLAMAK İÇİN KAHİN OLMAYA GEREK YOK”

Egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devlet formülünün BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu, kararların iptali için; BMGK’yı oluşturan 5 daimi ülkenin söz konusu kararları iptal etmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil AB’nin 27 üyesinin KKTC’yi ayrı bir devlet olarak tanıması gerektiğini hatırlatan Özyiğit, “Bunların olmayacağını anlamak için kahin olmaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

“DİSİ VE AKEL’E, ‘SAMİMİYSENİZ, ANASTASİADİS’İ ZORLAYIN’ DEDİK”

DİSİ ve AKEL ile bugün Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatan Özyiğit, “Görüşmede, Anastasiadis’i, siyasi eşitlik meselesini vurgulaması için teşvik etmeleri gerektiğini söyledik. ‘Eğer samimi bir şekilde çözüm istiyorsanız, Anastasiadis’i zorlamak durumundasınız’ dedik” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK, KIBRISLI TÜRKLER İÇİN YIKIM OLUR”

Bir çözümsüzlük yaşanması halinde, bu durumun Kıbrıslı Türkler için yıkım olacağını söyleyen Özyiğit, “Çözümsüzlük koşulları, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye daha da bağımlı hale gelmesi demektir. Kıbrıslı Türkler böylesi bir durumda eriyerek, yok oluşun ötesine gidemez” ifadelerini kullandı.

“TÜRK TARAFI BAŞKA BİR ŞEY GÖRÜŞMEM DERSE, MASANIN DEVAM ETMESİNİN ANLAMI YOKTUR”

KKTC ve Türkiye dışındaki ilgili tüm tarafların, BM parametreleri doğrultusunda federal çözümü savunduğunu kaydeden Özyiğit, “Aklın yolu birdir. Türk tarafı başka bir şey görüşmem derse, masanın devam etmesinin anlamı yoktur” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elliot Alderson 28/04/21 17:46
Kimsenin Rum'a bir şey verdiği yok. Hadi kıbrıs sen kaç kendini kurtar... Türkiye'den hayır yok...

Haberi Facebook'ta gör