İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Sıcaklık mevsim normallerinin 8 derece üstünde!

Sıcaklık mevsim normallerinin 8 derece üstünde!

Sıcaklıkların mevsim normallerinin 4-8 derece üstünde seyretmesi beklenirken, Meteoroloji Dairesi de sıcaklık konusunda uyararak orman yangını riski konusunda uyarıda bulundu.

Yayın Tarihi: 04/05/21 08:37
okuma süresi: 5 dak.
Sıcaklık mevsim normallerinin 8 derece üstünde!
Alper Uras
A- A A+

Meteoroloji Dairesi’nden edinilen bilgilere göre, alçak basınç sistemi ile sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor. Hava parçalı bulutlu geçecek.

SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNİN 4-8 DERECE ÜSTÜNDE

Hava sıcaklığı, mevsim normallerinin 4 ile 8 derece üzerinde seyrederek, kıyı şeridinde 30-34 derece, iç kesimlerde ise 37-39 derece dolaylarında olacak.

Rüzgar, kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette yer yer kuvvetli olarak esecek.

“11.00-16.00 SAATLERİ ARASI 15 DAKİKADAN FAZLA GÜNEŞE ÇIKMAYIN”

Meteoroloji Dairesi, güneş altında fazla kalınmaması konusunda uyardı.

“Ultraviyole radyasyonu yüksek” başlığıyla yapılan uyarıda, gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11.00 – 16.00 saatleri arasında 15 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması gerektiği belirtildi.

ULTRAVİYOLE İNDEKS DEĞERİ VE DERECESİ

Ultraviyole İndeks Değeri

Ultraviyole İndeks Derecesi

Anlamı ve Alınması Gereken Önlemler

<2

DÜŞÜK (LOW)

Ultraviyole indeks değeri 0 ile 2 aralığında ise; bu güneşin ultraviyole ışınlarının asgari değerde zararlı olduğunu gösterir. Beyaz, kırmızı saçlı ve çok açık tenli hassas cilt yapısına sahip insanlar dışında, genellikle pek çok kimse, güneşin ekstrem değerlere ulaştığı saat 10.00 – 16.00 arasında ve bu indeks değerlerinde yanmaksızın bir saat güneşte kalabilir.

3 - 5

ORTA (MODERATE)

Bu değerler, düşük risk olasılığını işaret eder. İnsanlar 20 dakika zarar görmeksizin güneşe maruz kalabilirler. Ancak geniş siperlikli şapka ve güneş gözlükleri takmaları önerilmektedir.

6 - 7

YÜKSEK (HIGH)

İndeksin bu değerleri orta şiddette ultraviyole radyasyonu temsil eder. Olağan cilde sahip insanlar 15 dakika kadar güneşte kalabilirler. Ancak şapka ve gözlük kullanımı şiddetle önerilir. Diğer taraftan, güneşe maruz kalacak olan burun ve kulaklar mutlaka korunmalı, dudaklara koruyucu kremler sürülmelidir.

8 - 10

ÇOK YÜKSEK (VERY HIGH)

Oldukça yüksek ultraviyole radyasyonu temsil eder. Ultraviyole radyasyona maruz kalarak, olası muhtemel zararlar için risk faktörü bu değerlerde fazladır. 10 dakikadan daha az bir süre güneşte kalınabilir. Şapka ve güneş gözlüğü gibi temel korunma araçlarının yanı sıra, dışarı çıkma zorunluluğu olan insanlar mutlaka gölgelerden yararlanmalı ve pantolon ile beraber uzun kollu giyecekler tercih edilmelidir. İndeksin bu değerlerinde her türlü açık hava sporlarından uzak durulmalıdır.

11 +

AŞIRI (EXTREME)

İndeksin bu aralıktaki değerleri, ultraviyole radyasyonun canlılar üzerinde, olası en yüksek risklerini işaret etmektedir. Güneşte kalma süresi 5 dakika ile sınırlı olmalı ve mümkünse dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıkılmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda ise, olabildiğince güneşten korunmalı ve bu amaç doğrultusunda önlemler alınmalıdır.

ORMAN YANGINI RİSKİ 'ÇOK YÜKSEK'

Meteoroloji Dairesi, orman yangını ihtimali üzerine de uyarılarını yineledi.

En düşük 'nisbi nem' oranının yüzde 20 ile yüzde 40 arasında olması beklenmesi nedeniyle orman yangını riskinin 'çok yüksek' olduğu belirtilen açıklamada vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

En Düşük Nisbi Nem (2m)

Orman Yangın Olasılık İndeks Derecesi

%80'den fazla

Yangın Olasılığı Mevcut Değil

%60 - 80

Yangın Olasılığı Mevcut

%40 - 60

Yüksek

%20 - 40

Çok Yüksek

%20 den az

Kritik

TOZLU HAVA PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Öte yandan 29 Nisan Perşembe gününde etkili olmaya başlayan tozlu havanın da 6 Mayıs Perşembe gününe kadar süreceği bildirildi.

Konuyla ilgili Meteoroloji Dairesi’nden şu uyarı yapıldı:

“Önceleri Orta Doğu, hafta sonunda ise Kuzey Afrika üzerinden taşınacak toz zerreciklerinin bölgemizde hava kirliliği yaratması beklendiğinden toza karşı hassasiyeti olan vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edilir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör