İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Candan Avunduk’tan Ali Kamacıoğlu’na: “Güney Kıbrıs’a şirket kurup, oradan ürünleri satmak hayalciliktir”

Candan Avunduk’tan Ali Kamacıoğlu’na: “Güney Kıbrıs’a şirket kurup, oradan ürünleri satmak hayalciliktir”

"Güney Kıbrıs’ta bir şirket kurarak, o şirket üzerinden mallarımızı satmak istiyoruz’ ifadelerini kullanan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı adayı Ali Kamacıoğlu'na cevaben konuşan Başkan Candan Avunduk, “Bu bir hayalciliktir. Eğer başarılabilseydi özel şirketler de yapabilirdi. Mantıklı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Yayın Tarihi: 19/05/21 14:30
okuma süresi: 7 dak.
Candan Avunduk’tan Ali Kamacıoğlu’na: “Güney Kıbrıs’a şirket kurup, oradan ürünleri satmak hayalciliktir”
Öykü Kendir
A- A A+

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, BRT ekranlarında yayınlanan ve Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu ‘Burası Önemli’ adlı programa katıldı.

Avunduk, görev süresi boyunca Kıbrıs Türk sanayisinin ve sanayicilerinin sorunlarını çözmeye yönelik faaliyetlere devam ettiklerini ifade ederek, yerli ürün bilincini yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Gelişen süreç içerisinde yerli ürünlerden kaçma, uzaklaşma eylemi olduğunu da tespit ettiklerini belirten Avunduk, bu durumun gerekçeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

KTSO Başkanı Avunduk, “Yapılması gereken şey nedir? Üretim yapılması lazım, üretimin arttırılarak ihracata yönlendirilmesi lazım…” ifadelerini kullanarak, pandemi nedeniyle daralan bir ekonomiyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekti.

“İHRACAT BACAĞINI GELİŞTİRMEMİZ LAZIM”

“Bugünkü durumdan, üretim yaparak ihracat yaparak kurtulabiliriz” diyen Candan Avunduk, “Ürettikten sonra ihracat bacağını geliştirmemiz lazım. Birçok ülke üretmediği için maske dahi bulamadı. Özellikle AB ülkeleri arasında çokça yaşandı. Öyle bir yere geldi ki ortam, kendi ülkesinin vatandaşlarını korumak adına, başka ülkelerle olan ilişkilerin bozulmasına müsaade etti” şeklinde konuştu.

Üretimin önemini atlamamak gerektiğine vurgu yapan Avunduk, Koronavirüs aşısını üreten ülkelerin önce kendilerini aşılayıp ardından dışarıya gönderildiğini belirtti ve “İthalata dayalı olan ülkelere, ağzımızı açtık bekliyoruz. Neyi bekliyoruz? İthal etmeyi… İthal etmeyip üretseydik ilk önce kendimizi kurtarırdık” dedi.

“HER ALANDA ÜRETİM YAPARSAK, DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULURUZ”

Candan Avunduk, “Eğer biz kendi üretimimizi her alanda yaparsak, dışa bağımlılıktan kurtuluruz, refah düzeyimizi yükseltiriz, kaynaklarımızı da yurt dışına yollarız…” ifadelerine de yer vererek, pandemiden önce de sonra da sanayicilerin, ihtiyaçlarını tespit edip, yaralarını sarmaya çalıştıklarını vurguladı.

“DOSTANE BİR YARIŞ OLACAĞINA İNANIYORUM”

Avunduk, “Şimdi KTSO’nun son geçirdiği 4 yıl içerisinde, bize birçok sektördeki arkadaşlarımız gönül bırakmış durumda” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Kamtek LTD. Direktörü Ali Kamacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan adayı olduğunu açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Avunduk, şunları söyledi:

“Sanayi Odası’nın böyle bir yarışın içerisine girmiş olması, Oda’nın gelişiminin, farkındalığının arttırılması, sürecin içerisine dahil olduğu bir seviyeye getirdik. Bizde dahil başkaları da talip oldu. Bir hareketin, gelişimin olduğu yerde ilgi de artar. Bu seçim de bize bunu gösterdi. Bir bayrak yarışı için Cumartesi günü tekrar bir araya geleceğiz. Bunun dostane bir yarış olacağını düşünüyorum. Bu ülke küçük bir ülke çok az sayıda değerli insanımız var. Basit bir yarış içerisinde gerginlik yaratılmaması gerekir…”

GÜVERCİNLİK SANAYİ BÖLGESİ’NİN TÜM İŞLEMLERİ TAMAM…

Lefkoşa sanayisinin ve diğer sanayilerin daraldığına da işaret eden Avunduk, insanların iç içe girdiğini, büyümek isteyen sanayicilerin büyüyemediğini belirtti ve şunları söyledi:

“Güvercinlik Sanayi Bölgesinin bütün işlemleri bitti… Türkiye ile imzalanan 2021 Mali ve İktisadi İşbirliği Protokolü çerçevesinde, bir madde koydurduk. Özellikle şu anda büyümeye çalışan sanayicimize organize bir sanayi sağlamak için ve yeni yatırıp yapmak isteyenler, ihracata yönelik olsun, bu bölgede çalışacak olanlara da ek teşvikler verilmesi için bu maddeye yer verdirdik.”

“İNGİLTERE PAZARINA İHRACAT YAPABİLİRİZ”

İngiltere pazarına ihracat yapılabileceğini de söyleyen Avunduk, “Serbest ticaret anlaşmaları yapabiliriz. Sessiz sedasız Türkiye bir anlaşma imzaladı İngiltere ile. Bizde bunu yapabiliriz. Bizim siyasilerimiz yapabilir…” dedi.

“ŞU ANDA HAYAL POMPALAMAYA KİMSENİN İHTİYACI YOK”

Hellimin tesciliyle ilgili olarak da konuşan KTSO Başkanı Avunduk, şunlara dikkat çekti:

“2007 yılından beri bu konuyla ilgili mücadele ediyoruz. 14 yıldır bu işin mücadelesini veriyoruz. Bir takım kazanımlarımız ve bir takım kayıplarımız oldu. AB’ye çok baskı kurduk. Yeşil Hat Tüzüğünde de değişim yapın dedik, olmaz dediler. Sonra kabul ettiler ve eş zamanlı olarak geçti. Bu iyi…

Hayata geçirilmesi açısından teknik eksikliklerimizin giderilmesi ve siyasi engellemelerin atlatılması gerek. Yeşil Hat Tüzüğü açık, helva ve zeytinyağı gönderiliyordu, şu an gönderilmiyor. Neden, Rumların tarifeleri yüzünden bu kapıyı kullanamıyoruz...

Hellimle ilgili teknik eksiklikler giderildikten sonra ihracat yapamayacağız. Bu gerçek. 14 yıldır mücadele eden biz, bir 14 yıl daha mücadelede veririz. Ama biz biliyoruz ki ne zaman bir konteynerlere yükleyip, AB pazarına ulaştırırız budur başarı… Şu anda hayal pompalamaya kimsenin ihtiyacı yok. Biz gerçekçi olmaya çalışıyoruz. Biz politikacı veya siyasetçi değiliz. Biz neyse onu söylüyoruz.”

“GÜNEY KIBRIS’A ŞİRKET KURUP, ORADAN SATMAK HAYALCİLİKTİR”

Yönetim Kurulu Başkan adayı Ali Kamacıoğlu’nun Güney Kıbrıs’ta bir şirket kurarak, o şirket üzerinden KKTC’nin ürünlerini satmak istediklerini söylemişti. KTSO Başkanı Avunduk, bu konuyla ilgili de açıklama yaptı.

Avunduk, “Bu türlü bir açılım olabilir ama şunu da bilmek, Güney Kıbrıs’ı anlamak lazım… Öncelikle Güney Kıbrıs üzerinden kesilen faturalarda kendi ülkemize değil, güneye veri ödeyecekler. Bu durum egemenliğimize ters… Bu güneydekiler tarafından fark edildiğinde ise önünüze engel çıkarırlar, bu bir hayalciliktir. Eğer başarılabilseydi özel şirketler de yapabilirdi. Madem böyle bir yol var, kapı var neden özel şirketler yapamıyor? Bana çok mantıklı gelmiyor, mantıklı olduğunu da düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör