İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Saner: “Sucuoğlu’nun doğruları söyleme noktasında ciddi zafiyetleri var”

Saner: “Sucuoğlu’nun doğruları söyleme noktasında ciddi zafiyetleri var”

UBP Genel Başkanı Saner, Genel Başkan adayı Faiz Sucuoğlu’nun “Başbakan beni konuşturmasın... Konuşursam…” sözleri üzerine “Çıksın ne açıklayacaksa açıklasın, deprem bitsin de sonra artçıları görelim” dedi, “Sucuoğlu’nun doğruları söyleme noktasında ciddi zafiyetleri var” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 10/09/21 15:30
Güncelleme Tarihi: 10/09/21 16:21
okuma süresi: 7 dak.
Saner: “Sucuoğlu’nun doğruları söyleme noktasında ciddi zafiyetleri var”
Özel Haber
A- A A+

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olarak, ülke gündemi ve yaklaşan UBP Kurultayı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Basamakları birer birer çıkıp, başkanlığa gelen bir kardeşinizim” diyen Saner, UBP içinde hizmet vermediği nokta kalmadığını; Belediye Meclis üyeliğinden, İlçe Yönetimine; Parti Meclisi üyeliğinden Genel Sekreter Yardımcılığı, Genel Sekterlik ve Genel Başkanlık olmak üzere pek çok görev üstlendiğini ifade etti.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ… “KABUL GÖRMEDİ, NEDEN? ÇÜNKÜ SANER ÖNERDİ. BUNU ER YA DA GEÇ YAPACAĞIM”

Saner, “Dolayısıyla, partinin nerede neye ihtiyacı var, bunu çok iyi biliyorum. Sıkıntıların ne olduğunu bilip, müdahale ediyorum. Maalesef aynı anlayışı karşı tarafta pek görmedim” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüzükte yapılması planlanan değişikliklerle ilgili, ‘oyundan sonra kuralları değişiyorsunuz’ diyorlar ya; örneğin Genel Sekreterlik görevini kaldırıp, Genel Başkan Yardımcılığını koysak, Genel Başkan Birinci Yardımcısı Milletvekili olsun koşulu koysak ve aynen Genel Sekreter gibi Parti Meclisi’nde seçilse, ne farkı olacaktı? Bu demokratik bir yapı ama kabul görmedi. Neden? Çünkü Ersan Saner önerdi. Bunu er ya da geç yapacağım. Bakın söylüyorum, yapacağım. Bu partinin geleceği buradan geçer.”

“YARIN BU TARTIŞMALAR BİTSE, BİZ TEK BAŞIMIZA İKTİDARIZ”

Parti içerisindeki tartışmaların sona ermesi, birlik ve beraberliğin sağlanması gerektiğini vurgulayan Saner, “biz tek başımıza iktidarı zorlamaktayız. Yarın bu tartışmalar bitse, biz tek başımıza iktidarız” dedi.

“FAİZ BEY CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ TOPLANTIDA ‘EVET’ DEDİ, PARTİ MECLİSİ’NDE ‘HAYIR’ DEDİ”

Tüzük değişikliği önerileri ve Kurultay ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’nda bir “sohbet toplantısı” yapıldığını söyleyen Saner, 8 maddelik öneriler dizisinin 4 maddesinde ‘Zorlu Töre dışında’ herkesin uzlaştığını, daha sonra konunun Parti Meclisi’ne gittiğini ve Faiz Sucuoğlu’nun ‘hayır’ oyu kullandığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Sayın Sucuoğlu, Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda, öneriye ‘evet’ demişti, Parti Meclisi’nde ‘hayır’ dedi.  Faiz Bey’in gelgitleri var, bu ilk defası değil. Bakanlık görevinden alındı, geri dönmem dedi, sonra geri döndü. Başkan adayı oldu, geri çekildi, şimdi tekrar aday oldu.”

“SUCUOĞLU’NUN DOĞRULARI SÖYLEME NOKTASINDA CİDDİ ZAFİYETLERİ VAR”

Sucuoğlu’nun, yine Sabah Postası programında sarf ettiği “Başbakan beni konuşturmasın... Konuşursam…” sözlerinin sorulması üzerine Saner, “Eğer bildiği şeyler varsa, gelsin birlikte bildiklerimizi anlatalım. Sayın Sucuoğlu’nun doğruları söyleme noktasında ciddi zafiyetleri var. Benim adım en ufak bir şaibeye karışmadı. Benim gibi temiz siyasetçi varsa, gelsin yolları birlikte yürüyelim” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA UZLAŞMAMIZA RAĞMEN KONUYU PARTİ MECLSİ’NE GÖTÜRDÜM”

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen ‘sohbet toplantısı’ konusuna geri dönen Saner, “Cumhurbaşkanı tarafsız ama UBP’nin bir üyesiydi. Bize bir ağabey olarak arabuluculuk yapmak, destek olmak istedi. Fakat orada uzlaşmamıza rağmen konuyu Parti Meclisi’ne götürdük” ifadelerini kullandı.  

“BU ISRAR NEDEN? ÇÜNKÜ SANER ÖNERDİ”

Saner, “Tarihte bir ilktir, MYK ve Parti Meclisi’nin onayladığı bir konuda ısrarla ‘yapılmaması’ için çaba sarf edilsin. Neden bu ısrar? Çünkü Ersan Saner önerdi” şeklinde konuştu.

“İSTESEM, ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE ‘KURULTAY 6 İLÇEDE YAPILACAK’ DERDİM AMA DEMOKRASİYE İNANIYORUM”

Demokrasiye inandığını, bu nedenle dünkü grup toplantısında alınan kararı Parti Meclisi’ne taşıdığını ifade eden Saner, “Parti MYK’sı ve Meclisi’nin aldığı kararı tek başıma bozmam. İstesem, çok rahat bir şekilde ‘kurultay 6 ilçede yapılacak’ derdim. Sonra konuyu mahkemeye giderdi. Ama demokrasiye inanıyorum” şeklinde konuştu.

“KURULTAYDA 17 BİN 500 KİŞİNİN BİR MERKEZDE TOPLANMASINA, İNADI KIRMAK İÇİN EVET DEDİM AMA ASLA SORUMLULUK ALMAYACAĞIMI DA EKLEDİM”

Kurultayın 6 ilçede yapılması yönündeki önerisinin nedenlerini aktaran Saner, şöyle devam etti:

“6 ilçede yapsak, pandemi sürecinde, insan topluluğunu minimize edebilirdik. Ayrıca katılım daha fazla olacaktı. Fakat arkadaşlar, ‘bizim oradaki görkemli kalabalığa ihtiyacımız var’ diyorlar. Be arkadaşlar, bu görkemli kalabalığı pandemi içinde yapamayız. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarına göre çizilen sınıra uymalıyız. Biz hükümetteyiz, bizim bu gibi kurallara daha çok dikkat etmemiz gerek. Ben görüşümü bu çerçevede savundum. Çünkü mantık, 17 bin 500 kişiyi bir yerde toplamamaktı. Ama inadı kırmak için tamam dedim, ‘asla sorumluluk almayacağımı’ da belirttim. Bu kadar kişinin tek bir yere gelip, bir günde oy kullanması fiziki anlamda mümkün değil. İlle herkes Lefkoşa’ya gelecek. Benim önerimi uygulasaydık, katılım yüzde 20 ila 30 oranında artardı.”

“KURULTAYIN İKİ BÖLGEDE YAPILMASINI SAYIN SUCUOĞLU ÖNERDİ”

Kurultayın iki bölgeli olması yönündeki talep ve önerinin Faiz Sucuoğlu’na ait olduğunu söyleyen Saner, “Sayın Sucuoğlu, bir Mağusa Milletvekilimizden iki bölgeli seçimi önermesini rica etti. Söylediğim Millietvekilini kendisinin yanında sanıyor ama değil. Sözünü ettiğim vekilin adını veririm, arayıp sorarsınız. Eğer bu bilgiyi reddederse, sizden ve Faiz Bey’den özür dilerim” dedi.

SUCUOĞLU’NA: “ÇIKSIN NE AÇIKLAYACAKSA AÇIKLASIN, DEPREM BİTSİN DE SONRA ARTÇILARI GÖRELİM”

Faiz Sucuoğlu’nun, “Başbakan beni konuşturmasın... Konuşursam…” sözlerinin tekrardan sorulması üzerine Saner, “Çıksın açık yüreklilikle her şeyi konuşsun. İlişkilerini düzeltti mi? Çıksın açıklasın, herkes de öğrensin. Benim içim dışım bir. Sakladığım bir şey yok. İcraatlarım ortada. Çıksın ne açıklayacaksa açıklasın, ne sarsılacaksa sarsılsın, bu deprem bitsin de artçıları görelim sonra” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.