İÇ HABERLER
okuma süresi: 8 dak.

Kıbrıs Postası’na konuşan Onur Olguner: “CTP üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacak”

Kıbrıs Postası’na konuşan Onur Olguner: “CTP üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacak”

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) yıllarda topluma her alanda umut vermiş bir parti olduğunun altını çizen CTP Parti Meclisi (PM) üyesi, mimar Onur Olguner, “CTP üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacaktır.” dedi.

Yayın Tarihi: 20/09/21 13:58
okuma süresi: 8 dak.
Kıbrıs Postası’na konuşan Onur Olguner: “CTP üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacak”
VATAN Mehmet
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) yıllarda topluma her alanda umut vermiş bir parti olduğunun altını çizen CTP Parti Meclisi (PM) üyesi, mimar Onur Olguner, “CTP üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacaktır.” dedi.

Olguner, Kıbrıs Postası’nın soruları yanıtladı.

KP: “Lefkoşa sizce Lefkoşalıları mutlu eden bir şehir mi?”

“İnanıyorum ki Lefkoşa’nın kuzeyinin şu anki durumu Lefkoşa sakinlerinin hak ettiği bir şehir potansiyeline henüz ulaşamamış durumdadır.

Bizler nasıl ki evimizi döşeyip bizi mutlu edecek hale getiriyoruz. Salonumuzu mutfağımızı bizlerin ihtiyaçlarına ve huzuruna göre düzenliyoruz, aynı şekilde şehrimizin de düzenlenmeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Evimizin kapısından dışarıya adımımızı attığımız anda bizleri mutlu edecek bir şehiri biz Lefkoşa sakinleri, Lefkoşa’nın şeherdaşları olarak hak ediyoruz.

Bunu da hafta sonu sevgilimizle yapay gölünün kenarında piknik yapabileceğimiz bir Lefkoşa Kent Parkı ile, işimize bisikletle gitmemizi sağlayacak bütünlüklü ve gölgelendirilmiş bisiklet yolları ile, ağaçlandırılmış yollarımız ile, çocuklarımıza bisiklet sürmeyi öğreteceğimiz Kanlıdere Bisiklet Parkuru ile, temiz ve düzgün bir şekilde çalışacak toplu taşıma sistemi ile başarabiliriz.

Bu vizyonlar ile Lefkoşa’nın şeherdaşlarını mutlu etmeyi başaracak bir kente ulaşmak imkansız değildir…”

KP: “Esnafın zor günler yaşadığı bir dönemdeyiz, bu zorluklar seçimleri etkileyecek mi?”

“Belediye yönetimlerinin şehirlerde, şehrin esnafı ve tüm özel işletmeleri ile birlikte çalışabilmesi benim inandığım vizyona göre yüksek önem arz etmektedir. Bu vizyon aslında şehrin içerisindeki özel işletmeler çalışmadan şehrin ekonomisinin kazanamayacağına, şehirdeki istihdam oranının azalacağına ve dolayısı ile şehrin belediyesinin gelirlerinin de azalacağına olan inançtan gelir.

Ben bir işletmenin değerini her zaman şehir ekonomisine olan katkısı ve şehirde yarattığı istihdam ile değerlendiririm. Şehir ekonomisine katma değer katan, şehirde istihdam sağlayan işletmeler o şehir için değerlidir. Küstürülmemelidir, kaybedilmemelidir ve çatışmalara girilmemelidir.

Bu sebeple esnafın rahat nefes alması ancak kentte yaşam standartlarının yükseltilmesi ile sağlanabilir. Bu konuda belediyenin yaklaşımı da her zaman esnaf ile kol kola yürünebilecek bir vizyon üzerine inşa edilmelidir. Kent yaşam standartları yükselirse, kentte yaşayan insanlarla beraber esnafın da standartları yükselecek ve doğal olarak esnaf rahat bir nefes alacaktır.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde son dönemde bu vizyon eksikliğinin esnaf ve özel işletmelerle çatışmalara sebep verdiğini gözlemliyorum. Ve doğal olarak da bu çatışma kültüründen doğan tepkiler ortaya çıkıyor. Bu tepkiler sadece bir işletmede değil, sokaktaki küçük esnaftan, ülkenin büyük işletmelerine kadar birçok işletmenin ortaya koyduğu tepkilerdir.

Burada önemli olan Lefkoşa Türk Belediye’sinin bu ülkenin önemli bir kurumu olduğunu hatırlaması, çatışma kültürünü bir kenara bırakması ve bu şehrin ekonomisinin önemli bir parçası olan esnafı ve özel işletmeleri ile diyalog içerisinde olarak birlikte çalışmasıdır.

Unutmayalım ki özellikle bu kriz döneminde Lefkoşa’nın esnafı kurtulmadan Lefkoşa şehrinin kurtulması mümkün değildir.”

KP: “2013’de Lefkoşa Surlariçi’nin yayalaşması projesinde LTB Teknik Komite başkanlığında olduğunuzu biliyoruz. Bugün Lefkoşa Surlariçi’nin geldiği durumdan memnun musunuz?”

“Lefkoşa Surlariçi’nin yayalaşması benim çocuğum gibi gördüğüm bir vizyon projesidir. Daha 27 yaşındayken Kadri Fellahoğlu’nun belediye başkanı olduğu dönemde LTB Teknik Komite Başkanı olarak üstlendiğim bir vizyondu bu adım. İnanılmaz özveri isteyen bir çalışma pratiğinin sonucunda ve ekonomik sıkıntılar içerisinde Lefkoşa’nın cehresini değiştirecek bu devrimi başardığımız için çok mutluyum.

Bugün Lefkoşa’da insanların eğlence ve yürüyüş için gittikleri yer Lefkoşa Surlariçi ise, bu o dönem projeye emek koyan belediye personelinin, teknik insanların, bölge esnafının ve Lefkoşa’nın şeherdaşlarının ortak başarısıdır.

Bu adım sayesinde Lefkoşa Surlariçi’nde onlarca, yüzlerce yeni işletme açılmış ve yüzlerce yeni istihdam sağlanmıştır.

En önemlisi Lefkoşa’da gün boyu, akşamüzerleri ve geceleri yürüyebileceğimiz bir ticari bölge yaratılmıştır.

Üzülerek görüyorum ki 2013 yılında attığımız bu yayalaştırma projesinin ardından Lefkoşa Surlariçi’nde yeni bir yayalaşma adımı daha gelmemiştir. Bizler Asmaaltı, Arasta ve İplik Pazarı Sokak’larını yayalaştırırken bunu sadece bir ilk adım olarak düşünüyorduk. Bir sonraki adım olarak Zahra Sokak, Uray Sokak ve hatta Girne Caddesinde araç hakimiyetini azaltmayı ve yeni yayalaştırma projelerini hayata geçirmeyi hedefliyorduk.

Maalesef 2014 yılında belediye iradesi değiştiğinden beridir, yani 7 yıldır Lefkoşa Surlariçi’ndeki yayalaştırma süreci kış uykusuna yatmış haldedir. Bir adet bile yeni sokağın bile yayalaştırılması başarılamamıştır. Özellikle pandeminin ekonomik etkisi Lefkoşa’nın bu uykudan uyanmasını zorunlu kılıyor. Lefkoşa Surlariçi’nin yayalaştırma adımlarına devam etmesi ve yeni sokakların yayalaştırılmasının zamanı gelmiştir.”

KP: “Seçimlerde isminiz CTP’den aday olarak kulislerde konuşuluyor. Bu konuda bir gelişme var mıdır?

“Cumhuriyetçi Türk Partisi Haziran 2022 Yerel Yönetim Seçimleri için belediye başkan adaylarını belirlemeye başlamıştır. CTP’nin yerel yönetimlerdeki iddiası ve özellikle tabanın hassasiyeti doğrultusunda ilçe merkezlerinde partinin adaylarını çıkaracağını söylemek artık yanlış olmayacaktır.

Parti içi demokrasi ile aday adayları arasında bölgelerde kurulacak sandıklar ile her ilçe adaylarını belirleyecektir. Bu süreç sonunda üyemizin benimseyeceği sandıktan çıkan isim ile birlikte CTP bu sürece başlayacak ve özellikle üç büyük şehirde şehir belediyeciliğini farklı bir noktaya taşıyacaktır.

Özellikle partinin Lefkoşa’daki üyelerinden ve Lefkoşalılardan aldığım geri dönüşler, savunduğumuz bu vizyonları gerçekleştirmek için bu yola çıkmaktan geri durmamam gerektiği yönündedir.

36 yaşında belediyecilik ve Lefkoşa ilgili tecrübe ve bilgi birikimi elde etmiş bir genç olarak Lefkoşa’da belediye başkanlığına aday adayı olduğumu parti merkezine ve ilçesine aylar önce bildirdim.

Cumhuriyetçi Türk Partisi bu ülkeye yıllarca umut vermiş bir partidir. CTP üyeleri bilinçlidir ve şehirdeki vizyonların, hayallerin ve projelerin gerçekleşmesi için en güçlü ihtimali seçeceklerine dair inancım tamdır.

Parti içi demokratik süreç sonucu sonrasında da, sonuç ne çıkarsa çıksın, gönülden inandığımız bu Lefkoşa vizyonları için çalışmaya, emek sarf etmeye ve mücadele etmeye bir CTP’li olarak devam edeceğim…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör