İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Kenan Çoygun Paşa’yı andı

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Kenan Çoygun Paşa’yı andı

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 1962-1967 döneminde görev yapan bayraktarlarından Kenan Çoygun’u ölümünün 16’ncı yıldönümünde andı.

Yayın Tarihi: 11/10/21 16:30
okuma süresi: 4 dak.
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Kenan Çoygun Paşa’yı andı
A- A A+

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği tarafından yayımlanan mesajda, “Kenan Paşamızı ölümünün 16’ncı yılında minnet, şükran ve özlemle anıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Mesajda, “Şefkat, sevgi dolu, sevecen ve karşısındakine değer verip dinleyen bir arkadaş, bir dost, bir baba. Kenan Paşamız 1967 yılında Kıbrıs’taki görevini tamamlayıp anavatanımıza döndüğü tarihten ölümüne kadar ilişkilerimiz hep devam etti. Ne O bizden ne de biz O’ndan vazgeçemedik ölümüne kadar.  Bir kez daha onu minnet ve rahmetle anıyoruz. Kıbrıs’ta Anavatanımızdan gelip saflarımızda görev yapan ve hayata veda eden komutanlarımıza Yüce Tanrı’dan rahmet diler ve hayatta olanlara da buradan selam ve saygılarımızı sunuyoruz” denildi.

1963 yılından başlayarak 11 yıllık mücadele süreci hakkında bilgi verilen açıklamada,  “Haklı olarak direndik ve bağımsız bir devlete kavuştuk. O zor ve çetin 11 yıl kolay geçmedi, ama teslim mi olacaktık?” sorusu soruldu.

Açıklama,  şöyle devam etti:

“8 Ağustos 1964’de Rumların Erenköy’de geniş çapta saldırılarına karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin müdahalesi, 15 Kasım 1967 Rumların Grivas Komutasında Geçitkale ve Boğaziçi köylerine saldırısı, Türkiye’nin müdahale kararı ve ABD arabulucusu Cyrus Vance’ın araya girmesi, 1968’de ikili görüşmelerin başlaması. Ve 1968’de başlayan ve Annan Planı sürecine kadar devam eden görüşmelerde ortaya konan tüm önerileri Rumların reddetmesi” anlatılan mesajda, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski Dışişleri Bakanı Rolandis’in 3/2/2008 tarihinde basına yansıyan açıklamaları çözümü hangi tarafın sürekli reddettiği ortaya konmuştur..  1974 Rum ve Yunan ikilisinin Enosis amaçlı darbesi, 19 Temmuz 1974’de darbeden kurtulan Makarios’un BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma ve akabinde  20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı gerçekleştirildiği”

Mesajda, “Ne acıdır ki bugünkü görüşmelerin de ayni çerçevede devam ettirilmek istendiğini görmekte ve Rumların iki kez bizi soykırıma tabi tuttuklarını maddi ve manevi kayıplarımızı unutturmaya yönelik çabalar içerisinde olduklarını görmekteyiz” ifadeleri kullanılarak, sürece ilişkin şunlar kaydedildi:

“Annan felaketinden kurtulan halkımız 2004 den sonra barış içinde yaşamaya devam etti. Ancak o kadar büyük bir algı operasyonu yapılmaktadır ki halkın bir bölümü mevcut durumun barış olmadığını, dayanılmaz bir felaket olduğunu, iki halkı karıştırıp kavga ettirerek barış sağlanacağını düşünmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Türk halkının büyük özverileriyle 143 yıldır sürdürmekte olduğu onurlu ve şanlı özgürlük, egemenlik ve varoluş mücadelesinin sonucunda kazandığı bir değerdir. Bu mücadele sürecinde büyük bedeller ödenmiş; Sömürgeci İngiliz Yönetimi’nin Rumları kayırıcı, Türkleri dışlayıcı, diskriminasyona tabi tutan politikalarına karşı direnilmiş, insanlık ayıbı niteliğindeki ambargo ve izolasyonlara karşı taviz vermeden, eğilmeden, teslim olmadan karşı durulmuş, şehitler verilmiş, işsiz, aşsız bırakılmış ama her türlü sıkıntıya karşı göğüs gerilmiştir.”

Mesajda, son olarak, “Ne mutlu Rumların 58 yıllık gayri meşru terörist devletlerine karşı haklı ve meşru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuranlara ve ne mutlu bu devleti zorluklara rağmen yaşatmada kararlı olanlara ne mutlu Türküm diyene” ifadeleri kullanıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.