İÇ HABERLER
okuma süresi: 10 dak.

Başbakan Sucuoğlu: "23 Ocak’tan sonra ciddi radikal değişimler öngörüyoruz"

Başbakan Sucuoğlu: "23 Ocak’tan sonra ciddi radikal değişimler öngörüyoruz"

Başbakan Faiz Sucuoğlu, 23 Ocak’tan sonra ciddi radikal değişimler öngörüldüğünü ve bu hususta çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. 

Yayın Tarihi: 30/11/21 21:12
okuma süresi: 10 dak.
Başbakan Sucuoğlu: "23 Ocak’tan sonra ciddi radikal değişimler öngörüyoruz"
A- A A+

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Hakikat Web TV'de yayınlanan ve Güven Arıklı'nın hazırlayıp sunduğu 'Günaydın Hakikat' adlı programa katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Sucuoğlu havaların soğumasının ve mutasyona uğrayan virus nedeni ile hasta sayılarında artış yaşandığını ve pandeminin kendini hissettirdiğini anlatarak. bunun kış aylarında beklenen bir durum olduğunu ve bu nedenle sürekli aşı olma çağırsı yaptığını dile getirdi.

Kaybedilen hastaların yüzde 85-90 aşısız olduğuna da dikkat çeken Başbakan Sucuoğlu, hastahanede hastalığı ağır seyrettiğine, uzun süre yatanların da çoğunluğunun aşısız olduğuna vurgu yaptı ve yeterince aşı bulunmasına ragmen aşılanan sayısının arzu edildiği düzeyde olmadığını belirtti.

Tüm dünyada olduğu gibi  zorla aşı yapılması diye bir durumun olmadığını ancak bu konuda aşısızlara dönük bazı tedbirlerin de alınmakta olunduğunu anlatan Başbakan Sucuoğlu, aşısız olanların önce kendilerine, daha sonra çocuklarına, yakınlarına ve yakın çevresine zarar vereceğini ve şu anda içinde bulunulan boyut ve süreçin kesinlikle aşılanmanın gerekliliğini ortaya koyduğunu anlattı. 

"KENDİMİZİ KORUMAYI İHMAL ETMEYECEĞİZ"

Aşılama oranı yükselmediği sürece bu sıkıntıdan kurtulmamızın  mümkün  olmadığını da kaydeden Sucuoğlu, sağlık konusunda ciddi paralar verildiğini ve maliyenin sağlık konusunda  ciddi bir maliyeti ödeme mükellefiyeti bulunduğunu da anlatarak aşılamanın artması ile  maliye üzerindeki mükellefiyetin azalacağını ve bundan artan rakamın sıkıntı içinde olan diğer sektörlere kaydırılabileceğini de belirtti. 

Pandemi ve virüsün yeni bir durum olmadığını ve  kış ayları ile birlikte  artışın beklenen bir durum olduğuna da vurgu yapan Sucuoğlu, “Havalar soğudu neticede gribal enfeksiyonlar da  da arttı. Bu nedenle kendimizi korumayı ihmal etmeyeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen olmazsa olmazımızdır” dedi.

Ekonomi konusuna da değinen Başbakan Sucuoğlu özellikle dövizin beklenmedik bir değer kazanması ve ülkede herşeyin dövize  endeksli oluşun sıkıntısını ve acısınında yaşanmakta olduğuna vurgu yaparak “Bu konuda  elden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Açılımlar yapılıyor, belli konularda cesaretle imzalar atılıyor.  Ama bu dövizin bu kadar güçlenmesi beklenen bir durum değildi.” dedi.  Ülke olarak bu hususta yapılabilecek çok fazla bir şey olmadığının altını da çizen Başbakan Sucuoğlu, krize müdahale edilemediğini,eldeki  olanaklar çerçevesinde neler yapabilir, nasıl tedbirler alınabilir bu hususlarda çalışma yapıldığını anlattı.

"BUNU DA HEP BERABER ATLATACAĞIZ"

Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar gibi ekonomik örgütlerin yer aldığı  Ekonomik Örgütler Platformu  ile üniversite hocalarının da katılımıyla kısa ve orta vadeli ekonomik tedbirler üzerinde çalışmalar da  yapıldığını hatırlatan Faiz Sucuoğlu, çalışmaların devam ettiğini bu arada seçim sathına da girilmekte olduğundan bu konudaki çalışmaların daha  yoğun bir şekilde sürdürülmekte olduğunu aktardı. 

Başbakan Sucuoğlu, döviz konusunda daha önce de sıkıntılar yaşandığını anımsatarak "Bunu da hepberaber atlatacağız” ifadelerini kullandı. 

"GENEL KURULDA DİSİPLİN VE OTORİTE YERİNE GELDİ"

Seçim öncesi bütçenin geçirilidiğini de vurgulayan Başbakan Sucuoğlu, bunun çok önemli nolduğunu çünkü eski bütçeyle yeni yıla girilmiş olması 2022 yılında derin sıkıntılara yol açılacağını aktardı.

"Göreve geldiğimiz günden itibaren özellikle muhalefet partileri ile yapmış olduğumuz istişarelerde o gergin havayı ortadan kaldırmayı başardık ve  5 aydır 6 aydır toplanmayan veya hep ertelenen Meclis göreve geldiğimiz son 20 günde rutin olarak hatta  fazla sık sık toplantılarını yaptı ve o gerginlik ortadan kalktı. Sadece bütçeyi geçirmedik. Aynı  zamanda birçok yasa da geçti” diyen Sucuoğlu, bu süreçte  erken seçim tarihinin de belirlendiğini, gerginlik ve aşırı kutuplaşmanın ortadan kaldırıldığını da belirtti ve “26 arkadaşımız sürekli mecliste oldu ve Genel Kurulda disiplin ve otorite yerine geldi” diye konuştu.

Programda seçim çalışmalarına da değinen Başbakan Sucuoğlu, göreve geldiğinde UBP'nin yüzde 32 civarında bir oyu olduğunu, şu anda ise bunun yüzde 40'a çıktığını kaydederek, UBP oylarında tırmanışının devam ettiğini ve adaylar arasında çok ciddi ve kıymetli adaylar bulunduğunu ve tek başına iktidara gelmek yönünde inancının olduğu söyledi.

Gazimağusa'da yapılan bir etkinlikte çoşkulu bir kalabalığın katıldığını ve bir çok partinin mitingdeki sayısı kadar insanın katıldığını da belirten Sucuoğlu, bunlar arasında sadece partili değil siyasi yönü bulunmayan vatandaşların da yer almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"EKONOMİ VE MALİYE SIKINTI İÇERİSİNDE..."

Ekonomide sıkıntılar bulunduğunu çünkü ekonomiyi döndüren çarkların sağlıklı çalışamadığını da anlatan Başbakan, yaşanan pandemiden dolayı özel sektörün ciddi darbe aldığını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomisi ve maliyesinin de sıkıntıda olduğunu anlattı.

Turizm en kırılgan sektördür ve herhangi bir gerginlik, herhangi bir krizde insanların feragat ettiği ilk şey  turizimdir “ diyen Başbakan Dr Faiz Sucuoğlu, turizm ve yüksek öğrenimin ülkemizdeki iki lokomotif sektör olduğunu ve ikisinin de virüsten dolayı darbe aldığını, yüksek öğrenimde bir düzelmenin olduğunu ancak turizimde hala sıkıntı bulunduğunu belirtti.

Sucuoğlu, "900 kusur milyon dolarlardan 160 bin dolarlarlara düşen bir turizimden bahsediyorum. Bu da ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Maliye de çok ciddi çaba sarf ediyor. Bu Türkiye'den bir şekilde karşılanmaya çalışılmaktadır.  Merkez Bankasından karşılama çabası içerisindedir. Mükellefiyetler kısmen de olsa yerine gelmesi, bunların ödenmesi gerekir ki çarşı da canlansın. Mükellefiyetler vardır onlar konusunda da sıkıntılı bir yoldan geçiyoruz” diyerek bu süreçte de Türkiye ile temasların devam ettiğini, önümüzdeki günlerde ekonomik gelirlerin artması ile her şeyin yoluna gireceğine inanç belirtti.

23 Ocak'tan sonraki süreçte çok ciddi açılımlar ve radikal değişiklikler de yapılacağını ve Sektörel açılımlara da hazır olunması gerektiğini kaydeden Başbakan, iki büyük sektörün yanında yapılacak çalışmalarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sıcak paraya ulaşması yönünde açılımlar yapılacağını da anlattı. 

"HAYAL PEŞİNDE KOŞMANIN BİR ANLAMI YOK"

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin coğrafi yapısı itibariyle albenisi çok yüksek bir ülkedir . Sektörel açılım yönününde sıcak paraya ulaşmak üzere 23 Ocak'tan sonra hızlı bir şekilde açılımlar başlayacak ve beraber çalıştığımız ekonomiden anlayan insanlarımızla çalışmalar neticesinde  8 ile 12 ay içerisinde ülkeyi tamamen ters çevirebileceğine inanıyoruz “diyen Başbakan krize rağmen yeni sektörlerdeki açılımlarla birlikte bunu olumluya döndüreceklerini söyledi.

Hayal peşinde koşmanın bir anlamı olmadığını da vurgu yapan Başbakan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Elimizde üç kuruş varsa o üç kuruşun hayalini kuracağız. Beş kuruşun hayalini kurarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Elimizdeki sebette bulunan yumurtaları en iyi nasıl dağıtabiliriz, nasıl kullanırız. Vatandaşlarımıza külfetli nasıl azaltırız. Bizim çabamız bu yöndedir. Seçimden sonra kuracağımız 5 yıllık hükümette bunu yapacağız Birazcık zaman ve birazcık sabır. Çünkü şu anda bir seçim  var.  Nisabın sağlanamadığı motivasyonun ortadan kalktığı bir meclis vardı Biz geçici olarak 20-25 gün bu meclisi çalıştırabildik. Dolayısıyla her çalışmayan bir meclis, zorlama demektir. Alacağımız Radikal kararları 26 ile götürmeniz mümkün değildir. Bir kişinin eksilmesi sizin bütün programınızı bozar. Geçen hafta seçim yasağına kadar yapmış olduğumuz çalışmalar ve açılımlarla normal bir hükümetin 2- 3 ayda yapacağını biz 15 günde yaptık.

23 Ocak'tan sonra tek başına iktidar  gelmenin öneminede dikkat çeken Sucuoğlu, hızlı bir şekilde radikal kararların ne pahasına olursa olsun yasal çerçevede alınacağını  e sıcak paranın bu ülkeye gelmesini sağlayacağını da söyledi.

Sucuoğlu, “Cesaretle tüm konuların üzerine gideceğiz. Kelle koltukta gideceğiz. Seçilme gailesi olmadan gideceğiz“ dedi ve yeni imzalanan imar planını örnek göstedi.

Önümüzdeki haftalarda bunun olumlu yansımalarının da görüleceğini belirten Sucuoğlu, “Koymuş olduğumuz hedeflere ne pahasına olursa olsun ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör