İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Fiyatlara hiçbir koşulda müdahale edemiyoruz

Nazım Çavuşoğlu: Fiyatlara hiçbir koşulda müdahale edemiyoruz

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, gıda üretiminin kendi bakanlığına ait olduğunu, fiyatlara ise hiçbir koşulda müdahale edemeyeceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 30/12/21 12:59
okuma süresi: 5 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Fiyatlara hiçbir koşulda müdahale edemiyoruz
Özel Haber
A- A A+

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı, UBP Milletvekili, milletvekili adayı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa katılarak, açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE-KKTC ARASINDAKİ KURUMSAL İLİŞKİLERDE HİÇBİR SIKINTI YOK”

Türkiye’den para gelmesinin daha kurumsal yapıda çözülmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, maaşın ödenip ödenememesinin bu ülkede bir kriter olduğunu ifade ederek, “Siyaset açısından ve bizim açımızdan çok zor bir şey. Vizyonlarımızı uygulamaya koyarken oluyor bu tip beklentiler ve gecikmeler bize çok ciddi engel” dedi.

Türkiye ile ilişkileri de değerlendiren Çavuşoğlu, Türkiye ve KKTC arasındaki kurumsal ilişkilerde hiçbir sıkıntının olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, kişisel ilişkilerde bazı sıkıntılar olabileceğini kaydetti. Çavuşoğlu, “Biz her zaman o sıcaklığı, samimiyeti hissediyoruz. Bu noktada ülke gündemine oturan tartışmalar inşallah geride kalmıştır” dedi.

“FİYATLARA HİÇBİR KOŞULDA MÜDAHALE EDEMİYORUZ”

Gıda üretiminin kendi bakanlığına ait olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, fiyatlara hiçbir koşulda müdahale edemediklerini belirtti. Serbest piyasa, rekabet koşulları arz-talep dengesinin sağladığı fiyat düşüşlerini anlattı.

“PATATESİ ARTIK UCUZLATAMAYACAĞIZ”

Patatesi artık ucuzlatamayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Hammadde, girdi, gübre, ilaçlandırma fiyatları ve asgari ücret artık çok yükseldi. 1 TL, 2 TL’lik ürünler ülkemizde olamayacak” dedi.

Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) bu ülkede üretimin güvencesi olacağını kaydeden Çavuşoğlu, kurumun üretilen ürünleri alacağını söyledi.

Yağmur nedeniyle patatesin tarladan sökülemediğini ifade eden Çavuşoğlu, patatesin tarladan insan gücüyle söküldüğünü kaydederek, “Bir insanın günde sökebileceği patates miktarı 150-200 kilo, bir işçinin maliyeti ise 200-250 TL. Sökülen patatese bu da yansıyor” dedi.

“HELLİMİ 100 TL’YE SATMAK KÖTÜ YÖNETİMDEN KAYNAKLANIYOR”

Süt ve süt ürünleri zamlarına da değinen Çavuşoğlu, hayvancılığa 30-40 milyon TL arası sübvanse olduğunu belirterek, “Bunun tek sebebi süt fiyatlarını yukarıya çekmemek” dedi.

Hellimi 100 TL’ye kadar satan imalatçılar olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bu durumun işçilik maliyeti ve kötü yönetimden kaynaklandığını söyledi.

Normalde hellimin satış fiyatının 60-70 TL olması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, bunun üzerindeki fiyatların faydalanma olduğunu ifade etti.

Sütün bollaşmasıyla rekabetin artabileceğine işaret eden Çavuşoğlu, “İhtiyaç duyduğumuz süt ihtiyacının minimum iki-iki buçuk katını satıyoruz. Ocak ayı sonrası 3 katı üreteceğiz” şeklinde konuştu.

“UBP, HALKIN PARTİSİDİR”

UBP’nin Halkın Partisi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, halkın içinden geldiğini ve yüzünün halka dönük olduğunu ifade etti.

UBP milletvekili aday adaylık seçimiyle ilgili de sözler sarf eden Çavuşoğlu, “Nazım Çavuşoğlu’nun liste dışı kalması gibi söylemler yapanların ne içtiklerini, ne kullandıklarını merak ediyorum. UBP’nin kökünden gelen biriyim. Köklerim çok derinde, UBP’nin sözü ve özüyüm. Karanlığın içerisinde mücadele eden ve edecek olan biriyim” dedi.

UBP’nin kendi gibi insanlarla güçlü olmaya devam edeceğini belirten Nazım Çavuşoğlu, “Ne zaman ki halkımıza hizmet etme noktasında heyecanımız var, halkımızın önüne çıkacağız” dedi.  Hizmetlerine, duruşlarına ve temsiliyetlerine güvenerek yolda olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, toplumsal düşündüklerini söyledi.

“KAYBEDEN VE KAZANANLARIN MÜSEBBİBİ DEĞİLİM”

Aday adaylık seçiminde kimseyi kesmediğini, ‘herkesi kucaklama’ yöntemini benimseyen biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu “Kaybeden ve kazananların müsebbibi değilim” dedi.

“SUCUOĞLU’NA GÜÇLÜ BİR İKTİDAR EMANET ETMELİYİZ”

UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu da değerlendiren Çavuşoğlu, “Tünelin sonunda güneş vardır” söylemi olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, maaşların ödeneceğine ve ekonomik paketlere işaret ederek, Sucuoğlu’na güçlü bir iktidarı emanet etmek gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, güçlü iktidarla yönetemezse o zaman Sucuoğlu aleyhinde bir şeyler söylemeliyiz” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör