İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Mehmet Hasgüler: "Euro ile ödeme ilk olarak Toros ve Deniz'in şirketlerinde başlasın"

Mehmet Hasgüler: "Euro ile ödeme ilk olarak Toros ve Deniz'in şirketlerinde başlasın"

DP milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, akademiden gelen HP Genel Başkanı Kudret Özersay’a seslenerek, “Temiz toplum istediler ama temiz akademi isteyemediler” dedi. Hasgüler ayrıca, ilk olarak CTP milletvekili adayları Fikri Toros ile Derviş Kemal Deniz’in şirketlerinde Euro ile ödemelerin başlanması gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 12/01/22 16:11
Güncelleme Tarihi: 12/01/22 16:59
okuma süresi: 4 dak.
Mehmet Hasgüler: "Euro ile ödeme ilk olarak Toros ve Deniz'in şirketlerinde başlasın"
A- A A+

Demokrat Parti milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Kıbrıs Postası’nda yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk olarak, açıklamalarda bulundu.

“ERHÜRMAN, GÖTÜRDÜĞÜMÜZ YASANIN YÜZÜNE BAKMADI”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın başbakan olduğu dönem, kendisine YÖDAK olarak yasa götürdüklerini; fakat Erhürman’ın yasanın yüzüne bakmadığını söyleyen Hasgüler, yasayı ise şu ifadelerle anlattı:

“Avrupa Akreditasyonlar Birliği YÖDAK, ENKA’nın gözlemci statüsü üyeliğine sahip. İdare ve mali özerkliğimize dair bir yasal değişiklik bizi dorudan ENKA’nın üyesi yapacak. YÖDAK mührünü alan her üniversitemiz, YÖK’ü baypass edip, dilediği Türkiye uyruklu öğrenciyi seçerek, istediği kadar alabilecek”

“BEN, BUNLAR YÜZÜNDEN SİYASETE GİRDİM”

Akademiden siyasete geçiş yapan Özersay ve Erhürman’ın performansının ortada olduğunu söyleyen Hasgüler, “Ben, bunlar yüzünden siyasete girdim. Hem temiz akademi söyleminin namusunu kurtarayım hem de akademisyenlerin halkın hizmetine girebileceğini göstereyim” dedi. “Öğrenilmiş çaresizliğin sol ve sağ versiyonunu yaşıyoruz” diyen Hasgüler, bu anlayışların formatlanması gerektiğini kaydetti.

“KKTC, bazı şeyleri başarıp, federasyondan uzaklaşırsak…” yargılarının olduğunu ifade eden Mehmet Hasgüler, kurumların organik olamama sahiplerinin nedenlerinden birinin de bu yargı olduğunu ifade etti.

“TEMİZ TOPLUM İSTEDİLER; AMA TEMİZ SİYASET İSTEMEDİLER”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’i de eleştiren Hasgüler, Özyiğit’in bakanlık döneminde YÖK ve YÖDAK onaysız diploma satan üniversitesi vakasını ilettiklerini söyledi;  Hasgüler, “Kıllarını kıpırdatmadılar” dedi.

“Temiz toplum istediler ama temiz akademi isteyemediler” ifadesiyle Özersay’a da göndermede bulunan Hasgüler, temiz akademinin birincil görev olması gerektiğinin altını çizdi.

“EURO ÖDEMELERİ İLK OLARAK TOROS İLE DENİZ’İN ŞİRKETİNDE BAŞLASIN”

Euro’ya geçiş tartışmalarını değerlendiren Hasgüler, ilk olarak CTP milletvekili adayları Fikri Toros ile Derviş Kemal Deniz’in şirketlerinde Euro ile ödemelerin başlanması gerektiğini belirtti. Hasgüler, “örnek olsun, numune olsun” dedi. Hasgüler, “Emeğin yüce değer olduğunu söyleyen arkadaşların, hayal tacirliğinden sıyrılması gerekiyor” dedi.

“ADAYLIĞIMIN VEKİLLİĞE DÖNÜŞTÜĞÜ AN DSÖ’YÜ GETİRECEĞİM”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ofisi açmak için ciddi mücadelesi olduğunu anlatan Hasgüler, 100 bin imza topladıklarını, konuyu Cumhurbaşkanlığı’na götürdüklerini kaydetti. Dönemin Cumhurbaşkanı’nın “Beni karıştırmayın” dediğini ifade eden Hasgüler, imzaları Cenevre’ye kendinin ilettiğini dile getidi. Hasgüler, “Adaylığımın vekilliğe dönüştüğü an, DSÖ’yü Kuzey Kıbrıs’a getireceğim” dedi.

Projelerini anlatmaya devam eden Hasgüler, Kıbrıs Ulusal Bilimler Akademisi’nin de yasasını 2011 tarihinde hazırladıklarını söyledi. Hasgüler, bilim kültürünü tabana yaymak açısından önemli olduğunu belirtti.

“MARAŞ YASA TASARISINI GÜNDEME GETİRECEĞİM”

Maraş konusuna da değinen Hasgüler, Avrupa İnsan Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’ne dönük yasalar çıkartıldığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için makul olduğunu ifade etti.  

Hasgüler, seçilmesi halinde Maraş yasa tasarısını Gazimağusa milletvekili olarak, mecliste temsil edilen partilerle istişare ederek, gündeme getireceğini de kaydetti.

Hasgüler son olarak, halkın siyasi iradeyi mecliste ve uluslararası alanda, bölge ülkelerinde görmek istiyorsa oyunu sakınmadan Prof. Dr. Mehmet Hasgüler’e vermesi gerektiğini söyledi.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör