İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Hamit Caner: Birleşik Federal Kıbrıs, göz ardı edilmemeli

Hamit Caner: Birleşik Federal Kıbrıs, göz ardı edilmemeli

CTP milletvekili adayı Hamit Caner, özel eğitimin önemine değinerek, “Özel eğitime verilen önem, çağdaşlaşmanın ve modern ülke olmanın ipucudur” dedi. Caner ayrıca Birleşik Federal Kıbrıs’ın da göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Yayın Tarihi: 14/01/22 12:47
okuma süresi: 4 dak.
Hamit Caner: Birleşik Federal Kıbrıs, göz ardı edilmemeli
Özel Haber
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili adayı Hamit Caner, Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan ‘Naci Adnan Bayramoğlu ile Samimi Sorular Samimi Cevaplar’ isimli programa katıldı.

“YÜZDE 65 KAYIT DIŞI EKONOMİ VAR”

Yüzde 65’lik kayıt dışı ekonomi olduğuna işaret eden Caner, “Devlet vergi alamıyor. Sizin gibi, benim gibi, elinizi bizden çok zor durumda olan asgari ücretle adeta açlık seviyesiyle pençeleşen insanların cebine uzatıyorsunuz” dedi.

4’lü hükümet döneminde bu denetimlerin başladığını ifade eden Caner, henüz sonlanamadığını, daha iyisini yapacaklarından ise emin olduğunu söyledi.

“PATRONAJ SİSTEM ARTIK BİTTİ”

Artık patronaj sisteminin bittiğini anlatan Caner, savaştan kalan dağıtılacak şeylerin de kalmadığını kaydederek, yüzde 30 genç işsizlik oranının olduğunun altını çizdi.

Genç nüfusun mevcut durumuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Caner, gençlerin izolasyon altında iyi iş var diye mutlu olamadığını dile getirdi.Hamit Caner, “Bu insanlar dünya gördü. Farklı, sağlıklı, çok kültürlü yaşam normlarından haberdardırlar” dedi.

“BİRLEŞİK FEDERAL KIBRIS GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

Kendi ayakları üzerinde duran bir sistemin önemine değinen Caner, Birleşik Federal Kıbrıs’ın da göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyerek, federasyonun sonuna kadar kovalanması gerektiğini ifade etti.

“DAHA SAĞLIKLI, DAHA MODERN, DAHA ÇAĞDAŞ…”

UBP seçmeni ve UBP’li gençlere de çağrıda bulunan Caner, “Daha sağlıklı, daha modern, daha çağdaş, daha adil bir Kıbrıs istiyorlarsa CTP’yi seçmelerini söylemem mümkündür” şeklinde konuştu.

TL’nin değer kaybını da hatırlatan Caner, yakın gelecekte TC kökenli işçi bulmanın mümkün olamayacağını belirterek, KKTC vatandaşı olup burada yaşayanların da göç etmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Hayvancılık sektöründe 3’üncü ülke vatandaşlarının çalıştığını fakat TL’nin değer kaybı nedeniyle bu insanların da Kıbrıs’ın kuzeyini terk etmeye başladığını söyledi.

Caner, özel sektörün çok zor durumda olduğunu, sektörün sübvansiye edilmesi gerektiğini kaydetti.

“CTP, ŞU AN KİMSENİN ELİNE EURO SAYACAK DEĞİL”

“CTP şu aşamada kimsenin eline Euro sayacak değil” diyen Hamit Caner, “Araba satışı, okul harçları… Bütün giderler Euro, gelir TL. Bazı yasal düzenlemelerle girdiyi çıktıya eşitlerseniz, insanların alım gücünü korursunuz” dedi.

“ÖZEL EĞİTİME VERİLEN ÖNEM, ÇAĞDAŞLAŞMANIN VE MODERN ÜLKE OLMANIN İPUCUDUR”

Özel eğitim konusuyla ilgili sözler de sarf eden Caner, özel eğitimin önemine değindi. Caner, “Normal yaşamını sürdüren insanların zorluklarına bir bakın, bir de ihtiyaçlı insanlara bakın. Kimse bu konuya değinmiyor. Özel eğitime verilen önem, çağdaşlaşmanın ve modern ülke olmanın ipucudur” diye konuştu.

“İRADEYE SAYGI DUYULMALI”

Caner, Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm ülkelerin Kıbrıs’ın kuzeyindeki iradeye saygı duymak zorunda olduğuna vurgu yaptı. Türkiye halklarıyla her zaman örtüştüklerini de söyleyen Caner, meselenin siyasi bağlamda iradeye saygı gösterilmesi olduğunu belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör