İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Kamu-İş, kamuda taşeron işçiliğini önlemek adına açtığı davanın ilk aşamasını kazandı

Kamu-İş, kamuda taşeron işçiliğini önlemek adına açtığı davanın ilk aşamasını kazandı

Kamu-İş, kamuda taşeron işçiliği önlemek amacıyla 2019 yargıya taşıdığı mücadelenin ilk aşamasını bugün mahkemeden çıkan kararla kazandı.

Yayın Tarihi: 14/01/22 16:25
okuma süresi: 3 dak.
Kamu-İş, kamuda taşeron işçiliğini önlemek adına açtığı davanın ilk aşamasını kazandı
A- A A+

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), kamuda taşeron işçiliği önlemek amacıyla 2019 yargıya taşıdığı mücadelenin ilk aşamasını bugün mahkemeden çıkan kararla kazandı.

Kamu-İş Sendikası Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “İki yıl önce taşeron sistemi kölelik sistemidir. Kölelik sistemine geçit vermeyeceğiz diye başlattığımız hukuksal mücadelenin ilk meyvesini bugün yargıdan çıkan kararla aldık. Tüm çalışma hayatı adına mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Başkan Ahmet Serdaroğlu imzasıyla Kamu-İş’ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamu-İş Sendikası olarak, 2019 yılında “kamuda taşeron işçiliğe dur” diyebilmek için mahkemeye taşıdığımız davanın ilk bacağını bugün, yani 14/01/2022 tarihinde, kazandık.

ADALETSİZLİĞE DUR DENECEK

Kamuda yıllarca işçi kadroları boş tutuldu. İhale ile kadrosu bulunan işçilerin yerleri özel şirketler vasıtasıyla doldurulmaya çalışıldı. Kamunun kaynakları emekçi işçiler yerine, çok daha fazla maliyetle, özel şirketlere verildi.

Özel şirketlerde çalışan emekçilerimizin ise kamuda çalışan işçilerimizin hak ve menfaatlerini elde edemeden ve Toplu İş Sözleşmesinde belirtilen haklardan yararlanamadan asgari ücrete uzun saatler çalıştırıldı.

Bu yaşananlara “dur “ diyebilmek için 2019’da açtığımız davanın ilk meyvesini aldık.

MAHKEME KARARI NE DİYOR?

Yüce Mahkeme ise bugün, Kamu-İş’in; kamuda çalışan işçiler için yetkili sendika olduğunu; kamuda çalışan işçiler ile KKTC arasında Toplu İş Sözleşmesi imza edildiğini; taşeron işçilere yaptırılan işlerin Toplu İş Sözleşmesi kapsamında olduğunu; yine Sendika Tüzüğümüzde amaçlarımız arasında “İşçilerle işverenler veya çalışanlar arasında ilişkileri düzenlemek ve anlaşmazlıkları halletmek” bulunduğunu kaydetti.

Amaçlarımız ve üyelerimiz dikkate alındığında bu dava konusu karardan yani kamuda taşeron işçi çalıştırılmasından dolayı yasal haklarımızın doğrudan doğruya ve olumsuz olarak etkilendiğine karar verdi.

SAVCILIĞIN GÖRÜŞÜ REDDEDİLDİ

Davada, Davalılar adına Savcılık bizim güncel bir meşru menfaatimiz bulunmadığını yani bu davayı açmaya hak ve yekimiz olmadığını beyan etmişti. Mahkeme savcılığın bu iddialarını reddetti.

İşçinin ve emekçinin her zaman yanında olan Sendikamız, işçilerin ve emekçilerin haklarını korumak için hukuki mücadeleye devam edecektir.

Bu süreçte davamızı takip eden, savunan, bize ve verdiğimiz mücadelemize inanan Av. Şefik Aşçıoğulları’nı ve Av. Eda Aşan’ı da tebrik eder, kendilerine tüm emekçilerimiz adına teşekkür ederiz.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör