İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ahmet Muratoğlu: Birçok belediye maddi zorlukla karşı karşıya

Ahmet Muratoğlu: Birçok belediye maddi zorlukla karşı karşıya

CTP milletvekili adayı Ahmet Muratoğlu, birçok belediyenin maddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Muratoğlu, “CTP olarak 23 Ocak sonrasında atılacak en önemli adımlardan biri de yerel yönetimler reformudur” dedi.

Yayın Tarihi: 15/01/22 11:06
okuma süresi: 4 dak.
Ahmet Muratoğlu: Birçok belediye maddi zorlukla karşı karşıya
A- A A+

CTP milletvekili adayı Ahmet Muratoğlu, yaptığı açıklamayla, birçok belediyenin maddi zorluklarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Muratoğlu, 1995 yılında yürürlüğe giren Belediyeler Yasası ile belediyelerin, ülkenin koşulları ve yasal mevzuat göz önüne alınarak olabildiğince özerkleştirilmesi, belediye çalışmalarının daha şeffaf hale getirilmesi, katılımın sağlanması, gelir kaynaklarının ve yetkilerinin azami derecede artırılması amaçlandığı ifade edildi.

“HİZMETLERDEKİ ARTIŞ BELEDİYELERİ MADDİ AÇIDAN ZOR DURUMA SOKTU”

1995 yılından günümüze kadar geçen 27 yıl zarfında gerek nüfusun artması gerekse beledi hizmet modellerindeki değişiklikler ve sosyal sorumluluk çerçevesinde verilen hizmetlerdeki artış belediyeleri maddi açıdan zor duruma soktuğunu kaydeden Muratoğlu, “Tabii ki zaman zaman siyasi popülist istihdam ve usulsüzlükler de bu süreci hızlandırdı” dedi.

 Bazı belediyelerin aylarca belediye emekçilerini ödeyemediğini ifade eden Muratoğlu, bazı belediyelerin sosyal hak yatırımlarını da ya yatırmadığını ya da çok geriden eksik olarak yapıldığını kaydetti.

“HAYAT PAHALILIĞI BELEDİYELER İÇİN İMKANSIZ GİBİ”

Hayat pahalılığının Ocak sonu kamu maaşları ve emeklileri ile sigorta emeklilerine yansıtılacağını hatırlatan Muratoğlu, bu artışın belediye emekçilerine de yasa gereği eş zamanlı olarak yansıtılması gerektiğini; fakat içerisinde bulunduğu maddi sıkıntılar içerisinde neredeyse imkansız olduğunu ifade etti.

Belediyelerin başlıca üç tür mali kaynağa sahip olduğunu ifade eden Muratoğlu, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“ Birincisi yerel kaynaklardan elde edilen öz gelirlerdir ki belediye yönetimlerine tahsil etme yetkisi tanınmış vergiler, harçlar (güncellenmesi gerekir), katılım payları, ücretler ve belediyelere ait taşınmazların satılması ve kiralanması yoluyla elde ettiği gelirler ile işletme karlarıdır. İkincisi transfer niteliği taşıyan gelirlerdir. Bu kaynak, merkezi yönetim gelirlerinden aldığı katkı payı, yardım ve borçlanmalardan oluşmaktadır. Üçüncü gelir kaynağı ise belediyelerin bankacılık sektörü ile mali piyasadan sağladığı kredilerdir ki bilindiği üzere KKTC’de belediyeler yasa gereği ne yazık proje bazında da olsa Kalkınma Bankasından kredi alamıyorlar”

“CTP OLARAK ATACAĞIMIZ EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİ DE YEREL YÖNETİMLER REFORMU”

“CTP olarak 23 Ocak sonrasında atılacak en önemli adımlardan biri de yerel yönetimler reformudur” diyen Muratoğlu bu reformun Avrupa Yerel Yönetimler şartlarındaki kural ve ilkelere uyumlu bir şekilde hayata geçirileceğini kaydetti.

Muratoğlu, ifadelerini şöyle noktaladı:

“Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile merkezi yönetimden gelecek olan mali transfer miktarı kesin olarak belirlenecek ve ayrıca yerel yönetimler tarafından toplanan vergi ve harçlar güncellenerek belediyelerin gelirlerini artırarak belediyelerin nefes alması sağlanacak. Özellikle belediyelerin teşkilat yasalarındaki düzenlemelere acil olarak ihtiyaç vardır; personel yapısında da rahatlama sağlanacaktır. Tabi ki mevcut İhale Yasası da belediyelerin hareket alanını kısıtlamakta hizmet verme sürecinde gecikmelere ve sıkıntılara yol açmaktadır….

Kısaca belirtmek gerekirse vizyon sahibi olan CTP iktidarı ve yönetimi ile Kamu reformu ve diğer reformlar hayata geçerken halkın çağdaş, hızlı, verimli, etkin ve adil bir hizmet alması sağlanacak.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör