İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

TDP Milletvekili adayı Benzetsel: Kara para aklamada ülkede yüklü miktarda paralar dönüyor

TDP Milletvekili adayı Benzetsel: Kara para aklamada ülkede yüklü miktarda paralar dönüyor

TDP Milletvekili adayı Evrim Benzetsel, ‘kara para aklamada’ ülkede yüklü miktarda paraların döndüğünü ama bu paralar kayıt altında olmadığı için vergilendirilmediğini ve toplum için kullanılamadığını belirtti

Yayın Tarihi: 15/01/22 13:28
okuma süresi: 5 dak.
TDP Milletvekili adayı Benzetsel: Kara para aklamada ülkede yüklü miktarda paralar dönüyor
A- A A+

TV 2020’de Serdar Şengül’ün sunduğu Güne Merhaba programına konuk olan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili adayı Evrim Benzetsel, ülkenin ekonomisinde göbekten bağlı bir sistem olduğunu söyledi

Başbakanın ekonomiyi konuşamadığını, Türkiye’ye gidip gelmeden ne yapacağını bile bilmediğini söyleyen Benzetsel, “Bir siyasetçi, ülkeyi yönetmenin formülünü Ankara’dan alacaksa bu siyaseti yapmasın. Bu ülkeyi de, toplumu da kandırmasın” dedi.

“AKP NE DERSE ONLAR YAPILIYOR”

“Hastanede ekipman yok, okullar çocukların başına yıkılıyor, alt yapı eksikliği yaşanıyor, toplum döviz borçlarının altında eziliyor, öğrenciler burslarını alamıyor ama 586 Milyon TL külliye için kullanılıyor” diyen Benzetsel, yöneticilerin kendi politikalarının olmadığını, AK Parti ne derse onu yaptıklarını belirtti.

“Biat etmeyi seviyorlar ama biraz irade gösterip, 586 Milyon TL’yi külliyeye harcamak yerine, acil ihtiyaçlara harcamayı seçseler, ayakta alkışlayacaktık” diyen Benzetsel, toplumu umursamadıkları için bunun lafını bile edemediklerini söyledi.

“DÜŞMAN DEDİĞİNİZ GÜNEY KIBRIS ASYA BEBEĞİ TEDAVİ ETTİRDİ”

Asya bebeğin tedavi masraflarını karşılamak için toplumun gücünün yetmediğini, o dönemin Başbakanının ise dalga geçer gibi 10 Bin TL’lik çek yazıp, geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu hatırlatan Benzetsel, “Eşit iki devlet diye New York’ta gezerken, düşman dediğiniz Güney Kıbrıs Asya’yı Türkiye’den aldı ve tedavi ettirdi. Bunun devlet için utanç kaynağı olması gerekir” dedi.

Devletin bir toplumunun, eğitimini, sağlığını, güvenliğini ve geçinmesini sağlayan bir yapı olduğunu ve bu yapı düzgün çalışmıyorsa yönetimde bir sıkıntı olduğunu söyleyen Benzetsel, “Siz devlet gibi yönetilmiyorken, ben iki eşit egemen devletim, ben KKTC’yi tanıttıktan sonra masaya oturacağım hamasetiyle ortaya çıkarsanız, bu şekilde sizi rezil ederler. Benim için, kendi evladımıza sağlık hizmeti sunamamak bir utanç kaynağıdır” dedi.

“KÜLLİYE İHTİYACIMIZIN OMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Benzetsel, ilk önce acil sıkıntıların çözülmesi gerektiğini, toplumun ihtiyaç duyduğu noktalarda gerekli adımların atılması gerektiğini ve ondan sonra külliyeye gerçekten ihtiyaç varsa yapılması gerektiğini kaydetti.

“Hem kendi adıma, hem de toplum adına külliyeye ihtiyacımızın olmadığını düşünüyorum. Meclis’te, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’da tamamdır. Maalesef 2 tane uzman götürülüp, bu bina depremde sıkıntılıdır diye haber yaptıran bir Cumhurbaşkanımız var” diyen Benzetsel, Cumhurbaşkanlığının deprem nedeniyle toplantı yaptığını ancak en bilirkişileri olduğu Mühendisler Odası’nı toplantıya çağrılmadığını söyledi.

“KAPILARIN ARKASINDA YOLSUZLUKLAR YAPILIYOR”

Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini belirten Benzetsel, ülkede bazı kapıların arkasında yolsuzlukların yapıldığını ve toplumun da bunlarla ilgili konuşmaya başladığını söyledi.

Benzetsel, ülkede ilk kapanmanın olduğu dönemde yaşanan jet skandalını hatırlatarak, “Devlet kendi koyduğu kuralları, kendi eliyle yıktı. Bir iş insanı, uçuşların yasak olduğu dönemde, arkadaşlarıyla bir otele gelip eğlencesini yaptı. Bu da ülkenin hukukunu kaybettiğini açıklar” dedi.

“KAYIT DIŞI PARADAN VERGİ TOPLANIRSA, KENDİ KENDİMİZE YETEBİLİRİZ”

Kara para aklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde büyük miktarda paraların döndüğünü ama bu rakamların kayıt altında olmadığı için vergilendirilemediğini ve toplum için kullanılamadığını belirten Benzetsel, “Kayıt dışı paradan düzgün vergi toplasak, kendi kendimizi ekonomik olarak idare edebilecek bir noktadayız” dedi.

Sanal bette, yapılan hesaplarda senelik 50 Milyar TL’lik bir para döndüğünü açıklayan Benzetsel, “Bu paranın senelik yüzde 10’unu alsak 5 Milyar TL KKTC bütçesine kalır. Neredeyse tüm açıkları kapatabilecek bir noktadadır” dedi.

“TDP’NİN KİMSEYLE GÖBEK BAĞI YOKTUR”

Benzetsel, TDP’nin kimse ile göbek bağı olmadığını, kimseden seçim kampanyaları için Milyonlar almadığını söyleyerek, “Bizim arkamızda kimse durmuyor. Bizi diğer partilerden ayıran en büyük özellik budur” dedi.

Bunun en büyük örneğinin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) olduğunu, borcu olan hiç kimseye imtiyaz tanımadığını belirten Benzetsel, “LTB, kimden alacağı varsa, o alacakların üstüne gitmiştir. Gerekirse de davalaşmıştır, davasını da kazanmıştır. Büyük iş insanlarına veya işletmelere gerektiğinde icra da göndermiştir” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör