İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Serdar Özkan ile bokstan oyunculuğa

Serdar Özkan ile bokstan oyunculuğa

8 yaşından beri boks sporu ile uğraşan ve KKTC Boks Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ünvanına sahip, ayrıca boks antrenörü olan Serdar Özkan, Kıbrıs Postası’na konuştu. Özkan, federasyonun KKTC’nin kendi bayrağı ile müsabakalara katılabileceği, önemli bir üyeliği olmasına rağmen devletin genç yeteneklerin geliştirilebilmesi adına hiçbir katkıda bulunmadığını ifade etti.

Yayın Tarihi: 15/01/22 16:18
okuma süresi: 6 dak.
Serdar Özkan ile bokstan oyunculuğa
Özel Haber
A- A A+

KKTC Boks Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve ülkede sayılı olan 2’inci kademe antrenörlük lisansına sahip Serdar Özkan, babası sayesinde tanıştığı dövüş sporu olan boksla 8 yaşından beri yakından ilgileniyor.

Uzun yıllardır birçok spor salonunda boks antrenörlüğü yapmasının ardından kendi spor salonunda hem GYM hem de boks antrenörlüğü yapan Özkan, KKTC Boks Federasyonu’nun ülkenin tanınması adına önemli bir üyeliğe sahip olduğu British Irish Boxing Authority (BİBA) müsabakaları için lisanslı bokscular yetiştirme gayretinde.

Kıbrıs Postası’na konuşan Özkan, KKTC Boks Federasyonu’nun, 26 ülkenin üyesi olduğu BIBA ile ülkenin yetenekli bokscularına KKTC bayrağı ile müsabakalara katılabilme şansı sağlayan önemli bir üyeliği olduğunu kaydetti.

Son dönemlerde dövüş sanatları üzerine geliştirilmiş bir başka dövüş sporu olan Alpagut için girişimleri olduğunu söyleyen Özkan, Alpagut dövüş sporu sayesinde de 46 ülkenin üyesi olduğu birliğe lisansı alıp üyelik alma hedefleri olduğunu belirtti.

Öte yandan bir süreden beri TRT 1 ekranlarında gösterimde olan Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde de sergilediği oyunculuk yeteneği ile beğeni toplayan Özkan, gerek dizi yönetimi gerekse çevresinden aldığı olumlu tepkiler sayesinde oyunculuk alanında ilerlemek istiyor.

“BOKS KKTC’DE YETERLİ DESTEĞİ GÖRMÜYOR”

Boks sporunun dünya genelindeki popülerliği ve federasyonun anlaşmaları sayesinde KKTC’nin tanınmasını sağlayacak önemli bir şansa sahip olunduğunu belirten Serdar Özkan, ancak boks sporunun bu aşamada yeterli desteği görmediğini ifade etti.

“BIBA anlaşması sayesinde yurt dışında katılacağımız müsabakalarda ülkemizin bayrağı ile katılabileceğimiz için İngiltere ve üyeliği bulunan 26 diğer ülkelerde bayrağımızın açılacağı anlamına gelir” diyen Özkan, “bu müsabakalar ülkemizin başarısını dünyadaki herkes tarafından görünür kılacaktır” şeklinde konuştu.

“Bu görünebilirlik, ülkemizdeki gerçekten yetenekli bokscuların, tanınan bokscuların yanında dövüşme olanağı da tanır” şeklinde konuşan Özkan, “ancak bu yetenekli bokscuları ülkemizde geliştirebilmek için imkanlara sahip olmamızı gerektirir” ifadelerini kullandı.

Özkan, “bunun için federasyonumuza ait bir salon sağlanmalı, bütün dövüş sporlarının kullanabileceği ortak bir ring sağlanması gerekir. Gerçek yetenekleri geliştirebilecek profesyonel alanlara ihtiyaç vardır. Boksta kendini geliştirerek ülkemizi tanıtabilecek yetenekteki kişilere maddi katkı sağlanması gerekir. Ülkemizde kendi bayrağı ile bir müsabakaya katılabilecek anlaşmaya sahip olan tek federasyonuz” dedi.

ÖZKAN: BOKS YAPMAK İSTEYENLER ANTRENÖRLERİNİ İYİ SEÇMESİ GEREKİR

Sporun insan vücudu için faydalı olduğunu ancak doğru hareketleri ve teknikleri kullanmayı öğrenmeden uygulamanın insan vücudunda kalıcı sakatlıklara yol açabileceğine dikkat çeken Serdar Özkan, boks sporu ile ilgilenenleri antrenörler konusunda da uyardı.

“Bir sporcunun antrenör olabilmesi için de sahip olması gereken belirli özellikleri ve koşullar vardır” diyen Özkan, “ancak, antrenörlük belgesine sahip her kişinin de bu kıstas ve özelliklere sahip olduğunu söyleyemeyiz . Yurt dışından gelen ve bazı belgelere sahip kişiler de boks antrenörlüğü yapıyor, boks yapmak isteyenler antrenörlerini iyi seçmesi gerekir. Başarısından ve kendini nasıl geliştirdiğinden emin oldukları eğitmenlerle çalışılması önemli” şeklinde konuştu.

“GÜZEL BİR TECRÜBE OLDU, DÜNYAMI TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ”

Spor üzerine önemli başarılara sahip Serdar Özkan son dönemlerde kariyerine oyunculuk alanında yön verdi.

Özkan’ı bir süreden beri TRT 1 ekranlarında gösterimde olan “Kıbrıs Zafere Doğru” dizisinde ulak rolü ile izliyoruz.

Dizi ile ilk oyunculuk tecrübesini de Kıbrıs Postası ile paylaşan Özkan, samimi bir dostunun teşviki ve baskısı ile Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin oyuncu seçmelerine katıldığını anlattı. Özkan, ulak rolü ile 10’uncu bölümden final bölümüne kadar dizide yer aldığını belirtti. Boks sporunun yanı sıra oyunculuk alanında da başarısını sergileyen Özkan, gerek dizi yönetimi gerekse çevresinden aldığı olumlu tepkiler sayesinde oyunculuk alanında ilerlemek istiyor.

Özkan,“Güzel bir tecrübe oldu. Dünyamı tamamen değiştirdi. Bir dönem yaşadığım sıkıntılardan sonra bana iyi geldi.  Dizi sektörü profesyonel alanda yürüttüğüm spor alanında da fayda sağladı” şeklinde konuştu.

ÖZKAN’DAN GENÇLERE VE AİLELERİNE MESAJ VAR

Gençlere ve ailelere bir de mesaj veren Özkan, “gençler öğütleyebilirim ki toplumsal değeri olmayan konulara yönelmesinler. Sanal dünyaya bağımlı kalmadan, zihin ve bedensel gelişimleri için muhakkak ilgi duydukları bir spor alanına yönelsinler. Ailelere burada önemli bir görev düşüyor, çocuklarına sporun önemini aşılayarak kötü alışkanlıklardan da uzak durmaları için onları spora yönlendirmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Özkan ayrıca, spor alanında özellikle vücut geliştirmek isteyen gençlerin çalışma yapmak yerine vücut geliştirici kimyasallardan uzak durmaları tavsiyelerinde de bulundu.

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör