İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Boykot Platformu seçimler konusunda Guterres’e mektup gönderdi

Boykot Platformu seçimler konusunda Guterres’e mektup gönderdi

Boykot Platformu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup gönderdi.

Yayın Tarihi: 19/01/22 14:50
okuma süresi: 4 dak.
Boykot Platformu seçimler konusunda Guterres’e mektup gönderdi
A- A A+

Boykot Platformu, bugün Ledra Palace sınır kapısına giderek, 23 Ocak Pazar günü düzenlenecek seçimler konusundaki mektubu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilmek üzere BM yetkililerine teslim etti.

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Federal Kıbrıs Hareketi ve Barış ve Demokrasi İnisiyatifi’nden oluşan Boykot Platformu adına mektubu BM yetkililerine teslim eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Guterres’i seçimler hakkında bilgilendirmek istediklerini söyledi.

Platformdan yapılan açıklamaya göre İzcan, seçimlerin Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil etmediğini, ülkeye bilinçli nüfus taşınarak, Kıbrıslı Türklerin azınlık durumuna düşürüldüğünü savundu.

Boykot Platformu’nun, BM Genel Sekreteri’nin sürdürdüğü iyi niyet misyonunu desteklediğini ve federal çözüm sürecinin yeniden başlamasını talep ettiğini söyleyen İzcan, BM ve AB yetkililerinden, federal çözüm için tüm imkanlarını devreye sokmalarını talep etti.

Mektupta, Türkiye’nin seçimlere müdahale ederek Kıbrıslı Türklerin siyasal iradesinin yok sayıldığı; son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de iki devletli çözüm modeli dayatılarak federal çözümün önünün bilinçli olarak tıkandığı öne sürüldü.

MEKTUP

Guterres'e gönderilen mektubun metni şu şekilde:

"Mr. Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri.

New-York / USA

 

Ekselansları,

1974’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörlerinin yarattığı koşullar nedeniyle adamız taksim edilmiştir. Oysa ki garantörlere verilen görev, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumaktı.

Türkiye, adamıza askeri müdahalesiyle işgal ettiği bölgeye, savaş suçu işleyerek, nüfus taşımıştır. Bu şekilde işgal altındaki bölgede demografik yapıyı değiştirmiştir. Getirilen nüfus “yurttaş” yapılarak, savaş sırasında güvenlik nedeniyle yer değiştirmek zorunda bırakılan Rumların mülkleri bu yerleşimcilere dağıtılmıştır.

Türkiye, bugüne kadar işgal bölgesinde yapılan tüm seçimlere müdahale ederek, kendi isteği doğrultusunda sonuç çıkmasını sağlamıştır. Bu durum Kıbrıslı Türklerin siyasal iradesinin yok sayılması anlamına gelmektedir.

Son yapılan başkanlık seçimleri ile müdahalenin boyutları yükseltilmiştir. Seçim sonunda iki devletli çözüm modeli dayatılarak, Crans Montana’da üzerinde anlaşılmış olan federal çözümün önü, bilinçli olarak tıkanmıştır.

Türkiye’nin gizli gündemi olan ilhak hedefine bir adım daha yaklaşılmıştır.

Adamızın kuzeyinde bu koşullarda yapılacak seçimler ile, bizleri federal çözüme götürecek bir iradenin sandıktan çıkması mümkün değildir.

Bizler, seçimleri boykot eden örgütler olarak, federal çözüm sürecinin yeniden başlatılması amacıyla gerçekten federal çözüm yanlılarını örgütlemek için yola çıktık.

Kıbrıslıların ortak vatan mücadelesinde, başta BM ve AB olmak üzere, sizlerin önderliğinde federal çözüm için tüm imkanlarınızı devreye sokmanızı ve çözüm önündeki engelleri kaldırarak, görüşme sürecinin tekrar başlatılmasını talep ediyoruz.

Görevinizde başarılar diler, desteğimizle federal çözüm yolunda sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla,

Birleşik Kıbrıs Partisi

Yeni Kıbrıs Partisi

Federal Kıbrıs Hareketi

Barış ve Demokrasi İnisiyatifi"

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör