İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Gençler sordu, Çakıcı cevapladı

Gençler sordu, Çakıcı cevapladı

Kıbrıs Postası ve Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi iş birliğinde düzenlenen “Geleceği Konuşuyoruz” programında gençler sordu, 8 siyasi parti başkanı cevapladı. Parti başkanlarından olan TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’ya sorulan soruları ve verdiği cevapları, canlı aktarım olarak buradan okuyabilirsiniz…

Yayın Tarihi: 19/01/22 23:32
Güncelleme Tarihi: 20/01/22 13:52
okuma süresi: 7 dak.
Gençler sordu, Çakıcı cevapladı
Özel Haber
A- A A+

Kıbrıs Postası ve Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi iş birliğinde, Rauf Denktaş Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Geleceği Konuşuyoruz” programı başladı.

Gençlerin soruları ve 8 siyasi parti başkanının cevaplarından oluşan program, Kıbrıs Postası Haber Merkezi tarafından canlı çözümlerle okuyucuya aktarıldı.

Parti başkanlarından olan Toplumcu Kurtuluş Partisi – Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’ya sorulan soruları ve verdiği cevapları, canlı aktarım olarak buradan okuyabilirsiniz…

Program ilk olarak başkanların 5’er dakikalık gençlere hitabıyla başladı.

Çakıcı, kendisine verilen sürede şu ifadelere yer verdi:

"GELECEĞE GİDECEĞİZ, GENÇLERE İNANIYORUZ MASALARINDAN BIKTIM"

“Ne mutlu ki yalnız TV ekranlarında değil, sizin gençlik kongrenizde de konuşma yaparken tek bulunan parti başkanıydım. Gençleri düşündüklerini söylüyorlar, bu yalan dolandan bıktım. ‘Geleceğe gideceğiz, gençlere inanıyoruz’ cümlelerinden bıktım.

Bu çocuklar şimdi size hesap soracak! Bu organizasyonun sponsorları arasında neden başbakanların, bakanların şirketleri niye yok.

BİR ÖNCEKİ GENÇLİK KONGRESİ SIRASINDA CUMHURBAŞKANI ANTEP’İ GEZİYORDU

Bu gençlik kongresinde bir önceki cumhurbaşkanı sponsor oldu. Başbakan, bakan herkesi aradılar kimse cevap vermedi. Gençlik kongre yaparken Cumhurbaşkanı Gaziantep’i geziyordu.

Siz ne biçim yöneticilersiniz? Hadi gidin işinize!

STERLİN 12’YE SABİTLENSİN DEDİM, BANKALARI KARŞIMA ALDIM

Gençlerimizin gailelerini anlıyorum. Bu ülkeye nasıl döneceğim var, bunun için 5 önerimiz var; vergi reformu dedik. Kimse büyük şirketlerden vergi alamadı. Faiz yasaları ile bankalar zengin oldu. Sterlin ve dövizle ilgili insanlar eziliyor. Bize masal okuyorlar şu anda. 12’ye sabitleyeceğim dediğimde bütün bankaları karşıma aldım ben.

MAAŞLAR ÖDENEMİYOR DİYE HOCALAR ÜNİVERSİTELERDEN ATILIRDI

Üniversitelerden hocalar atılırdı maaşları ödenemiyor diye. Bunun kimse hesabını sormadı. Para lazım arkadaşlar, bunun için 2,5 milyar TL gelir olacak.

Burslar için para yok, Ağustos’tan bu yana ödenmiyor. Her şeye zam koymayı biliyorsunuz fakat bize para yok diyorlar.

5 yıl hükümet edildi bu memlekette.

Bu bursun 4 bin tl olması için toplam 30 milyon para olması lazım.

Vergi reformu yaparak zenginden para alabilirsiniz, bu parayı öğrenciye sağlayabilirsiniz.

Kıbrıs’ta ücretsiz üniversite yok... İstihdam ile ilgili laflar ediyorlar, bu otellerden, kumarhanelerden bu paralar toplanacak ki bu hedeflere ulaşılabilsin.

Bu kuklaları atalım, gençlerin geleceğini kurtaralım diyorum.

Başkanların gençlere hitaplarının ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Soru: Kampanyanızda kuklalardan bahsettiniz, bu kuklaları açar mısınız? Partinizi diğer kuklalardan ayıran nedir?

Çakıcı: “Hükümet sürekli kaçıyor, çiçek, böcek, dağ fotoğrafları...

Hayat hikayeleri bunlar, anlatıyorlar... Benim öyküm daha dramatik ama anlatmayacağım.

Burslar için şöyle demek isterim: 5 yıldır iktidarsın sen DP, UBP... Tapu vereceklermiş bana, verin ben de alayım ondan! Çinliler Taylandlılar mı buldu sizi de sosyal konut projesi yapacaksınız.

Zamanında Türkiye’ye gittim, araştırma yaptım, KTİMB’e gittim, yapamadım, bir tek ben hükümet olamadım. BY’nin görüşlerine de katılırım, onlar muhalefete ben iktidara adayım.

TUFAN HOCA ‘KAYNAK VAR’ DİYOR AMA BİR ADIM ÖTEYE GİDEMİYOR

Tufan hoca ‘kaynak var’ diyor ama bir adım öteye gidemiyor, bursları artırmak için para bulmalısınız. Vergi reformundan bahsettim, bunun yolu budur. Üniversitede hocayım, bunu üniversite patronunun yüzüne bakarak da söylüyorum.

BEYİN GÖÇÜ VERMEMELİYİZ ARTIK!

Kumarhane otellerinin vergisi 0’dır! Teşvikler zenginlere gitti hep; üniversite patronları da büyük çiftçiler de aday, artık biliyoruz kim necidir... Korkmayacaksınız ve bu 0 vergi alınan yerlerden gerçek vergi alacaksınız, zenginleri koruma zamanı bitti artık; vergi alacaksınız ki gençlerimiz göç etmeyecek. Beyin göçü vermemeliyiz artık!

Bursların artırılması peşindeyim, kaynağımız da budur, hedef zenginlerden vergi alınmasıdır.

İşte kuklalar bu lafla gemiyi yürütmeye çalışanlardır.”

Soru: “Müzisyenlere destek verilmiyor, gelecekte müzisyenleri ne bekliyor?”

Çakıcı: “İktidar olamamış ama iktidara talep bir partiye…

Müzisyenler için telif yasasını yapamadılar. Benim kafamdaki olay şu: Türkiye’den gelen sanatçılar için fon ayrıcalacak ve bütün sanatçılara verilecek.

Sizin raporunuzu okuyarak buraya geldim. Uyuşturucu eğitim programını 20 yıl önce hazırladım.

BAŞBAKAN TÜRKİYE’YE GİTTİ, FOTOĞRAF ÇEKTİ GELDİ, MEŞALELERLE KARŞILANDI!

Bu sarayla ilgili Başbakan Türkiye’ye gitti fotoğraf çekti geldi meşalelerle karşılandı. Yapabildiğin fotoğraf çekmek. Benden dolayı istihbarat burada. Benim halkım ezilirken, zam varken ben saray yapamam bu parayı bize yollamayın. Yollayacaksan da eğitime yola, yola yolla… Yazıklar olsun. Diğer hükümet ortağı Kalkınma Bankası’na atadığı kişiyi Serdar Denktaş görevden almıştı. Nereden buldun sen bu parayı? Kaç para harcadığını topluma anlat. Sen milyonlar harcıyorsun. Kaç yıldır iktidarlar. Paranın kaynağını söylerlerse mutlu olacağım.”

"SİYASET ŞOV İÇİN YAPILMAZ"

Soru: UBP kurultayında çekilmeler oldu. Özgürgün’ün ise istafası reddedildi. Yorumlarınızı merak ediyorum

Cevap: Polisin sivile bağlanmasıyla ilgili ilk ve tek öneri verenim. Reddedildi UBP-DP tarafından. Ben, öyle bir koalisyonda kalmam. Hayati bir şey varsa o hükümette kalmam yıkarım. Daha fazla güç isterim. Şu andaki Merkez Bankası başkanını ben olsam görevden alırdım. Toplanılan mevduatların hepsi yurt dışına gidiyor. Buradaki başkan kar yapmaya çalışıyor. Görevden alırdım. Siyaset şov için yapılmaz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör