İÇ HABERLER
okuma süresi: 8 dak.

Aktunç: “DP her zaman ezber bozdu”

Aktunç: “DP her zaman ezber bozdu”

DP Milletvekili adayı Serhan Aktunç, “Turizm pastasının toplumun geneline yayılması gerekiyor. Eğer bir insan evine ekmek götüremezken, bazılarının büyük bir lüks içinde yaşadığını görüyorsa, orada ciddi bir adaletsizlik olduğu ortaya çıkıyor. Adaletsiz sistemler, çökmeye mahkûmdur” dedi.

Yayın Tarihi: 21/01/22 15:48
okuma süresi: 8 dak.
Aktunç: “DP her zaman ezber bozdu”
A- A A+

Demokrat Parti (DP) Milletvekili adayı Serhan Aktunç, Kıbrıs Postası TV’de Canan Onurer’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olarak erken seçim öncesi son kez çalışmalarını değerlendirdi, halka sandığa gitme çağrısında bulundu.

Seçim çalışmaları sürecini “yorucu ve deneyimlere deneyim katan bir süreç” olarak niteleyen Aktunç, “Yeni insanlarla tanıştık, farklı hayatlar gördük, zor hayatlar gördük. Devletin insanlara daha fazla dokunması gerektiğini, bazı kesimlerin ötekileştirildiğini gördük” dedi.

“23 OCAK’TAN SONRA TECRÜBELERİMİ VATANDAŞLA BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUM”

Her süreci bir deneyim olarak değerlendirdiğini yineleyen Aktunç, “9 aylık kamu ve 20 yıllık özel sektör geçmişimle son aylardaki siyasi kariyerimle pek çok denetim biriktirdim. Hedefim, 23 Ocak’tan sonra bu tecrübelerimi, sorunlara çözüm olacak şekilde vatandaşla buluşturmak” şeklinde konuştu.

“SİSTEM, KAMUNUN TATMİN EDİLMESİ ÜZERİNE KURULDU”

KKTC’de kurulan sistemin, “kamunun tatmin edilmesi amacıyla kurulduğunun ortaya çıktığını” ifade eden Aktunç, “Özel sektör var olmazsa, vergi sistemi adaletli olmazsa, özel sektör güçlü olmazsa, kamunun ödenemeyeceği bir türlü anlaşılmıyor. Bu süreçte bunu hayretle izledim. Bu ülkeye dıştan para gelmezse, çarkların dönme ihtimali olmadığının hala anlaşılmamasını anlamıyorum. Bunu, bunca zamandır ülkeyi yönetenler de göremiyor. Altın yumurtlayan turizme yeterince destek çıkılmıyor” dedi.

“KARDA OLAN ŞİRKETİNDEN KAZANDIĞINI BATIK ŞİRKEYE AKTARIRSAN, KARDAKİ ŞİRKET DE BATAR”

Aktunç, gelmiş geçmiş hükümetlerin turizme bakış açısını şu örnekle açıkladı:

“Diyelim ki iki şirketiniz var. Biri karda, biri zararda… Siz kardaki şirketteki parayı batık şirkete aktarırsanız kar elde edeni de batırırsınız. Turizmde yaşanan tam a bu.”

“MECLİSTEKİLER, KİTAPLARDA YAZANLARLA KKTC’DEKİ SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Siyasete girmesindeki en önemli faktörün, “20 yıllık özel sektör ve 9 aylık kamu deneyimini harmanlayıp, çözüm önerileri üretmek” olduğunu ifade eden Aktunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclistekiler, kitaplarda yazanlarla KKTC’deki sorunları çözmeye çalışıyorlar. KKTC’deki sorunları çözebilmek için bizzat özel sektörü yaşaman gerekiyor. Bir bankaya gittiğinde, özel ile kamu arasında kredi alma sistemindeki eşitsizliği bilmen gerekiyor. Asgari ücretle çalışmanın ne demek olduğunu bilmen gerekiyor. Bunları yaşamayanların, kitaplar ve duyumlarla özel sektörü kurtarmaya yönelik popülist yaklaşımlarının artık bir inandırıcılığı kalmadı diye düşünüyorum.”

“KKTC’NİN EKONOMİK VE SİYASİ BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMASININ YOLU TURİZMDEN GEÇİYOR”

Turizmin 2019 yılında 954 milyon Dolar gelir sağladığını, 2017 yılında ise yine turizm sayesinde ülkenin denk bütçeyi elde ettiğini vurgulayan Aktunç, “Kendi ayakları üzerinde durmanın çok zor olduğunu hep konuşuruz. Eğer bu sistemi kurmak istiyorsan, ekonomik olarak güçlü olmalısın. Bu ülkenin ekonomik ve siyasi bağlamda bağımsızlığını kazanmasının tek yolunun turizm olduğu bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

“ADALETSİZ SİSTEMLER, ÇÖKMEYE MAHKÛMDUR”

Alternatif turizm modelleri ve toplum temelli turizm konuları üzerine pek çok kez Kıbrıs Postası’nda makaleler yazdığını, araştırmalar yaptığını belirten Aktunç, şöyle devam etti:

“Turizm pastasının toplumun geneline yayılması gerekiyor. Eğer bir insan evine ekmek götüremezken, bazılarının büyük bir lüks içinde yaşadığını görüyorsa, orada ciddi bir adaletsizlik olduğu ortaya çıkıyor. Adaletsiz sistemler, çökmeye mahkûmdur! Bizim toplumu turizme dâhil etmemiz gerek. Değişim için de istikrar şart. Düşünün, bir otel sahibi; aynı zamanda acente sahibi, aynı zamanda tur operatörü, aynı zamanda taşımacı, aynı zamanda restoran sahibi, aynı zamanda üretici… Pasta, belli başlı kişiler etrafında bölüşüyor. Turizm pastasının çok büyük bir payı yüzde 10’luk kesim arasında bölüşüyor, geri kalan da yüzde 90 oranındaki kesime yetiştirilmeye çalışılıyor. Meclis’e girersem, siyasetimi bunun üzerine kuracağım. 954 milyon Dolarlık turizm pastasını tüm halka yayacağım. Herkes bu pastadan adil bir şekilde pay alırsa turizmi daha çok sahipleneceğiz, turiste daha iyi davranacağız daha fazla turist gelecek ve devlet ile toplum daha fazla zenginleşecek. Bu basit bir zincir. Reçete belli e tek gereken siyasi irade ve işini bilen insanlar.”

“ERCAN’IN İÇ HATLARA DAHİL EDİLMESİ SAYESİNDE BİLET FİYATLARININ DÜŞECEĞİ AÇIKLAMASINI POPÜLİST BİR SÖYLEM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun “KKTC’nin Türkiye’deki iç hatlara dâhil edilmesi ve bu sayede bilet fiyatlarında indirime gidilmesi” yönündeki açıklamasına değinen Aktunç, bu durumu “popülist bir söylem” olarak değerlendirdi, uçakların en büyük maliyetlerinin kalkış ve iniş yaparken harcadıkları yakıt ile iniş ve kalkış yaptıkları havalimanlarına ödedikleri harçlar olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’deki pek çok havalimanının özelleştirildiğini, bu nedenle özelleştirilmiş bir havalimanına “KKTC’ye gidecek uçaklardan harç talep etme” denilemeyeceğini, zaten havalimanlarının bu harçlardan para kazandığını ifade eden Aktunç, “Ben bu nedenlerle bu açıklamanın popülist olduğunu düşünüyorum” dedi.

Program sunucusu Onurer’in “Radikal deyince aklınıza gelen ne” şeklindeki sorusu üzerine Aktunç. Şöyle devam etti:

“BEDEL ÖDENECEKSE, ÖNCE EN ÜSTTÜKLER ÖDEYECEK”

“Bedel ödemek ve adım atmak aklıma geliyor. Eğer bir adım atılacak ve bir bedel ödenecekse, önce en üsttekilerden; Cumhurbaşkanından, Başbakandan, Bakanlardan, Milletvekillerinden ve üst düzey bürokratlardan başlayacaksın. En büyük sıkıntıyı yukardakiler çekecek, bedeli en az alttakiler ödeyecek, insanlara tünelin ucundaki ışığı anlatacağız ve sonunda kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğiz.”

“DP HER ZAMAN EZBER BOZDU”

Demokrat Parti’nin 49 yeni adayı ve yeni yönetimiyle sahaya indiğini, insanların DP’ye şans vermesi gerektiğini vurgulayan Aktunç, “Bu ülkede kapılar DP zamanında açıldı, GSM operatörleri DP zamanında geldi, özel TV kanalları DP zamanında hayat buldu. DP her zaman ezber bozdu. İnsanların bu nedenle, DP’ye bir şans daha vermesi lazım” dedi.

“SANDIKTAN İKİLİ KOALİSYONUN ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Sandıktan ikili bir koalisyonun çıkacağını düşündüğünü ifade eden Aktunç, “Bu koalisyona eğer DP de dahil olacaksa, hükümet programına sadık kalacak. 2 – 3 vekille girdiğin koalisyonda diğer partiyi etkileyemezsin. Ama 6 – 7 vekille girdiğin bir koalisyonda, diğer partiyi kontrol edebilir, en önemlisi yönlendirebilirsin” şeklinde konuştu.

“SANDIĞA GİDİP BU ÜLKEYİ DEĞİŞTİREBİLECEK İSİMLERE OY VERMEZSEK, HİÇBİR ŞEY SÖYLEMEYE HAKKIMIZ YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Son olarak vatandaşı oylarını kullanmaya davet eden Aktunç, “Halkın, yaşanan kötü yönetimlere tepki verdiğinin farkındayım. Ama sandığa gidip bu ülkeyi değiştirebilecek isimlere oy vermezsek, hiçbir şey söylemeye hakkımız yok diye düşünüyorum. Yaşanan hayal kırıklıklarını bu dönemde bırakalım. Halkımız sandığa gitsin, inandıkları partiye oylarını versin” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör