İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sendika temsilcileri ile Başbakan Sucuoğlu'nun görüşmesi sona erdi

Sendika temsilcileri ile Başbakan Sucuoğlu'nun görüşmesi sona erdi

Sendika temsilcilerinin Başbakan Faiz Sucuoğlu ile yaptıkları görüşme sona erdi.

Yayın Tarihi: 07/04/22 10:35
okuma süresi: 4 dak.
Sendika temsilcileri ile Başbakan Sucuoğlu'nun görüşmesi sona erdi

10.20- Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşme tamamlandı. 

Görüşmenin ardından Başbakanlık önünde KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, basına bir açıklama yaparak, "Samimi bir toplantı oldu" dedi. 

2 hafta önce Başbakan Faiz Sucuoğlu'na taleplerini içeren bir mektup vermelerini hatırlatan Elcil, "Bize şu ana kadar bir cevap verilmemişti. Sayın Başbakan ile mektubun içeriğini ayrıntılı olarak konuştuk. Kendileri bir komisyon kurup tartışmamızı istedi. Ancak tartışma zamanının geçtiğini aktardık. Tamamen zaman kazanmaya dönük bir anlayış olduğunu ama iyi niyetle görüşmeye hazır olduğumuzu vurguladık." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Sucuoğlu ile ayrıntılı olarak tüm konuları konuştuklarını da belirten Elcil, "Verdiğimiz önerileri yazılı olarak değerlendirip, Bakanlar Kurulu'nda görüşerek, bize yazılı olarak bildireceğini söyledi. Bizim eylemlerimiz ve söylemlerimiz toplumun hakkını aramak içindir" şeklinde konuştu. 

Elcil, sendikalar olarak saat 11.00'de bir toplantı yapacaklarını ve bugünkü görüşmeyi değerlendirip, yol haritalarını belirleyeceklerini söyledi.

"EYLEMDEN VAZGEÇMİŞ DEĞİLİZ"

Elcil, açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

"Eylemden vazgeçmiş değiliz. İflas etmiş bir KKTC var. Yıllardır yaptığımız eylemlerle bu yanlışları dile getirmemize rağmen hükümet edenler tam bir enkaz yaratmıştır. Enkazın yükünü de halkın üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Üreten biz isek yöneten de biz olacağız." 

09:15- GÖRÜŞME

Sendika temsilcileri Başbakan Faiz Sucuoğlu ile bir toplantı gerçekleştirdi.

08.50 - YALINKAYA: "SÜREÇ TIKANIRSA EYLEMLER VE GREVLER YENİDEN BAŞLAYACAK"

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabahın Haberleri’ adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı.

Yalınkaya, Cumhuriyet Meclisi İdari İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Özdemir Berova’nın Belediyelerin Birleştirilmesi Yasa Tasarısı’nın madde madde görüşüleceğini söyleyip, oylanacağını aktarmasının ardından toplantıyı terk ettiklerini anımsattı.

Süresiz grev kararı almalarına da işaret eden Yalınkaya, “İlerleyen saatlerde konsensüs sağlandı. Bizim önerimizle 5 siyasi parti bir araya gelerek, 12 Nisan Salı günü tasarıyı ele alacaklar” ifadelerini kullandı.

“Süresiz grev kararı etkili oldu ancak biz bu noktada değiliz. Biz hep konsensüs istedik” diyen Yalınkaya, şöyle devam etti:

“Belediyelerin sürdürülebilir olması gerekiyor... Biz hep uzlaşma istedik. Bekleyip göreceğiz. Sürecin çok yakından takipçisi olacağız. Sayılar üzerinden değil sürdürülebilirliği tartışarak bir tasarı ortaya çıkmasını istiyoruz. Süreç tıkanırsa eylemler ve grevler yeniden başlayacak.”

BES Başkanı Yalınkaya, Başbakan Faiz Sucuoğlu tarafından saat 09.00’da Başbakanlık’ta sendika temsilcilerinin bir toplantıya davet edildiğini aktardı.

Yalınkaya, toplantının içeriğini bilmediklerini söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör