İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi onaylanarak, Genel Kurul’a sevk edildi

Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi onaylanarak, Genel Kurul’a sevk edildi

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, “Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni” onaylanarak, Genel Kurul’a sevk edildi.

Yayın Tarihi: 14/04/22 17:00
Güncelleme Tarihi: 14/04/22 18:13
okuma süresi: 3 dak.
Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi onaylanarak, Genel Kurul’a sevk edildi
A- A A+

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, “Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni” görüştü ve Yasa Önerisi’ni oybirliğiyle onaylayarak, Genel Kurul’a sevk etti.

UBP Milletvekili Yasemi Öztürk Başkanlığında toplanan Komite’ye, CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Ongun Talat, UBP Milletvekilleri Sadık Gardiyanoğlu ve Fırtına Karanfil ile CTP Milletvekili Ürün Solyalı katıldı. Toplantıda Meclis Başkan Yardımcısı ve CTP Milletvekili Fazilet Özdendefe de hazır bulundu.

Komite toplantısına davetli olarak, Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin önerge sahibi olarak UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu CANALTAY ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Nüfus Kayıt Dairesi, Başsavcılık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden yetkililer katılarak, görüş ve önerilerini aktardılar.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi,  ayrıca, gündeminde olan, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında E-Devlet Projesinin Yürütülmesine İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı” ve “KKTC Hükümeti ile TC Hükümeti Arasında E-Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nı ele aldı.  Komite, söz konusu yasa tasarılarının genel görüşmesini gerçekleştirdi.

YURTTAŞLIK (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ

Cumhuriyet Meclisi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu CANALTAY’ın önerge sahibi olduğu Yurttaşlık (Değişiklik) Yasa Önerisi şöyle:

“Yurttaşlık Yasası içerisinde yer alan 5’inci madde kaldırılmak ve yerine aşağıdakiyeni 5’inci madde konmak suretiyle değiştirilir:

Evlat edinme, evlatlığın yurttaşlığını etkilemez. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşı bir kişi tarafından evlat edinilen küçük, KKTC yurttaşlığı kazanmış sayılır. Bu madde amaçları bakımından küçük, Evlat Edinme Yasasındaki anlamı taşır.”

Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce KKTC yurttaşı bir kişi tarafından evlat edinilen küçüğün vasisinin, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak en geç bir yıl içerisinde başvuru yapması halinde, evlat edinilen küçük KKTC yurttaşlığı kazanacağı da belirtildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör