İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Olgun Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak

Olgun Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, hükümetin hazırladığı ekonomik paketin yarın halkla paylaşılacağını duyurdu. Amcaoğlu, KKTC’de Türk Lirası kullanmanın büyük bir şans olduğunu kaydederek, yapılacak düzenlemelerle Türk lirası ile yaşamanın daha avantajlı olacağının görüleceğini kaydetti.

Yayın Tarihi: 29/06/22 10:57
Güncelleme Tarihi: 29/06/22 20:31
okuma süresi: 4 dak.
Olgun Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak
A- A A+

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, BRT’de yayınlanan 'Manşet+' programında açıklamalarda bulundu. 

"HÜKÜMETİN HAZIRLADIĞI EKONOMİK PAKET, YARIN HALKA PAYLAŞILACAK"

Olgun Amcaoğlu, hükümetin hazırladığı ekonomik paketin yarın halkla paylaşılacağını açıkladı. Amcaoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in önderliğinde Merkez Bankası’ndaki bugünkü toplantıda ekonomik paketle ilgili çalışmaların tamamlanacağı ve yarın saat 11.00’de Meclis Mavi Salonu’nda Başbakan Üstel'in sunumu ile halkla paylaşılacağını kaydetti. Amcaoğlu, ülkedeki tüm unsurların bilmesi gerekenin, Ekonomik Paketteki ana fikrin alım gücünün eski haline getirilmesinin desteklenmesi olduğunu ifade etti.

"KIB-TEK'E 4 YILDIR YATIRIM YAPILMADI"

Bakan Amcaoğlu, ülkenin enerji politikaları ve hedefleri konusunda da açıklama yaptı. Enerji arzında yaşanan sıkıntıların herkesçe bilindiğini anlatan Amcaoğlu, son 4 yılda Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) yatırım yapılmadığını belirtti.

"MOBİL ELEKTRİK SANTRALLERİ İLE ENERJİ ARZINDA YAŞANAN SIKINTILAR AZALACAK"

Türkiye’den gönderilen mobil elektrik santralleri ile enerji arzında yaşanan sıkıntıların azalacağını kaydeden Bakan Amcaoğlu, süratle Enerji Dairesi yasasını hazırladıklarını ve Meclis Genel Kurulu’nda görüşüleceğini anlattı.

Bakan Amcaoğlu, “Kısa, orta ve uzun vade de enerji ile ilgili yapılmak istenenler, Enerji Dairesi’nin çalışmaları ile planlanacak. Neyi ve nasıl kimlerle yapacağımızı planlamış olacağız bu yasalarla. Bu yasa komitelerde ve Meclis’in yeni yasama yılında görüşülecek yasallaştıktan sonra bölgenin enerji verimliliği arzının adımları belirlenmiş olacak ” dedi.

Bakan Amcaoğlu, Enerji Dairesi kurulurken, Enerji Üst Kurulu oluşturulurken ve Enerji verimliliği yasası geçirilirken, KIB-TEK'in de daha sağlıklı, daha verimli çalışacağını anlattı.

Amcaoğlu, “Bir birimizi suçlayarak bir şey yapamayız. Halen daha Teknecik Santrali'nin devreden çıkabileceği korkusu yaşıyoruz. Bu boşluğu doldurmak zorundayız” dedi.

"GÜNÜN GETİRDİĞİ KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI"

Olgun Amcaoğlu, ihalesiz yakıt alımı konusunda da değerlendirmede bulundu. Amcaoğlu, “Eğer Rusya-Ukrayna savaş olmasaydı tedarikteki sıkıntılar yaşanmasaydı, tedarik konusunda kesinlikle ihaleye çıkılmalıydı” diyerek, günün getirdiği koşulların da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Amcaoğlu, Akaryakıt istasyonlarının grev açıklamasına ilişkin de konuştu:

"ASLA BÖYLE BİR EYLEM OLMAYACAK"

Amcaoğlu, “Ben göreve başladığımda akaryakıt istasyonlarındaki yaşanan kuyrukları biliyorsunuz. İki tarafın temsilcileri ile görüştük. Bazı sıkıntılar vardı; konuyu masaya yatırdık. Hemfikir bir şekilde masadan ayrıldık. Asla böyle bir eylem olmayacak. Bir emirname yayımladık, Akaryakıt istasyonları her sabah saat 08.00 de açılacak gece saat 22.00'de kapanacak. Tedarikci firmalar da mutlaka stoklarında yakıt bulunduracaklar. Her 15 günde bir de toplanarak yeniden değerlendirme ve yapılanma yapacağız” dedi.

"KKTC'DE TL KULLANIMI ŞANS"

Kontrol ederek, sektörü koruyarak, haksızlığı önleyerek, halka enerji ulaştırmak istediklerini vurgulayan Bakan Amcaoğlu, KKTC’de Türk lirası kullanmanın büyük bir şans olduğunu kaydederek, yapılacak düzenlemelerle Türk lirası ile yaşamanın daha avantajlı olacağının görüleceğini kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör